Բաքվում Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողի «բացահայտման» խնդիր է դրված, որն էլ հետևողականորեն «կարվում» է Նիկոլ Փաշինյանի վրա
21/01/2025 09:39
Բաքվում ընթացող դատավարության մեխն Ադրբեջանի համար Հայաստանին ագրեսոր, օկուպանտ, էթնիկ զտումներ իրականացնող երկիր հռչակելն է, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հայաստանի իշխանության լռության պայմաններում մեր «երկրի վզին» ինչ էլ ուզենան` կփաթաթեն:
Ինչու՞ է Ադրբեջանը կենտրոնացել Գյանջայի ուղղությամբ հրթիռակոծության ու, մասնավորապես, Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանից ցուցմունքներ կորզելու կամ նկարելու վրա:
Ադրբեջանական քարոզչական ակնարկներից ակնհայտ է, որ խնդիր է դրված Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողի «բացահայտմանը», որն էլ հետևողականորեն «կարվում» է Նիկոլ Փաշինյանի վրա:
Ավելին, Ադրբեջանից ակնարկներ կան, որ եթե այդ հանգամանք ապացուցվի, իսկ Բաքվի դատարանում, ինչ էլ ուզեն՝ կկեղծեն, ապա դա լեգիտիմ իրավունք կվերապահի Ադրբեջանին, որպեսզի ռազմական գործողություններ նախաձեռնի Հայաստանի դեմ», - գրել է պատգամավորը:
Նա նաև նկատել է, որ  այդ «ցուցմունքն» արդեն ունեն` հստակ է, այստեղ հարցն այն է, թե դա Հայաստանի դեմ ինչպես կօգտագործեն կամ շանտաժային քաղաքականությունում ինչ նոր նյուանսներ կմտցնեն:

В Баку стоит задача «выявить» того, кто отдал приказ о ракетном ударе по Гяндже, которое последовательно «подшивают» к Николу Пашиняну
21/01/2025 10:18
Гвоздем продолжающегося в Баку процесса для Азербайджана является объявление Армении агрессором, оккупантом, страной, проводящей этнические чистки, написал депутат НС Тигран Абрамян.
«В условиях молчания власти Армении они навяжут нашей стране все, что хотят.
Почему Азербайджан сделал акцент на ракетных обстрелах в направлении Гянджи и, в частности, на получении показаний бывшего президента Арцаха Араика Арутюняна?
Из намеков азербайджанской пропагандистской машины очевидно, что задача состоит в том, чтобы «выявить» того, кто отдал приказ о ракетном ударе по Гяндже, дело которого последовательно «пришивается» к Николу Пашиняну.
Более того, есть намеки со стороны Азербайджана, что если это обстоятельство будет доказано, а в Бакинском суде будут фальсифицировать все, что хотят, то это оставляет за Азербайджаном легитимное право начать военные действия против Армении», - написал депутат.
Он также заметил, что эти "показания" у них уже есть - понятно, здесь вопрос в том, как они будут использовать их против Армении или какие новые нюансы они внесут в политику шантажа.