ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Հենրիխ Դանիելյանը գրել է․
«Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը շարունակում է կործանարար քաղաքականությունը, որը քայլ առ քայլ քանդում է Հայաստանի պետականության հիմքերը։ Նրանք արդեն քայքայել են մեր հզոր բանակի մեծ մասը, խարխլել ազգային արժեհամակարգը, անտեսել անվտանգության և դիվանագիտության առանցքային հենասյուները։ Արցախը հանձնվեց, իսկ Հայաստանի սուվերեն տարածքները մաս առ մաս կորցնում են իրենց պետական պատկանելությունը։
Փաշինյանի կառավարությունը ոչ միայն ձախողել է երկրի կենսական ուղղությունների զարգացումը, այլև նպաստել է Հայաստանի դիմադրողականության ամբողջական անկմանը՝ ապահովելով հայ ժողովրդի շահերին չհամապատասխանող գործընթացներ։ 2025 թվականը նրանց համար կարծես հայտարարվում է որպես տնտեսության և անվտանգության վերջնական անկման տարի։
Այսօր նրանք նախաձեռնել են Հայաստանի համար կործանարար նոր օրակարգ՝ ԵՄ անդամակցության հարցը, որը հղի է ծանր հետևանքներով։ Հայաստանը չի կարող լինել միաժամանակ և՛ ԵՄ, և՛ ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ։ Նիկոլ Փաշինյանի ապաշնորհ կառավարման արդյունքում կործանվում է այն ամենը, ինչը տարիներ շարունակ ստեղծվել է դիվանագիտական խելամիտ և բալանսավորված քաղաքականությամբ։
ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերությունների կրճատումը կհանգեցնի էներգակիրների և պարենային ապրանքների գների կտրուկ աճի, իսկ հայկական ապրանքների արտահանումը կկրճատվի մինչև 80%-ով։ Հայաստանի գործարար հատվածի մեծ մասը կսնանկանա, և այդ ամենի միակ «հաջողությունը» կլինի այն, որ նրանք կկարողանան իրենց սնանկության փաստը դիմավորել, օրինակ, Բարսելոնայում կամ Նեապոլում՝ ԵՄ առանց վիզայի համակարգի շնորհիվ»։

Руководитель ИК РПА Генрих Даниелян написал: «Власть Никола Пашиняна продолжает разрушительную политику, которая шаг за шагом разрушает основы государственности Армении. Они уже уничтожили большую часть нашей мощной армии, подорвали национальную систему ценностей, пренебрегли ключевыми столпами безопасности и дипломатии.
Арцах был сдан, а суверенные территории Армении постепенно теряют свою государственность.
Правительство Пашиняна не только не смогло развить жизненно важные направления страны, но и способствовало полному слому сопротивления Армении, обеспечив процессы, не соответствующие интересам армянского народа. Для них 2025 год кажется будет объявлен годом окончательного упадка экономики и подрыва безопасности.
Сегодня они инициировали новую деструктивную повестку дня для Армении – вопрос членства в ЕС, который чреват серьезными последствиями. Армения не может быть полноправным членом ЕС и ЕАЭС одновременно. В результате бездарного правления Никола Пашиняна разрушается все, что создавалось годами посредством дипломатически разумной и взвешенной политики.
Сокращение отношений с ЕАЭС приведет к резкому росту цен на энергоносители и продукты питания, а экспорт армянской продукции сократится до 80%. Большая часть бизнес-среды Армении обанкротится, и единственным «успехом» всего этого будет то, что они смогут встретить факт своего банкротства, например, в Барселоне или Неаполе, благодаря безвизовому режиму ЕС».