Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների դատավարության միջազգային արձագանքները
Միջազգային իրավապաշտպան մի շարք հեղինակավոր կազմակերպություններ նույնպես հանդես են գալիս հստակ դիրքորոշումներով՝ ակնարկելով Ադրբեջանում արդար դատաքննության իրավունքի իրացման անհնարինությունը։ Այս մասին ասված է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբերի ու գրասենյակների աշխատանքների արդյունքում հնարավոր է եղել միջազգային տարբեր կառույցներից ստանալ արձագանքներ՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանություններին և միջազգային հանրությանը՝ Բաքվում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և առհասարակ հայ պատանդների ու ռազմագերիների արդար դատաքննության, իրավունքների լիարժեք հարգման և ազատ արձակման վերաբերյալ։
Մասնավորապես, խնդրին անդրադարձել են մոլորակի խոշորագույն քաղաքական կազմակերպություն՝ Սոցիալիստական ինտերնացիոնալը, տարբեր երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանների անդամներ։
Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշված է․ «Այս օրերին Բաքվում տեղի են ունենում 16 հայ գերիների դատավարությունները, որոնցից 8-ը Լեռնային Ղարաբաղի նախկին հայ ղեկավարներն են՝ տևական կալանքի տակ մնալուց հետո։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին երաշխավորել թափանցիկ ընթացակարգ՝ արդար դատավարության չափանիշներին համապատասխան, նկատի ունենալով, որ բանտարկյալներին չի տրվել բավարար ժամանակ՝ ուսումնասիրելու իրենց առաջադրված մեղադրանքները և, հետևաբար, օգտվելու իրավական պատշաճ ներկայացվածությունից։ Միջազգային իրավական դիտորդների ներկայությունը հիմնարար կարևորություն ունի»։
Տարբեր շեշտադրումներով Բաքվում ընթացող ձևական դատավարություններին անդրադարձել են նաև կոնգրեսականներ, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձախմբի համանախագահ Ֆրենք Փալոնը, նույն հանձնախմբի անդամ Դինա Թիթուսը, Եվրոպական խորհրդարանի սոցիալ-դեմոկրատական քաղաքական խմբի փոխնախագահ Յանիս Մանյատիսը, նույն քաղաքական խմբի անդամ Նաչո Ամոր Սանչեսը։
Դրական ենք գնահատում, որ միջազգային իրավապաշտպան մի շարք հեղինակավոր կազմակերպություններ նույնպես հանդես են գալիս հստակ դիրքորոշումներով՝ ակնարկելով Ադրբեջանում արդար դատաքննության իրավունքի իրացման անհնարինությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

АРФД представила международную реакцию на судебный процесс над удерживаемыми в Баку армянскими военнопленными
В результате работы комитетов и офисов «Ай Дата» АРФД появилась возможность получить отзывы от различных международных структур, направленные властям Азербайджана и международному сообществу по поводу судебного процесса в Баку с требованием справедливого судебного разбирательства, полного уважения прав и освобождения незаконно удерживаемого в Баку военно-политического руководства Арцаха, а также армянских заложников и военнопленных, в целом.
В центральном офисе «Ай Дата» Бюро АРФД сообщили, что, в частности, этим вопросом занималась крупнейшая политическая организация планеты — Социалистический интернационал, а также члены парламентов разных стран и международных организаций. В заявлении Социалистического интернационала, в частности, говорится:
«В эти дни в Баку — после длительного содержания под стражей, проходят судебные процессы над 16 армянскими пленными, 8 из которых являются бывшими высокопоставленными чиновниками Арцаха. Мы призываем власти Азербайджана гарантировать прозрачную процедуру в соответствии с критериями справедливого судебного разбирательства, принимая во внимание, что заключенным не было предоставлено достаточно времени для ознакомления с предъявленными им обвинениями и, следовательно, для получения надлежащего юридического представительства. Присутствие международных правовых наблюдателей имеет важнейшее значение».
Постановочные судебные процессы в Баку прокомментировали также конгрессмены, сопредседатель комиссии Конгресса США по армянским вопросам Фрэнк Паллоне, член той же комиссии Дина Тайтус, вице-председатель Социал-демократической политической группы Европарламента Яннис Маньятис, член этой же политической группы Начо Санчес Амор.