Եվրամիությանն անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին Հայաստանի կառավարության՝ խորհրդարանին օրինագիծ ուղարկելու որոշումը իրավաբանորեն պարտավորեցնող քայլ է և պետք է գնահատվի որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) դուրս գալու նախաձեռնություն. լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի հնարավոր մերձեցման քննարկումը վաղուց է ընթանում, և այս ֆոնին ռուսական բիզնեսն արդեն սկսել է որոշակի ոլորտներում կրճատել գործունեությունը հայկական շուկայում։
«Ասում են, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալ չեն պատրաստվում, բայց ինչո՞վ է առանձնահատուկ ներկա իրավիճակը։ Երկար ժամանակ է խոսվում է Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձենալու մասին։ Քննարկումներ եղան, սակայն հինգշաբթի՝ 2025 թվականի հունվարի 9-ին, Հայաստանի կառավարությունը իրավական առումով նշանակալի քայլ կատարեց՝ աջակցելով ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկը հռչակող օրինագծին։ Սա է այս իրավիճակի առանձնահատկությունը։ Սա Հայաստանի կառավարության որոշումն էր, և մենք այն դիտարկում ենք որպես ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա ընդգծել է, որ չնայած ԵՄ-ին անդամակցության քննարկման գործընթացի մեկնարկին, Հայաստանը շահագրգռված չէ կորցնել ԵԱՏՄ երկրների շուկաները։
«Հաջորդ քայլերը մնում են Հայաստանի կառավարությանը։ Նրանք կա՛մ պնդում են, որ նման հարց ՀՀ կառավարության օրակարգում չկա, կա՛մ չեն ցանկանում, չեն ծրագրում հեռանալ, կա՛մ կգնահատեն, թե որտեղ իրենց համար ավելի լավ կլինի։ Կտեսնենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը»,- նշել է ՌԴ կառավարության ղեկավարի տեղակալը։
««Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծի նախաձեռնողները հիանալի հասկանում են, որ ԵՄ-ին անդամակցելը շատ հիպոթետիկ բան է, և, իհարկե, չեն ցանկանում կորցնել այն տնտեսական օգուտներն ու առավելությունները, որ ունեն որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր։
11 ամսվա թարմ վիճակագրություն է եկել. Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 11,6 միլիարդ դոլար, ԵԱՏՄ-ի հետ՝ մոտ 12 միլիարդ դոլար, մինչդեռ ԵՄ-ի հետ առևտուրը մի քանի անգամ ավելի փոքր է և նվազում է։ Սա է ասում տնտեսությունն ու իրականությունը»,- նշել է փոխվարչապետը։
Հայաստանի գործողություններն արդեն ազդել են ռուս-հայկական տնտեսական համագործակցության վրա․ «Ցավոք, արդեն անցյալ տարի մենք սկսեցինք տեսնել, որ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ քննարկումների ազդեցության տակ ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր դարձավ Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի հետագա պահպանման և զարգացման հարցում։ Մենք տեսանք, որ բիզնես ակտիվությունը սկսեց նվազել մի շարք ոլորտներում»,- ասել է Օվերչուկը։

Решение правительства Армении направить в парламент законопроект о начале процесса по вступлению страны в Евросоюз является юридически обязывающим шагом и должно оцениваться как инициатива по выходу из Евразийского экономического союза (ЕАЭС), заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
При этом он отметил, что обсуждение возможного сближения Армении с ЕС идёт уже давно, на этом фоне российский бизнес уже начал сокращать операции на армянском рынке по отдельным направлениям.
«Они говорят, что не планируют выходить из ЕАЭС. Но в чем особенность ситуации, которая сейчас есть? Разговоры о том, что Армения сближается с Европейским союзом шли давно. Были дискуссии, но в четверг, 9 января 2025 года, правительство Армении, поддержав законопроект об объявлении запуска процесса вступления в ЕС, совершило юридически значимый шаг. В этом состоит особенность данной ситуации. Это было решение правительства Армении, и мы его рассматриваем как начало выхода Армении из ЕАЭС», - сказал Оверчук.
Он подчеркнул, что, несмотря на запуск процесса рассмотрения вступления в ЕС, Армения не заинтересована в потере рынков стран ЕАЭС.
«Дальнейшие шаги за правительством Армении. Они или утверждают, что такого вопроса в повестке у правительства Армении нет, или что не хотят или не планируют выходить, или что они будут оценивать, где им будет лучше. Посмотрим, как будет развиваться ситуация», - отметил замглавы российского правительства.
«Инициаторы законопроекта «О запуске процесса вступления в Европейский Союз» прекрасно понимают, что вступление в ЕС - вещь очень гипотетическая, и, конечно, они не хотят терять те экономические выгоды и преимущества, которые имеют, являясь государством - членом ЕАЭС. Пришла свежая статистика за 11 месяцев: товарооборот России и Армении - $11,6 млрд, с ЕАЭС - порядка $12 млрд. При этом торговля с ЕС в разы меньше и падает. Это то, о чем говорит экономика и реальность», - отметил вице-премьер.
Действия Армении уже сказались на российско-армянском экономическом взаимодействии.
«К сожалению, уже в прошлом году мы начали видеть, что под воздействием дискуссий о вступлении в ЕС российский бизнес стал осторожнее относился к дальнейшему поддержанию и развитию экономических связей с Арменией. Мы видели, что по ряду направлений началось сворачивание деловой активности», - заявил Оверчук.