Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, եթե ուշադիր կարդաք, այդտեղ ոչ մի բառ ու տառ պատահական գրված չէ, այնտեղ ամեն ինչ գրված է: Այս մասին MediaHub-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը:
- Պարո՛ն Հակոբյան, Ալիևը երեկ հերթական սպառնալիքները հնչեցրեց, հերթական անգամ ակնարկեց, որ իր բոլոր պահանջներին հասնելու է՝ մասնավորապես, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին է խոսքը։ Բացի այդ, Ալիևը պայման է դնում մեր առջև, որ վերադարձնենք այն զենք-զինամթերքը, որ ձեռք ենք բերել 44-օրյա պատերազմից հետո, քանի որ մեր երկրի զինվելը նա համարում է սպառնալիք իր երկրի համար։
- Դրա պատասխանը ես տվել եմ։
- Ե՞րբ։
- Ես ամեն տարի էլ խոսում եմ սպառնալիքների մասին։
- Իմ հարցը կոնկրետ երեկ հնչեցված հայտարարությունների մասին է։ Պատերազմի նախերգա՞նք էր հնչեցնում Ալիևը։
- Գուշակությամբ չեմ զբաղվում։
- Պարո՛ն Հակոբյան, Դուք հմուտ ռազմական գործիչ եք, և Ձեր դեպքում ոչ թե գուշակություն, այլ վերլուծություն ենք ակնկալում լսել։
- Ես բազմիցս ասել եմ՝ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, եթե ուշադիր կարդաք, այդտեղ ոչ մի բառ ու տառ պատահական գրված չէ, այնտեղ ամեն ինչ գրված է։
- Բայց նոյեմբերի 9-ի հայտարարության գրեթե բոլոր կետերն արհամարհվել են Ադրբեջանի կողմից, այդ կետերին չեն հետևում։
- Ո՞նց չեն հետևում։
- Ութերորդ կետով գերիներին պիտի վերադարձներին, բայց հայ իրավապաշտպանները պնդում են, որ Բաքվի բանտերից ոչ բոլոր գերիներն են վերադարձել Հայաստան, և խոսքը 2020-ին գերեվարված անձանց մասին է, իններորդ կետով պետք է ճանապարհներն ապաշրջափակվեին։ Եվ այսպես շարունակ։
- Դուք ուշադիր չեք կարդացել փաստաթուղթը։ Ո՞վ է ասում՝ գերիների վերադարձ չի եղել։ Մինչև նոյեմբերի 9-ը ինչքան գերի եղել է, Ադրբեջանը վերադարձրել է։ Ես Ձեզ խորհուրդ եմ տալիս փաստաթուղթը կարդալ իրավաբանի հետ, որ հասկանաք՝ գերիների վերադարձն ում է վերաբերում։ Իմ տեղեկություններով՝ մինչև նոյեմբերի 9-ը գերեվարված բոլոր քաղաքացիները վերադարձվել են։
- Բայց իրավապաշտպանները նշում են, որ իրենց հաշվարկներով՝ առնվազն 80 դեպք ուղղակի հաստատված չէ։ Եվ այս թիվն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ կապ չունի։
- Ադրբեջանը հերքում է այդ լուրերը։
- Այսինքն՝ Դուք Ադրբեջանի՞ն եք հավատում։
- Ես հակված եմ փաստերին հավատալ, ոչ թե խոսքերին։
- Լավ, եթե փաստերին եք հավատում, խնդրում եմ նշել՝ մենք հիմա փաստացի խաղաղության մե՞ջ ենք։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ենթադրում էր, որ կողմերը կանգնում են այնտեղ, որտեղ եղել են հայտարարության ստորագրման պահին։ Դրանից հետո առնվազն երեք կետով թշնամին առաջ է եկել՝ Վայոց ձոր, Սյունիք, Գեղարքունիք։
- Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը խաղաղության պայմանագիր չէր։
- Բայց կողմերն այլևս չպետք է առաջ գային, իսկ Ադրբեջանի ամեն առաջ գալը մի պատերազմ էր։
- Ադրբեջանն առաջ է եկել, քանի որ իր համար մենք նպաստավոր պայմաններ ենք ստեղծել։
- Հիմա «Արևմտյան Ադրբեջանի» ու «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին է խոսում Ալիևը, մեր երկրի իշխանությունն էլ լուռ հետևում է այդ հայտարարություններին, այս ամենն է՞լ է նպաստավոր պայման, «Զանգեզուրի միջանցքին» հասնելո՞ւ է Ալիևը։
- Նորից եմ ասում՝ իմ տեսակետը հստակ է, բայց ես այն չեմ կարող հնչեցնել։
- Ինչո՞ւ։
- Բազմաթիվ անգամներ հնչեցրել եմ, էլ չեմ ուզում։ Հարկավոր է սթափվել, ուրիշ ոչ մի բան։
- Դուք ի՞նչ եք կարծում, այս իշխանությունը սթավո՞ւմ է, եթե վերջին իրադարձությունները հաշվի առնենք։ Գեներալներ են կալանավորվում․․․։
- Ես գնահատականներ բազմիցս տվել եմ, չեմ ուզում նորից կրկնել, որովհետև անիմաստ է։ Մեր հասարակությունը դրա կարիքը չունի։
- Այսինքն՝ մեր կես բուռ մնացած հայրենիքն է՞լ կորցնենք, քանի որ ոչ ոք չի ուզում հստակ գնահատական տալ, վտանգներից խոսել։

Если внимательно прочитать документ от 9 ноября, то там ни одно слово или буква не написаны случайно, там написано все. Об этом в беседе с MediaHub заявил бывший начальник Генерального штаба ВС Республики Армения, генерал-полковник Мовсес Акопян.
