Անհետ կորածների հարազատների հետ Ազգային ժողովում 2 ժամ տևած հանդիպումից հետո ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Ազատությանը» հայտնել է, որ կհրավիրվեն խորհրդարանական լսումներ։
Նրա փոխանցմամբ՝ կհրավիրվեն համապատասխան գերատեսչություններից իրավասու պաշտոնյաներ, և անհետ կորածների հարազատներին հուզող հարցերը կդառնան քննարկման առարկան։
Անհետ կորածների հարազատները խորհրդարանում հանդիպման էին ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանի հետ, ինչի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը երեկ էր ձեռք բերվել, երբ ժամեր շարունակ Բաղրամյան պողոտան փակ պահելուց հետո նրանց հանդիպեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և խոստացավ կազմակերպել հանդիպում Քոչարյանի հետ։
Նրանք նաև պահանջում են ծանոթանալ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցին։ Ալեն Սիմոնյանը պարզաբանեց, որ հունվարին ԱԺ նիստում զեկույցի ներկայացնելուց հետո կփորձեն հասկանալ, թե ինչպես կարող են իրավական հնարավորություններ ստեղծել՝ անհետ կորածների հարազատներից մի քանի հոգու հնարավորություն տալով գաղտնիության ռեժիմով մեջ ծանոթանալու դրան։
Անդրանիկ Քոչարյանն ավելի վաղ ասել էր, որ հաշվի առնելով փաստաթղթում գաղտնի տեղեկատվության առկայությունը՝ այն կներկացնի փակ նիստում։ Այդ պարագայում հանրությանը ի՞նչ չափով կտեղեկանա 44-օրյա պատերազմի պարտության ու կորուստների պատճառների մասին՝ պարզ չէ։
Նա նաև ասել էր, որ զեկույցին «հազարավոր քրեական գործեր են հետևելու», այդպես էլ, սակայն չհստակեցնելով, ի վերջո երբ է խորհրդարանին ներկայացնելու։

После двухчасовой встречи с родственниками пропавших без вести в Национальном Собрании спикер НС Ален Симонян сообщил "Азатутюн", что будут созваны парламентские слушания.
По его словам, будут приглашены компетентные представители соответствующих ведомств и обсуждены вопросы, волнующие родственников пропавших без вести.
Родственники пропавших без вести находились в парламенте на встрече с председателем Комиссии по вопросам обороны НС, председателем следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны Андраником Кочаряном, а договоренность была достигнута вчера, когда после закрытия проспекта Баграмяна в течение нескольких часов родственников пропавших без вести встретил спикер НС Ален Симонян и пообещал организовать встречу с Кочаряном.
Они также требуют ознакомиться с отчетом следственной комиссии. Ален Симонян пояснил, что после представления отчета на сессии Национального собрания в январе, они попытаются понять, как создать правовые возможности, предоставив нескольким родственникам пропавших без вести людей возможность ознакомиться с отчетом в режиме конфиденциальности.
Андраник Кочарян ранее заявлял, что, учитывая наличие в документе конфиденциальной информации, он представит отчет на закрытом заседании. При этом неясно, в какой степени общественность будет информирована о причинах поражения и потерь 44-дневной войны.
Он также заявил, что за отчетом последуют "тысячи уголовных дел", не уточнив, когда отчет будет представлен парламенту.