«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ո՞ւմ համար կամ ի՞նչ նպատակով է Նիկոլ Փաշինյանը խուսափում հանրայնացնել արցախյան բոլոր ժամանակների բանակցությունների փաստաթղթերը։ Ինչի՞ց է վախենում իրեն «ժողովրդավար ու ժողովրդի ծոցից դուրս եկած» հռչակած վարչապետը: Ինչպես վարչապետի աշխատակազմից հայտնել էին «Ազատությանը», Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետության 7-րդ տարում հանձնարարել է «գույքագրել ԱԳՆ-ում առկա ղարաբաղյան բանակցային թղթերը», հիմնավորումն էլ հետևյալն է՝ «փաթեթի հնարավոր հրապարակումը Հայաստանի պետական անվտանգության շահերի դիտանկյունից՝ քննարկելուց և գնահատելուց հետո»: Այսինքն՝ պետք է որոշում կայացվի հրապարակե՞լ ինչ որ փաստաթղթեր, թե՞ ոչ:
Հարց է առաջանում՝ իսկ ումի՞ց է թաքցնում Նիկոլ Փաշինյանը բանակցային փաստաթղթերը, կամ ի՞նչ վտանգներ է տեսնում նա, եթե միջազգային լայն հանրությունը, անգամ թշնամի երկրները՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան, լրիվությամբ տիրապետում են բանակցային գործընթացի բոլոր մանրամասներին:
Խոսենք փաստերով։
Դեռ 1992 թվականին Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կոնֆերանսի (ԵԱՀԽ) կողմից ստեղծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրներից (ԵԱՀԿ): Այս կազմակերպությունը կոչված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության խաղաղ, բանակցային լուծման տարբերակներ գտնելուն:
Այն բաղկացած է 9 անդամներից` Բելառուս, Գերմանիա, Իտալիա, Շվեդիա, Ֆինլանդիա և Թուրքիա, Հայաստան և Ադրբեջան, ինչպես նաև համանախագահող եռյակ անդամ երկրներից՝ Ռուսաստան, Ֆրանսիա և ԱՄՆ։
Թեև Ադրբեջանը հիմա պահանջում է լուծարել այս կառույցը, իսկ Հայաստանն էլ ամենևին դեմ չէ դրան, բայց այս կառույցը ֆորմալ առումով դեռ գործում է: Եվ կարիք չկա դիվանագիտական հմտություններ ունենալ՝ հասկանալու, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ և համանախագահ այս բոլոր երկրները տիրապետում են բանակցային բոլոր մանրամասներին ու փաստաթղթերին, որոնք Նիկոլ Փաշինյանը գաղտնիության պատրվակով հրաժարվում է հրապարակայնացնել:
Հարց է առաջանում՝ ինչ վտանգներ է տեսնում Նիկոլ Փաշինյանը ու ինչու չի հանրայնացնում, թե տարիներ շարունակ ինչ է բանակցվել Արցախի վերաբերյալ, հատկապես, որ ինքը շատ է սիրում իր ապաշնորհ դիվանագիտությունն արդարացնելու համար մեղադրել նախկին նախագահներին, թե իրեն վատ ժառանգություն են թողել: Հատկապես, որ օրեր առաջ՝ դեկտեմբերի 25-ին, Առաջին նախագահը Փաշինյանին առաջարկել է հրապարակել Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից պաշտոնապես ներկայացված խաղաղության բոլոր (այդ թվում 2019թ. հունիսի) պլանները և հայկական դիվանագիտության պաշտոնական պատասխանները:
Ստացվում է, կոպիտ ասած, ամբողջ աշխարհը գիտի բանակցային գործընթացից, տիրապետում է փաստաթղթավորված ամեն դետալի, բայց Նիկոլ Փաշինյանը դեռ մուկն ու կատու է խաղում ու գաղտնի է պահում բանակցային փաստաթղթերը արդեն սեփական ժողովրդից:
Իսկ գուցե պարզապես թաքցնո՞ւմ է, թե ինչպես է 4 տարում իր «զրոյական կետից» տապալել գրեթե 30 տարվա ողջ բանակցային գործընթացը, ու իր ապիկար քաղաքականությունն էլ հենց հանգեցրել է Արցախի կորստին»։

Газета "Жоговурд" пишет: "Ради кого или с какой целью Никол Пашинян избегает обнародования документов всех времен переговоров по Арцаху? Чего боится премьер-министр, объявивший себя «демократом и вышедшим из лона народа»?
Как сообщали радиостанции "Свобода" в канцелярии премьер-министра, Никол Пашинян на 7-м году своего премьерства поручил "инвентаризировать имеющиеся в МИД документы по карабахским переговорам", причем обоснование следующее: "возможная публикация пакета с учетом интересов государственной безопасности Армении, после обсуждения и оценки». То есть должно быть принято решение, публиковать какие-то документы или нет.
Возникает вопрос: от кого Никол Пашинян скрывает переговорные документы или какие опасности он видит, если международное сообщество, даже вражеские страны, Азербайджан и Турция, полностью осведомлены обо всех деталях переговорного процесса?
Давайте поговорим фактами.
Еще в 1992 году Минская группа ОБСЕ была создана Совещанием по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ), организация была создана государствами-членами Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Эта организация призвана найти варианты мирного, переговорного решения конфликта между Азербайджаном и Арменией.
В состав этой организации входят 9 членов: Беларусь, Германия, Италия, Швеция, Финляндия и Турция, Армения и Азербайджан, а также три государства-сопредседателя: Россия, Франция и США.
Хотя сейчас Азербайджан требует распустить эту структуру, и Армения совершенно не против, но формально эта структура до сих пор функционирует. И не нужно обладать дипломатическими навыками, чтобы понять, что все эти страны-члены и сопредседатели Минской группы ОБСЕ располагают всеми деталями переговоров и документами, которые Никол Пашинян отказывается обнародовать под предлогом конфиденциальности.
Возникает вопрос: какие опасности видит Никол Пашинян и почему он не предает огласке то, о чем годами вели переговоры относительно Арцаха, тем более, что он любит оправдывать свою некомпетентную дипломатию, обвиняя бывших президентов в том, что они оставили ему плохое наследие. Тем более, что несколько дней назад, 25 декабря, Первый Президент предложил Пашиняну опубликовать все документы по Арцахскому мирному процессу (в том числе за июнь 2019 года), официально представленные сопредседателями Минской группы, и официальные ответы армянской дипломатии.
Получается, грубо говоря, весь мир знает о переговорном процессе, владеет всеми документально подтвержденными деталями, а Никол Пашинян по-прежнему играет в кошки-мышки и хранит переговорные документы в секрете от своего народа.
А может, он просто скрывает, что за 4 года со своей «нулевой точки» провалил весь почти 30-летний переговорный процесс, а его плохая политика привела к потере Арцаха».