- Господин Акопян, вчера Алиев выступил с очередной угрозой, еще раз намекнул, что добьется всех своих требований, в частности, речь идет о «Зангезурском коридоре». Кроме того, Алиев ставит перед нами условие вернуть оружие и боеприпасы, которые мы приобрели после 44-дневной войны, поскольку считает вооружение нашей страны угрозой для своей страны.
- Я дал на это ответ.
- Когда?
- Я каждый год говорю об угрозах.
- Мой вопрос касается вчерашних заявлений. Были ли призывы Алиева прелюдией к войне?
- Я не занимаюсь гаданием.
- Господин Акопян, вы опытный военный деятель, и в вашем случае мы ожидаем услышать не догадки, а анализ.
- Я много раз говорил: документ от 9 ноября, если его внимательно прочитать, там не случайно ни одно слово или буква не написано, там все написано.
- Но почти все пункты заявления от 9 ноября были проигнорированы Азербайджаном, они не соблюдают эти пункты.
- Как не соблюдают?
- Согласно восьмому пункту, пленные должны быть возвращены, но армянские правозащитники утверждают, что не все пленные из бакинских тюрем вернулись в Армению, и речь идет о людях, захваченных в плен в 2020 году, согласно девятому пункту, дороги должны быть разблокированы. И так далее.
- Вы невнимательно прочитали документ. Кто сказал, что не было возвращения пленных? До 9 ноября Азербайджан вернул всех пленных. Советую ознакомиться с документом вместе с юристом, чтобы понять, кого касается возвращение пленных. По моей информации, до 9 ноября все захваченные в плен граждане были возвращены.
- Но правозащитники отмечают, что, по их подсчетам, как минимум 80 случаев просто не подтверждены. И эта цифра не имеет никакого отношения к военно-политическому руководству Арцаха.
- Азербайджан опровергает подобную информацию.
- То есть вы верите Азербайджану?
- Я склонен верить фактам, а не словам.
- Что ж, если вы верите фактам, то тогда скажите, мы сейчас фактически находимся в состоянии мира? Заявлением от 9 ноября подразумевалось, что стороны останутся на тех участках, на которых они находились на момент подписания заявления. После этого противник продвинулся как минимум на три пункта - Вайоц Дзор, Сюник, Гегаркуник.
- Документ от 9 ноября – не договор о мире.
- Но стороны больше не должны были продвигаться вперед, а каждое продвижение Азербайджана было войной.
- Азербайджан выступил вперед, поскольку мы создали для этого благоприятные условия.
- Сейчас Алиев говорит о «Западном Азербайджане» и «Зангезурском коридоре». А власти нашей страны молча следят за этими заявлениями, является ли все это благоприятным условием для достижения Алиевым цели по части «Зангезурского коридора»?
- Я еще раз говорю: моя точка зрения четкая, но я не могу ее высказать.
- Почему?
- Я много раз это озвучивал, больше не хочу. Необходимо протрезветь, ничего иного не надо.
- То есть мы  должны потерять и полгорстки оставшейся нашей Родины, потому что никто не хочет дать четкую оценку, поговорить об угрозах?
- Я раз 40 раз озвучивал оценки.
- Чтобы вывести общественность из этого ступора, возможно, придется выступить еще 40 раз.
- Когда в этом будет необходимость, скажу.
- Сейчас нет в этом необходимости?
- Конечно, нет.
- Вчерашние заявления Алиева разве не являются сигналом к тому, что это необходимо?
Для трезвого человека – да, но для общественности – нет.
- То есть нет никакой надежды на то, чтобы  увидеть общество трезвым?
- Еще раз повторяю: я говорил много раз и не видел результата. Нет смысла повторять все это еще раз.