Եվրոպական Միությանն անդամակցելու վերաբերյալ հայտարարություններ անելով՝ Հայաստանն այս պահին մանիպուլացնում է տնտեսական դաշտում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
«Հայաստանը միաժամանակ երկու մաքսային տնտեսական միության անդամ չի կարող լինել, որովհետև օրենսդրական կարգավորումները տարբեր են։
Կստացվի, որ, օրինակ, մաքսային ապրանքները Եվրոպայից կարող են մտնել Հայաստան առանց մաքսազերծման և տեղափոխվել ՌԴ։ Դրա հետևանքով ԵԱՏՄ և ԵՄ երկրները խնդիր կունենան մաքսային հավաքագրման և այլ հարցերում։ Հետևաբար, պետք է բացառել, որ կարող ես միաժամանակ լինել և՛ ԵԱՏՄ-ի, և՛ ԵՄ-ի անդամ։ Կարող ես լինել ԵԱՏՄ անդամ երկիր և ԵՄ-ի հետ կարող ես ունենալ որոշակի արտոնյալ ռեժիմներ»,-ասաց տնտեսագետը։
Կառավարությունը հունվարի 9-ի նիստին հավանություն տվեց Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագծին։
Արձագանքելով սրան, ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարեց, թե Հայաստանի մուտքը Եվրամիություն անհամատեղելի է Եվրասիական տնտեսական միությանը երկրի անդամակցության հետ: Նա նշեց, թե Ռուսաստանը Հայաստանի կողմից Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի քննարկումը դիտարկում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից ելքի սկիզբ։
Սուրեն Պարսյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանը կտրուկ տնտեսական շրջադարձ չի կարող կատարել՝ նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում։
«Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին կազմել է 28.2 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Դրա 42.2 %-ը բաժին է ընկել ԵԱՏՄ երկրներին, մասնավորապես՝ ՌԴ-ին, 7.5 %-ը բաժին է ընկել ԵՄ երկրներին, և ընդամենը 1.4 %-ն է բաժին ընկել ԱՄՆ-ին։ Այս պահին Հայաստանի արտաքին առևտրի թիվ մեկ գործընկերը հանդիսանում են ԵԱՏՄ երկրները։ Այս պայմաններում Հայաստանը կտրուկ տնտեսական շրջադարձ չի կարող անել»։
Տնտեսագետը կարծում է, որ ԵԱՏՄ երկրների և ԵՄ երկրների հետ Հայաստանի կապն օգնում է հենց այդ առևտրաշրջանառությունն ապահովելուն։ Հայաստանը լինելով ԵԱՏՄ անդամ երկիր, ինչպես նաև լավ հարաբերություններ ունենալով ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ, կարողանում է դառնալ կամուրջ՝ 2022թ. ռուս-ուկրաինական հակամարտությունից սկսած։
«Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրների համար նաև գրավիչ է այնքանով, որ ունի լավ կապեր արևմտյան երկրների հետ, և հակառակը. արևմտյան բազմաթիվ կազմակերպություններ Հայաստանի միջոցով իրենց ապրանքներն են իրացնում ՌԴ-ում։
Հայաստանի զարգացումն ու առաջընթացը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ ՀՀ-ն կարողանա այդ երկու տնտեսական միավորումների հետ աշխատել միաժամանակ։ Երբ ՀՀ-ն հրաժարվի մի ուղղությունից, ունենալու է բավականին լուրջ խնդիրներ՝ էներգետիկ, պարենային, ֆինանսական»։
Ինչ վերաբերում է տրանսֆերտներին, Սուրեն Պարսյանն ասաց, թե ՌԴ-ից է գալիս դրանց հիմնական մասը։
«Հատկապես 2022 թվականից հետո տրանսֆերտների հոսքը մի քանի անգամ ավելացավ։ Օրինակ, եթե մինչև 2022թ-ն 900 մլն դոլարի տրանսֆերտ էր գալիս, ապա վերջին տարում՝ մինչև 4 մլրդ։ Հայաստանը ֆինանսական հոսքերը կարողանում է ունենալ միջանցք լինելու միջոցով»։
Հայաստանը տնտեսական կտրուկ շրջադարձ, կարճաժամկետ կամ միջնաժամկետ ժամանակահատվածում չի կարող իրեն թույլ տալ, չունի այդ տնտեսական ռեսուրսները, կապերը, հնարավորությունները, պնդում է Սուրեն Պարսյանը.
