«Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ նախագահ, Արցախի նախկին ՄԻՊ և նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը գրել է, որ արցախյան մի խումբ կազմակերպությունների նախաձեռնմամբ՝ հունվարի 17-ին, ժամը 11:30-ին, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ կմեկնարկի հանրային ակցիա հայ գերիների ազատ արձակման պահանջով, որից հետո երթ կլինի դեպի ՀՀ արտգործ նախարարության շենք:
«Ադրբեջանում գտնվող 16 գերիների ապօրինի ու ձևական դատավարության մեկնարկի առթիվ կազմակերպվող ակցիայի միջոցով պահանջներ կուղղվեն թե՛ ՀՀ իշխանություններին և թե՛ միջազգային հանրության տարբեր անդամների՝ ազատելու հայ գերիներին և երաշխավորելու նրանց իրավունքների պաշտպանությունը:

Председатель общественной организации «Союз защиты интересов и прав народа Арцаха», бывший защитник прав человека и бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян сообщил, что по инициативе группы арцахских организаций, у здания офиса ООН в Армении 17 января в 11:30 часов будет организована публичная акция с требованием об освобождении армянских пленных, после чего состоится шествие к зданию Министерства иностранных дел Армении.
«Посредством акции, организованной по случаю начала незаконного судебного процесса над 16 пленными, удерживаемыми в Азербайджане, будут выдвинуты требования как к властям Армении, так и к различным членам международного сообщества об освобождении армянских пленных и гарантированию защиты их прав.
Присоединяйтесь во имя свободы наших соотечественников и коллективного достоинства армянского народа», - написал он.