Մինչև դատավարության սկսվելն արդեն իսկ արձանագրվել են արդար դատավարության երաշխիքների լրջագույն խախտումներ. Ռուբեն Վարդանյանի շահերի պաշտպան
Ֆրանսիական Le Figaro հեղինակավոր պարբերականն անդրադարձել է Բաքվում մեկնարկած արցախցի գործիչների դատավարություններին՝ նշելով, որ ձերբակալությունից 15 ամիս անց հայ քաղբանտարկյալները կանգնել են ռազմական դատարանի առաջ՝ «ահաբեկչության», «անջատողականության» և «ռազմական հանցագործությունների» մեղադրանքներով։
Պարբերականը զրուցել է Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերի հետ, որն արդեն իսկ մեծաթիվ խախտումներ է մատնանշել։
Le Figaro -ն գրում է, որ «ազգային անվտանգության» անվան տակ ամենայն գաղտնիության պայմաններում անցկացված այս նախնական դատական նիստին ոչ մի լրագրող, հասարակական կազմակերպություն կամ ընտանիքի անդամ ներկա գտնվելու հնարավորություն չի ստացել: Նրանք դժգոհությամբ արձանագրում են, որ մեղադրյալները կանգնում են ռազմական դատարանի առաջ, մինչդեռ նրանցից մի քանիսը երբեք համազգեստ չի կրել։ Վերջապես, նրանք մտահոգված են ադրբեջանական դատական համակարգի անկախության և անկողմնակալության բացակայությամբ, հիմք ընդունելով նաև այն հանգամանքը, որ Freedom House հասարակական կազմակերպությունը 2023 թվականին նախազգուշացրել էր դատական համակարգի նկատմամբ ադրբեջանական վարչակարգի սահմանած «ամբողջական վերահսկողության» մասին:
Մարդու իրավունքների ոլորտում մասնագիտացած միջազգային իրավապաշտպան Ջարեդ Գենսերը, որը ներկայացնում է Ռուբեն Վարդանյանի շահերը, արձանագրում է, որ մինչև դատավարության սկսվելն արդեն իսկ արձանագրվել են արդար դատավարության երաշխիքների լրջագույն խախտումներ՝ միջազգային իրավական նորմերի կոպտագույն ոտնահարումով: Վարդանյանի փաստաբանը կարողացել է հասանելիություն ստանալ իր պաշտպանյալի գործին դատավարության մեկնարկից միայն մեկ շաբաթ առաջ: «Իշխանությունները դա հիմնավորել են՝ վկայակոչելով պետական գաղտնիքը»,- պարզաբանել է նա։
Պարբերականը նշում է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին օգնելու նպատակով Ռուսաստանից ժամանած բարերար Ռուբեն Վարդանյանը 2022 և 2023 թվականներին Արցախում ծավալած գործունեությամբ միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրությանն արժանանալու պատճառով հայտնվել է Բաքվի թիրախում։ «Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում նրան ցմահ ազատազրկում է սպառնում»,- մատնանշում է նրա փաստաբանը։
Թափանցիկության տոտալ բացակայության պայմաններում 15 ամիս կալանքից հետո Ռուբեն Վարդանյանի հարազատները նշում են, որ «մեծապես անհանգստացած են նրա առողջության համար»: Ընտանիքը նրա մասին որոշ տեղեկություններ է ստացել միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ իրականացված մի քանի հեռախոսազանգերի ընթացքում: Չի թույլատրվել տեսակցել ձերբակալվածին, ընդ որում՝ դա արգելվել է նույնիսկ փաստաբանին, որին ևս չեն թույլատրել այցելել իր պաշտպանյալին։
Փաստաբան Ջարեդ Գենսերի կարծիքով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հենց այս քաղաքական դատավարության միջոցով «ցանկանում են վերջնականապես քանդել այն ամենը, ինչ մնացել է Արցախի նախկին Հանրապետության մարմիններից՝ նպատակ ունենալով ջնջել նրա գոյության բոլոր հետքերը»։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ 2024 թվականի հունվարի 17-ին Ֆրանսիայի Սենատը քվեարկությամբ վավերացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքական առաջնորդների, այդ տարածքի ժողովրդի օրինական ներկայացուցիչների անհիմն կալանավորումը դատապարտող և նրանց անհապաղ ազատ արձակումը պահանջող բանաձևը։

Адвокат Рубена Варданяна: До начала судебного процесса были зафиксированы серьезнейшие нарушения
Французское издание Le Figaro затронуло тему начавшихся в Баку судебных процессов над арцахскими деятелями, отметив, что за 15 месяцев до задержания армянские политзаключенные предстали перед военным судом по обвинениям в «терроризме, сепаратизме и военных преступлениях».
Издание побеседовало с международных юрисконсультом семьи Рубена Варданяна Джаредом Генсером, который уже сообщал о многочисленных нарушениях.
Как отмечает Le Figaro, на этом предварительном судебном заседании, которое проходило в условиях секретности под предлогом «национальной безопасности», ни один журналист, общественная организация или член семьи не получили возможности присутствовать.
Они с недовольство констатируют, что обвиняемые предстали перед военным судом, между тем некоторые из них никогда не носили военной формы.
Наконец они обеспокоены отсутствием независимости и объективности в азербайджанской судебной системе, основываясь также на том обстоятельстве, что общественная организация Freedom House еще в 2023 году предупреждала о «полном контроле», утвержденном азербайджанским режимом в отношении судебной системы.
Международный правозащитник Джаред Генсер, практикующий в сфере прав человека и защищающий интересы Рубена Варданяна, констатирует, что еще до начала судебного процесса были зафиксированы серьезнейшие нарушения гарантий справедливого судопроизводства с грубейшим попранием международных правовых норм.
Адвокат Варданян сумел получить доступ к делу своего подзащитного лишь за неделю до начала судебного процесса.
«Власти обосновали это государственной тайной», - разъяснил он.
Издание отмечает, что после войны 2020 года с целью оказания помощи народу Нагорного Карабаха прибывший из России меценат Рубен Варданян превратился в мишень Баку, оказавшись в центре внимания международных СМИ благодаря своей деятельности в Арцахе в 2022 и 2023 гг.
В условиях тотального отсутствия прозрачности 15 месяцев спустя после ареста родные Рубена Варданяна отмечают, что «крайне обеспокоены состоянием его здоровья». Семья получила некоторые сведения о нем в ходе нескольких телефонных звонков при посредничестве Красного Креста.
Арестованного навещать не разрешали, при этом запрет распространялся даже на адвоката, которому также не позволили навестить его подзащитного.
По мнению адвоката Джареда Генсера, власти Азербайджана путем именно этого политического процесса «хотят окончательно разрушить все, что осталось от органов бывшей Республики Арцах, нацелившись на уничтожение всех следов ее существования».
Издание напоминает, что 17 января 2024 года Сенат Франции ратифицировал резолюцию, осуждающую необоснованных арест политических лидеров Нагорного Карабаха и требующую их немедленного освобождения.