16 հայ պատանդների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սկսվող ապօրինի ու կեղծ դատավարության կապակցությամբ Արցախի Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել.
«Մենք՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներս, խորը մտահոգությամբ և վրդովմունքով անդրադառնում ենք Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի կերպով պահվող 16 հայ պատանդների նկատմամբ սպասվող կեղծ «դատավարությանը»։ Սա մի գործընթաց է, որը նպատակ ունի փոշիացնելու նրանց հիմնարար իրավունքներն ու ընդգծելու Ադրբեջանի կողմից օրեցօր ուժգնացող հայատյաց քաղաքականությունը:
Այդ «դատավարությունը», որն իրականացվում է առևանգված և ապօրինի կերպով ու անմարդկային պայմաններում պահվող հայերի դեմ՝ ակնհայտ շինծու մեղադրանքներով և բազմաթիվ ընթացակարգային իրավախախտումներով, չի կարող օրինական ու լեգիտիմ համարվել։ Ավելին, նման գործընթացներով ադրբեջանական վարչակազմն ուղղակիորեն փորձում է լեգիտիմացնել ցեղասպանական քաղաքականությունը, որն արդեն երկար տարիներ վարում է բոլոր հայերի և հատկապես Արցախի ժողովրդի նկատմամբ։
Մենք ակնկալում ենք մարդու իրավունքներով և տարածաշրջանային խաղաղությամբ մտահոգ պետություններից, միջազգային կառույցներից, իրավապաշտպան կազմակերպություններից, որ գործնական քայլեր կձեռնարկեն՝ նպաստելու բոլոր պատանդների անհապաղ ազատ արձակմանը։ Կոչ ենք անում միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին չեզոք դիրքորոշման փոխարեն որդեգրել հստակ և սկզբունքային մոտեցում, որով կդատապարտվի Ադրբեջանի հակամարդկային քաղաքականությունը և կկանխվի ապօրինի դատավարության իրականացման ցանկացած փորձ։
Ակնկալում ենք նաև ՀՀ իշխանություններից, որ հետևողականորեն ու վճռականորեն կբարձրացնեն այս հարցը բոլոր համապատասխան ատյաններում և բանակցություններում։ Հայազգի բոլոր պատանդների իրավունքների պաշտպանությունն ու հայրենիք վերադարձը մտնում են ՀՀ պետական մարմինների իրավական ու բարոյական պարտավորությունների մեջ:
Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին առավելագույն զգոնություն ցուցաբերել տեղեկատվական-հոգեբանական սադրանքների հանդեպ, որոնք ակնկալում են լրացուցիչ չափով խարխլել ազգային միասնականությունը։ Հորդորում ենք չտարածել ադրբեջանական թեզերը հայկական տեղեկատվական դաշտում և չթիրախավորել մեր հայրենակիցներին այն ցուցմունքների կամ հայտարարությունների համար, որոնք կարող են արվել անմարդկային բռնաճնշումների ներքո։ Հիշեցնում ենք, որ պատանդների ցանկացած հայտարարություն կամ ցուցմունք կարող է խեղաթյուրվել Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի կողմից, ուստի անհրաժեշտ է բարձր զգոնություն ու ազգային պատասխանատվություն ցուցաբերել այս իրավիճակում:
Ադրբեջանական բանտերում խոշտանգվում և դատարաններում դատապարտվում ենք մենք բոլորս՝ ի դեմս մեր պատանդառված հայրենակիցների ու ընկերների: Ուստի, նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ու անհապաղ ազատ արձակումը մեր բոլորիս արժանապատվության ու բարոյական պարտավորությունների հարցն է՝ անկախ որևէ անձի հանդեպ այս կամ այն վերաբերմունքից:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է իր հանձնառությունը իր ունեցած հնարավորությունների շրջանակներում պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու հավաքական շահերը, որի կարևոր բաղադրիչներից մեկն էլ գերեվարված հայերի անհապաղ վերադարձն է հայրենիք»:

Национальное Собрание Арцаха выступило с заявлением в связи с начатым Азербайджаном незаконным и ложным судом над 16 армянскими заложниками.
«Мы, депутаты Национального Собрания Республики Арцах, с глубокой озабоченностью и возмущением ссылаемся на предстоящий фейковый «суд» над 16 армянскими заложниками, незаконно удерживаемыми на территории Азербайджана. Это процесс, направленный на полное попрание их фундаментальных прав и подчеркивание армяноненавистнической политики Азербайджана, которая с каждым днем становится все сильнее.
Этот «судебный процесс», который ведется над армянами, похищенными и незаконно содержащимися в бесчеловечных условиях, с явно сфабрикованными обвинениями и многочисленными процессуальными нарушениями, не может считаться законным и легитимным. Более того, такими процессами администрация Азербайджана напрямую пытается легитимизировать политику геноцида, которую она проводит уже много лет против всех армян и особенно народа Арцаха.
Мы ожидаем, что государства, международные организации и правозащитные организации, занимающиеся вопросами прав человека и мира в регионе, предпримут практические шаги для содействия немедленному освобождению всех заложников. Мы призываем всех участников международного сообщества занять четкую и принципиальную позицию вместо нейтральной позиции, посредством которой будет осуждена античеловеческая политика Азербайджана и предотвращена любая попытка проведения незаконного суда.
Мы также ожидаем, что власти Республики Армения будут последовательно и решительно поднимать этот вопрос во всех соответствующих инстанциях и переговорах. Защита прав всех заложников армянской национальности и их возвращение на родину входят в правовые и моральные обязательства государственных органов Республики Армения.
Мы призываем наших соотечественников проявить максимальную бдительность в отношении информационных и психологических провокаций, которые рассчитывают еще больше подорвать национальное единство. Мы призываем вас не распространять азербайджанские тезисы в армянском информационном поле и не преследовать наших соотечественников за те показания или высказывания, которые могут быть сделаны в условиях бесчеловечных репрессий. Напоминаем, что любое заявление или показания заложников могут быть искажены пропагандистской машиной Азербайджана, поэтому в этой ситуации необходимо проявить высокую бдительность и национальную ответственность.
Всех нас пытают в азербайджанских тюрьмах и осуждают в судах, в лице наших соотечественников и друзей, находящихся в плену. Поэтому защита их прав и их немедленное освобождение является вопросом достоинства и моральных обязательств всех нас, независимо от того или иного отношения к какому-либо человеку.
Национальное Собрание Республики Арцах подтверждает свою приверженность защите прав и коллективных интересов народа Арцаха в пределах своих возможностей, одной из важных составляющих которых является немедленное возвращение пленных армян на родину».