Բաքուն հայկական կողմին ժամանակ է տվել Ստեփանակերտում ամիսներ առաջ մահացած Վերա Աղասյանի մարմինը վերցնելու համար։ Մասնավորապես, ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդներ և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետականա հանձնաժողովը հայտնել է, որ եթե մինչև 2025 թվականի հունվարի վերջ հայկական կողմը չվերցնի Արցախի բռնի հայաթափումից հետո Ստեփանակերտում մնացած և ամիսներ առաջ մահացած Վերա Աղասյանի (ծնված 1954 թ.) դին, ապա «նրան կհուղարկավորեն Ադրբեջանի տարածքում»։
ԿԽՄԿ Հայաստանում պատվիրակությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում զերծ են մնացել տեղեկությունը հաստատել կամ հերքել՝ նշելով, որ իշխանությունների անունից չեն կարող որևէ բան ասել, միևնույն ժամանակ, ընդգծել են, որ ինչպես ավելի վաղ ասել էին՝ պատրաստակամ են աջակցել որևէ լուծում գտնելու պարագայում։
Հիշեցնենք, որ 70-ամյա Վերա Աղասյանի մահվան մասին հայտնի դարձավ հոկտեմբերի 23-ին։ Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ նախնական տվյալներով մահը վրա է հասել սուր սրտանոթային անբավարարության և թոքային զարկերակի թրոմբոզի հետևանքով։

Баку обозначил срок, до которого армянская сторона должна забрать тело Веры Агасян, жительницы оккупированного Азербайджаном Степанакерта.
В частности, Государственная комиссия Азербайджана по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан заявляет, что "если до конца января 2025 года армянская сторона не заберет тело жительницы Степанакерта Веры Агасян(1954 г.р.), то она будет похоронена на территории Азербайджана".
В Международном Комитете Красного Креста(МККК) в беседе с "ФактИнфо" воздержались от подтверждения или опровержения информации, отметив, что не могут что-либо заявлять от имени властей. В то же время в МККК подчеркнули, что подтверждают свою готовность к оказанию содействия в случае нахождения какого-либо решения.
Напомним, о смерти 70-летней Веры Агасян, одной из немногих армян, оставшихся в Арцахе после оккупации и деарменизации республики, стало известно 23 октября. По сообщениям азербайджанских СМИ, "согласно предварительным результатам судебно-медицинской экспертизы, смерть наступила от острой легочно-сердечной недостаточности вследствие тромбоза легочной артерии". Женщина, согласно азербайджанским СМИ, скончалась 20 октября.