Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը մանրամասներ է հայտնել նոր վիրուսի բռնկման մասին.
«Չինաստանում՝ մարդու մետապնևմովիրուսային (HMPV) վարակի բռնկում
Ըստ Չինաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի հաղորդման՝ Չինաստանում ներկայումս արձանագրվում է մարդու մետապնևմովիրուսային (HMPV) վարակի դեպքերի կտրուկ աճ: Բացի այդ, լարված համաճարակային իրավիճակ է նաև մյուս շնչառական վարակների առումով, մասնավորապես՝ A գրիպի, Mycoplasma pneumoniae և Covid-19 վարակների: Ահազանգող է, որ HMPV վարակի տարածումը հանգեցրել է հանկարծակի մահվան դեպքերի զգալի աճի, հատկապես՝ 40-ից 80 տարեկան անձանց շրջանում: Ավելացել է նաև մինչև 14 տարեկան երեխաների թոքաբորբով հոսպիտալացված դեպքերի թիվը:
Մարդու մետապնևմովիրուսը (HMPV) հայտնաբերվել է 2001 թվականին, այն պատկանում է Pneumoviridae ընտանիքին, որը ներառում է նաև ռեսպիրատոր սինցիցիալ վիրուսը (RSV): HMPV-ն կարող է առաջացնել ինչպես վերին, այնպես էլ ստորին շնչուղիների վարակ բոլոր տարիքային խմբերում, սակայն առավել խոցելի են երեխաները, տարեցները և թուլացած իմունային համակարգ ունեցողները:
Հարկ է նշել, որ վիրուսն ունի մարդուց մարդուն արագ տարածվելու հատկություն, այն փոխանցվում է շնչառական արտազատուկներով օդակաթիլային մեխանիզմով՝ անմիջական շփման միջոցով, օրինակ՝ ձեռքսեղմում, կամ բաղարկված առարկաներին դիպչելու միջոցով: Վարակի ինկուբացիոն շրջանը 3-5 օր է: Ընդհանուր ախտանշանները ներառում են հազ, ջերմություն, քթից արտադրություն, շնչառության դժվարացում:
Կանխարգելման համար առաջարկվում է՝
• Պահպանումը շնչառական հիգիենան՝ հիվանդի և շրջակա անձանց կողմից դիմակների կրումը, հազի, փռշտոցի էթիկետի պահպանումը
• Պահմանել ձեռքերի հիգիենան՝ հաճախակի լվանալ ձեռքերը՝ 20 վայրկյան տևողությամբ: Չլվացված ձեռքերով չդիպչել դեմքին
• Ախտանշանների առկայության դեպքում մնալ տանը՝ վիրուսի տարածումը կանխելու համար
• Պարբերաբար մաքրել հաճախակի շոշափվող մակերեսները
• Հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները:
HMPV վարակի դեմ դեռևս պատվաստանյութ հասանելի չէ:
Նշենք, որ 2023 թվականին HMPV վարակի դեպքեր են արձանագրվել Նիդեռլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆինլանդիայում, Ավստրալիայում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում և Չինաստանում»:

Вспышка метапневмовируса человека (hMPV) зафиксирована в Китае в начале января. О том, что это за инфекция и как от нее защититься, читайте в материале РБК Life.
Что известно о вспышке метапневмовируса
О вспышке респираторных инфекций китайские СМИ сообщали еще в конце декабря 2024 года. Однако уже в начале января среди всех сезонных вирусов выделились три — вирус гриппа, риновирус и метапневмовирус человека (hMPV), сообщило Управление по контролю и профилактике заболеваний Китая.
Острые респираторные инфекционные заболевания активно распространяются в Китае. В частности, в стране увеличивается заболеваемость метапневмовирусом среди детей в возрасте 14 лет и младше, сильнее всего это проявляется в северных провинциях КНР.
Что такое метапневмовирус человека
По данным Роспотребнадзора, метапневмовирус (Metapneumovirus) — это вирус, который принадлежит к семейству Pneumoviridae и относится к роду Metapneumovirus. Он является одним из возбудителей респираторных инфекций.
Вирус был открыт в 2001 году. По словам эпидемиолога Центров по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) Эйлин Шнайдер, только в США с этим вирусом ежегодно госпитализируют примерно 20 тыс. детей в возрасте до 5 лет.
«Метапневмовирус был признан серьезной проблемой для групп риска по всему миру с того момента, когда он был обнаружен впервые. Вирус является серьезной проблемой, особенно для новорожденных и маленьких детей в течение первого года жизни. Однако риск заболевания этим вирусом существенно не изменился с момента открытия», — сказал Эндрю Истон, профессор вирусологии в Уорикском университете в Великобритании.
Метапневмовирус чаще всего вызывает острые респираторные инфекции, включая бронхиолит, пневмонию. Он может быть особенно опасен для маленьких детей, пожилых людей и людей с ослабленной иммунной системой.
Инфекция может проявляться в виде насморка, кашля, лихорадки. Заболевшие вирусом могут испытывать трудности с дыханием и другие симптомы, характерные для респираторных заболеваний.