Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համակարգող Վահե Հովհաննիսյանը գրել է. «Ինչո՞ւ Նիկոլն արհեստականորեն սկսեց բանավեճի թեման, պատրաստվում է ՀՀ-ն տանել նոր փորձության։
Ունենք ավելի կարևոր բանավեճ՝ վտանգված ապագայի մասին
Համոզված լինելով, որ գործող վարչապետի և նախկին նախագահների հեռակա «բանավեճը» չպետք է սահմանափակվի նրանց՝ չորսի շրջանակներում, ձևակերպում եմ հիմնական կետերը, որոնք հետաքրքրում են հարյուր-հազարավոր մարդկանց.
1. Այս բանավեճը կունենար իմաստ և արժեք, եթե սկսվեր 2018-ին կամ առնվազն՝ մինչև Արցախը կորցնելը։ Ինչո՞ւ Փաշինյանը դա չարեց։
2.  Արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը նախկին նախագահների հետ քննարկել կամ գոնե բանավիճե՞լ է.
a. Երբ ընտրվելուց հաջորդ օրն իսկ Արցախում հայտարարեց, թե ինքը չի կարող Արցախի անունից բանակցել,
b. Երբ հայտարարեց, թե բանակցությունները սկսում է իր զրոյական կետից՝ մերժելով տասնամյակների բանակցային պրոցեսը,
c. Երբ անում էր անհավասարակշիռ պրովոկացիոն հայտարարություններ (Արցախը Հայաստան է և վերջ), Շուշիում ցուցադրական քեֆեր էր կազմակերպում
d. Երբ չկարողացավ (կամ չուզեց) հնարավոր դիվանագիտական գործիքներով թույլ չտալ պատերազմ
e. Երբ հրաժարվեց պատերազմը շուտ դադարեցնելու առաջարկներից ու տվեց ահռելի կորուստներ ու մարդկային զոհեր, որոնցից կարելի էր խուսափել։
f. Երբ Պրահայում ընդունեց, որ Արցախն Ադրբեջանի մաս է
g.  Երբ 9 ամիս Արցախի շրջափակման ժամանակ չկարողացավ (կամ չուզեց) գտնել լուծումներ, որոնք կային։
Այս բոլոր հարցերն ունեն մեկ պատասխան՝ ո´չ։ Այս փուլերից ոչ մեկում նա չի խորհրդակցել, չի «բանավիճել»։ Կայացրել է ՄԻԱԿԱՄ որոշումներ։ Գուցե այդ որոշումների վրա ազդել են իրեն հայտնի մի նեղ խմբի անդամները, որոնք մինչև հիմա իր հետ նույն իշխանության մեջ են։ Այդ ՄԻԱԿԱՄ որոշումները հանգեցրել են պատմական աղետի։ Եթե անհրաժեշտ պահերին չես արել, հիմա ի՞նչ բանավեճ, ինչի՞ մասին։
Ու վերջին ամենակարևոր հարցը. ինչո՞ւ Նիկոլն արհեստականորեն սկսեց բանավեճի թեման։ Հաշվի առնելով մեր նախորդ դառը փորձը՝ կարող ենք ենթադրել, որ նա առաջիկայում պատրաստվում է Հայաստանը տանել նոր խոշոր փորձության։ Դա կարող են լինել կամ նոր խոշոր զիջումներ Ալիևին, կամ՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների նոր սրացման փուլ, որը բերելու է անվտանգային ու տնտեսական լուրջ խնդիրների։ Մենք չգիտենք նրա հերթական ՄԻԱԿԱՄ ծրագրերը։ Մի բան պարզ է, որ իր կառավարման այս փուլում նա Հայաստանը պատրաստվում է վերածվել քաոտիկ մի միջավայրի, որտեղ բոլոր հիվանդ մտքերն ու կեղծ բանավեճերը կարող են հնարավոր դառնալ՝ շեղելով կարևոր ու իրական օրակարգերից։ Հանուն այդ քաոսի նա կարող է հերթով զոհաբերել անգամ իր քաղաքական թիմի շատ անդամների՝ մեդիա ժխորը սպասարկելու համար։
Եվ հենց այս պատճառով մենք ունենք ավելի կարևոր անելիք, քան ներկա-նախկին «բանավեճը»։ Մեր գործողությունները, մեր անելիքը պետք է լինեն մեր իրական ապագայի համար»։

Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал: «Почему Никол искусственно завел тему дебатов? Он готовится в ближайшее время подвергнуть Армению новому большому испытанию»
У нас есть более важные дебаты о будущем, поставленном на карту.
Будучи убежденным, что дистанционные «дебаты» действующего премьера и бывших президентов не должны ограничиваться четырьмя, я формулирую основные пункты, которые интересуют сотни и тысячи людей:
1. Эти дебаты имели бы смысл и ценность, если бы они начались в 2018 году или, по крайней мере, до того, как был потерян Арцах. Почему Пашинян этого не сделал?
2. Обсуждал или хотя бы дебатировал ли Никол Пашинян с бывшими президентами?
а. Когда на следующий день после своего избрания он заявил в Арцахе, что не может вести переговоры от имени Арцаха.
b. Когда он заявил, что начинает переговоры с нуля, отказавшись от многолетнего переговорного процесса,
c. Когда он делал неадекватные провокационные заявления (Арцах – это Армения и все), или когда организовывал демонстрационный пир в Шуши.
d. Когда он не смог (или не захотел) предотвратить войну возможными дипломатическими инструментами
е. Когда он отказался от предложений о скорейшем прекращении войны и повлек за собой огромные потери и человеческие жертвы, которых можно было избежать.
f. Когда в Праге признал, что Арцах — часть Азербайджана.
g. Когда во время 9-месячной блокады Арцаха он не смог (или не захотел) найти решения, которые были.
На все эти вопросы есть один ответ: нет. Он не советовался, не «дебатировал» ни на одном из этих этапов. Он принимал ЕДИНОЛИЧНЫЕ решения. Возможно, на эти решения повлияли члены известной ему узкой группы, которые до сих пор находятся в одном правительстве с ним. Эти ЕДИНОЛИЧНЫЕ решения привели к исторической катастрофе. Если ты не сделал этого в нужные моменты, тогда какие сейчас дебаты, о чём?
И последний самый важный вопрос. Почему Никол искусственно завел тему дебатов? Учитывая наш предыдущий горький опыт, можно предположить, что он готовится в ближайшее время подвергнуть Армению новому большому испытанию. Это могут быть либо новые крупные уступки Алиеву, либо новый этап эскалации отношений с Россией, что приведет к серьезным проблемам в сфере безопасности и экономики. Мы не знаем его очередных ЕДИНОЛИЧНЫХ планов. Ясно одно: на данном этапе своего правления он собирается превратить Армению в хаотичную среду, где могут стать возможными все навязчивые мысли и ложные дебаты, отвлекающие от важных и реальных повесток дня. Ради этого хаоса он может даже пожертвовать многими членами своей политической команды, чтобы обеспечить медиа хаос.
И именно по этой причине у нас есть дела поважнее, чем «дебаты» нынешних и бывших. Наши действия должны быть ради нашего реального будущего».