Պետք է պահանջել ՀՀ-ում գործող վարչախմբից պատանդների ազատումը դարձնել «խաղաղության պայմանագրի» մաս. Չալաբյան
18/01/2025 12:47
Երեկ Բաքվում հայ ժողովրդի և նրա ազատագրական պայքարի դեմ սկսված հաշվեհարդար-դատաստանի առաջին կադրերն էին հրապարակվել, և ինձ ծանոթ մարդկանցից շատերը հանդես եկան հուսահատություն և անզորություն պարունակող տարբեր մեկնաբանություններով, քանզի իսկապես այս պահին մենք պատանդառված մեր ընկերներին չենք կարողանում անմիջական օգնություն ցույց տալ: Այս մասին գրել է հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը:
«Այստեղից սակայն չի հետևում, որ չենք կարող օգնել ընդհանրապես, և այստեղ յուրաքանչյուրիցս շատ բան է կախված: Մի քանի առաջարկ ներկայացնեմ ստորև, տեղի ունեցողի պատճառահետևանքային կապերի հստակ գիտակցությամբ՝
- պահանջել Հայաստանում գործող վարչախմբից պատանդների ազատումը դարձնել ներկայումս բանակցվող «խաղաղության» պայմանագրի անքակտելի մաս, և առանց դրա այդպիսի պայմանագիր չստորագրել, եթե նույնիսկ արդյունքում դրա ստորագրումը հետաձգվի,
- ավելի մեծ հաշվով, որպես կայուն խաղաղության նախապայման՝ դնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը Ադրբեջանի կողմից, և նրա կողմից հրաժարումը այդ իրավունքն իրացնելիս ռազմական հակամարտության մասնակիցների դեմ ցանկացած քրեական հետապնդումից,
- հրաժարվել Մինսկի խմբի լուծարման աղետաբեր գաղափարից, քանզի այն անմիջականորեն կապալեգիտիմացնի ողջ արցախյան պայքարը, և դուռ կբացի Ադրբեջանի կողմից էլ ավելի լկտի պահանջների առաջ, ներառյալ նաև արցախյան պայքարի մասնակիցների մասսայական արտահանձման,
- Սփյուռքի ազդեցիկ կենտրոնների ռեսուրսը կենտրոնացնել պատանդների ազատման խնդրի վրա, իրենց բնակության երկրներում լոբբիստական աշխատանքը դրա վրա սևեռելով: Հատուկ շեշտադրել աշխատանքը ՌԴ ղեկավարության հետ, քանի որ Բաքվում պատանդառված հայորդիները գտնվել են նրա խաղաղապահ ուժերի փաստացի պաշտպանության ներքո,
- Համաշխարհային հանրային կարծիքը սևեռել Բաքվում տեղի ունեցող դատաստանի վրա, ամեն կերպ հեղինակազրկելով այնտեղ իշխող ժառանգական բռնապետական համակարգը:
Եթե այսքանը բավարար չլինի, կարող ենք մտածել ավելի արմատական միջոցների մասին, մեր պատմության մեջ դրա մեծ փորձ կա: Իմ կողմից հանձնառություն եմ վերցնում սեփական առաջարկներին հետևողականորեն հետամուտ լինելու, մինչ այդ իմ զորակցություն եմ հայտնում մեր ազատագրական պայքարի ծանր բեռը աննահանջ տանող պատանդառված հայրենակիցներին՝ այս անգամ ի դեմս անվեհեր հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, որի հետ պատիվ եմ ունեցել համագործակցել այն օրերին, երբ ինքը դեռ ղեկավարում էր Արցախի պաշտպանության բանակը: Աստված ձեզ պահապան, պինդ եղե՛ք»,- գրել է նա:

Необходимо потребовать от действующего в Армении режима сделать освобождение заложников частью «мирного договора» — Чалабян
18/01/2025 13:27
Вчера были опубликованы первые кадры расправы над армянским народом и его освободительной борьбой, и многие из моих знакомых выступили с различными комментариями, содержащими отчаяние и беспомощность, поскольку мы действительно не в состоянии оказать немедленную помощь нашим друзьям-заложникам․ Об этом написал общественно-политический деятель Аветик Чалабян.
«Однако из этого не следует, что мы вообще не можем помочь, и здесь многое зависит от каждого из нас. Ниже я изложу несколько предложений, с четким осознанием причинно-следственной связи происходящего:
- потребовать от режима в Армении сделать освобождение заложников неотъемлемой частью обсуждаемого в настоящее время «мирного» договора и не подписывать такой договор без этого, даже если в результате его подписание будет отложено,
- по большому счету в качестве предпосылки стабильного мира поставить признание Азербайджаном права народа Арцаха на самоопределение и его отказ от преследования любых участников военного конфликта при реализации этого права,
- отказаться от губительной идеи роспуска Минской группы, поскольку это напрямую лишит легитимности всю Арцахскую борьбу и откроет дверь для еще более наглых требований со стороны Азербайджана, включая массовую экстрадицию участников Арцахской борьбы,
- Сосредоточить ресурсы влиятельных центров диаспоры на вопросе освобождения заложников, сосредоточив на этом лоббистскую работу в странах их проживания. Особый акцент следует сделать на работе с российским руководством, поскольку армяне, оказавшиеся заложниками в Баку, находились под фактической защитой его миротворческих сил.
- сосредоточить внимание мировой общественности на суде и расправе, происходящй в Баку, всячески дискредитируя правящую там наследственную диктаторскую систему.
Если этого недостаточно, можно подумать о более радикальных мерах, в нашей истории есть большой опыт этого.
Со своей стороны обязуюсь последовательно реализовывать собственные предложения, а до тех пор выражаю поддержку нашим соотечественникам-заложникам, которые неустанно несут на себе тяжелое бремя нашей освободительной борьбы, на этот раз в лице благородного полководца Левона Мнацаканяна, с которым я имел честь сотрудничать в те времена, когда он еще возглавлял Армию обороны Арцаха, да хранит вас Бог, будьте сильными», - написал он.