«Նույնիսկ Թուրքիայի պես հզոր երկիրը չի հրաժարվում ՌԴ-ի հետ տնտեսական հարաբերություններից, դեռ ավելի է խորացնում։ Հայկական կողմն, իմ կարծիքով, այս պահին ավելի շատ տնտեսական դաշտում մանիպուլացնում է, թե կարող ենք ԵՄ մտնել։ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը բավականին երկար է տևում՝ տարիներ, նույնիսկ կարող է տասնամյակներ տևել, հետևաբար, այս ընթացքում խոսել տնտեսական կտրուկ շրջադարձից, քիչ հավանական է»։
Եզրափակելով, տնտեսագետն ասաց, թե ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ խոսակցություններն ավելի շատ քաղաքական մանիպուլյացիաներ են տնտեսական դաշտի վերաբերյալ։

Делая заявления о вступлении в Европейский союз, Армения сейчас манипулирует в экономическом поле. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил экономист Сурен Парсян.
«Армения не может быть членом двух таможенных экономических союзов одновременно, поскольку законодательные нормы разные.
Получается, что, например, таможенные товары из Европы могут попасть в Армению без растаможки и переправиться в Российскую Федерацию. В результате у стран ЕАЭС и ЕС возникнут проблемы с таможенным сбором и другими вопросами. Следовательно, следует исключить возможность быть членом и ЕАЭС, и ЕС одновременно. Вы можете быть страной-членом ЕАЭС и можете иметь определенные преференциальные режимы с ЕС", - сказал экономист.
На заседании 9 января правительство одобрило проект закона об инициировании процесса вступления Армении в Европейский союз.
В ответ на это, вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что вступление Армении в Европейский союз несовместимо с членством страны в Евразийском экономическом союзе. Поэтому рассматривающийся в Республике Армения законопроект "О запуске процесса вступления в Европейский Союз" ставит Армению перед выбором.
По мнению Сурена Парсяна, даже при большом желании Армения не сможет совершить резкий поворот в экономике.
"Внешнеторговый оборот Армении в январе-ноябре 2024 года составил 28,2 миллиарда долларов США. Из них 42,2% пришлось на страны ЕАЭС, в частности на Россию, 7,5% на страны ЕС и лишь 1,4% на США.
На данный момент страны ЕАЭС являются внешнеторговым партнером номер один Армении. В этих условиях Армения не может совершить резкий поворот в экономике».
Экономист считает, что связи Армении со странами ЕАЭС и странами Евросоюза помогают обеспечить торговый оборот. Армения, будучи страной-членом ЕАЭС, а также имея хорошие отношения с ЕС и США, способна стать мостом, начиная с российско-украинского конфликта в 2022 году.
«Армения привлекательна для стран ЕАЭС еще и потому, что у нее хорошие отношения со странами Запада, и наоборот: многие западные организации реализуют свою продукцию в России через Армению.
Развитие и прогресс Армении возможны только в том случае, если Армения сможет работать с этими двумя экономическими объединениями одновременно. Когда Республика Армения откажется от одного направления, у нее возникнут достаточно серьезные проблемы: энергетические, продовольственные, финансовые».
Что касается трансфертов, Сурен Парсян сообщил, что основная их часть поступает из России.
«Особенно после 2022 года поток трансфертов увеличился в несколько раз. Например, если до 2022 года было переведено 900 миллионов долларов, то в прошлом году - до 4 миллиардов. Армения имеет возможность иметь финансовые потоки, будучи коридором».
Армения не может себе позволить резкий поворот в экономике в краткосрочной или среднесрочной перспективе, у нее нет этих экономических ресурсов, связей, возможностей, утверждает Сурен Парсян.
«Даже такая могущественная страна, как Турция, не отказывается от своих экономических отношений с Российской Федерацией, а еще больше их углубляет. На мой взгляд, армянская сторона сейчас больше манипулирует в экономическом поле, говоря, что мы можем войти в ЕС.
Процесс вступления в ЕС занимает довольно длительный период времени – он может занять годы, даже десятилетия, поэтому говорить о резком повороте в экономике в этот период маловероятно».
В заключение экономист заявил, что разговоры о вступлении в ЕС – это скорее политические манипуляции в экономическом поле.