Շուտով թուրքական գրաքննությունը տարածվելու է ոչ միայն քարտեզի տեսքով, այլև բոլոր ոլորտների վրա. Գեղամյան
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է․ «Մի դեպք հիշեցի։
2021 թ. սեպտեմբերին, կապիտուլյանտների կողմից թուրքերին նվիրված Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցի ահաբեկիչը հայ երեխաների ավտոբուսը զենքով կանգնացրել էր ու սպառնալով վերջիններիս՝ ավտոբուսի վրայից քերել էր Արցախի դրոշն ու զինանշանը։
Այսօր՝ 2025 հունվարին ՀՀ դե-ֆակտո իշխանությունների կողմից Հայաստանի խորհրդարանում պոկվեց Արցախի ու Հայաստանի Հանրապետությունների միասնական քարտեզը։ Փաստացի, Հայաստանի տարածքում արգելված է մեր երկրի քարտեզ կպցնելը։ Ուրեմն այլևս ապացուցված փաստ է, որ Հայաստանում գործում է թուրքական գրաքննություն (ցենզուրա)։
Եթե դիմադրություն ցույց չտրվի այս ամենին, շուտով այս թուրքական գրաքննությունը տարածվելու է մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա ու ոչ միայն քարտեզի տեսքով։ Վառ վկայությունը «Արցախ» բառն արտասանելու համար դե-ֆակտո վարչապետի խոսնակի ներողություն խնդրելը։
Էս ամենը քաջածանոթ է մեզ՝ մասնագետներիս։ 19-րդ դարում, օրինակ, օսմանյան սուլթան Աբդուլ Համիդ 2-րդի հրամանով արգելված էր «Հայաստան» բառի արտասանումը։
Ենթադրում եմ, որ սուլթանի հոգին փառավորվում է այս ամենի նորօրյա դրսևորումները տեսնելով։ Եթե չդիմադրենք, նոր առիթներ էլ կունենա»։

То, что в Армении отныне действует турецкая цензура, доказанный факт: вскоре она распространится не только в виде карты, но и во всех сферах — Гегамян
20/01/2025 14:41
Тюрколог Варужан Гегамян пишет: «Я вспомнил случай.
В сентябре 2021 года на дороге Горис-Капан, подаренной туркам капитулянтами, азербайджанский террорист с оружием остановил автобус с армянскими детьми и, угрожая им, ножом соскребил с борта автобуса флаг Арцаха.
Сегодня, в январе 2025 года, единая карта Арцаха и Республик Армения была разорвана де-факто властями Армении в парламенте Армении. Фактически запрещено наклеивать карту нашей страны на территории Армении. То, что в Армении отныне действует турецкая цензура, является доказанным фактом.
Если всему этому не будет сопротивления, то вскоре эта турецкая цензура распространится на все сферы нашей жизни и не только в виде карты. Ярким свидетельством являются извинения пресс-секретаря де-факто премьер-министра за произнесение слова «Арцах».
Все это нам, специалистам, хорошо известно. В XIX веке, например, произношение слова «Армения» было запрещено по приказу османского султана Абдул-Хамида II.
Я полагаю, что душа султана прославляется, видя современные проявления всего этого. Если мы не будем сопротивляться, для этого появятся новые возможности».