Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) արդյունաբերական ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման նոր մեխանիզմի շրջանակում կսուբսիդավորվեն առաջին երկու նախագծերը, «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գոհար Բարսեղյանը՝ մանրամասնելով, որ ԵՏՀ խորհուրդը հունվարի 22-ին կայացած նիստում հաստատել է երկու եռակողմ արդյունաբերական կոոպերացիոն նախագծերի սուբսիդավորման առաջին հայտերը։
«Խոսքը՝ «Մուրոմյան սլաքային գործարան»-ի՝ Մոսկվա-Սանկտ Պետերբուրգ արագընթաց երկաթուղային մայրուղու շինարարության համար արտադրանքի թողարկման և «Kazrost Engineering Ltd» ընկերության՝ Ղազախստանի Հանրապետության տարածքում գյուղատնտեսական տեխնիկայի խցիկների արտադրության ընդլայնման և հավաքման տեղայնացման նախագծերին է վերաբերում:Մեխանիզմի հիմնական նպատակն է ստեղծել համատեղ կոոպերացիոն արժեքային շղթաներ, որոնք ուղղված են նոր արտադրական հզորությունների ստեղծմանը կամ առկա հզորությունների արդիականացմանը՝ Միության երկրների ներուժի օգտագործմամբ։ Մեխանիզմը նախատեսում է սուբսիդավորել Միության բյուջեից ֆինանսական կազմակերպության կողմից արդյունաբերական նախագծի իրականացման համար ձեռնարկությանը տրամադրված վարկի կամ փոխառության տոկոսադրույքը՝ անդամ պետության կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքի 100%-ի չափով»,- նշել է Բարսեղյանը։
Համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման այս նոր փորձնական նախագիծը նախատեսված է 5 տարվա համար և իրականացվում է վերամշակող արդյունաբերության բոլոր ճյուղերում՝ բացառությամբ սննդի վերամշակման։ Մեկ նախագծի համար սուբսիդավորման առավելագույն չափը չպետք է գերազանցի 350 միլիոն ռուբլին մեկ տարում, իսկ բանկերի վարկային տոկոսադրույքների առավելագույն սահմանը չի կարող գերազանցել անդամ պետության հիմնական տոկոսադրույքը՝ գումարած 6,5%։
Ըստ նրա՝ հաստատվել է նաև 64 բանկերի և 9 զարգացման ինստիտուտների ցանկ, որոնք իրավունք ունեն մասնակցելու այս մեխանիզմին (Հայաստանի դեպքում՝ 17 բանկ)։
«Կոչ եմ անում հայկական բիզնեսին ավելի ակտիվորեն ներգրավվել նախագծերի մշակման գործընթացում։ Հանձնաժողովի կողմից հաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը աջակցելու բիզնեսի ցանկացած նախաձեռնությանը իրական հատվածում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել հայկական ձեռնարկություններին՝ լրացուցիչ խորհրդատվություններ տրամադրելու, մեխանիզմի մանրամասները պարզաբանելու, ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կապեր հաստատելու և գործընկերներ գտնելու գործում։ Հուսով եմ, որ Հայաստանի բիզնեսը շուտով կդառնա եվրասիական կոոպերացիոն շղթաների մաս»,- ասել է ԵՏՀ ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գոհար Բարսեղյանը։

ЕАЭС профинансирует новые проекты в промышленных отраслях стран-членов
В рамках нового механизма финансирования совместных кооперационных проектов в промышленных отраслях Евразийского экономического союза (ЕАЭС) будут субсидированы первые два проекта.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс сообщила член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии по промышленности и агропромышленному комплексу Гоар Барсегян, уточнив, что Совет ЕЭК на заседании 22 января утвердил первые заявки на субсидирование двух трехсторонних проектов промышленной кооперации.
"Речь идет о Муромском стрелочном заводе по выпуску продукции для строительства высокоскоростной железнодорожной магистрали Москва-Санкт-Петербург и компании Kazrost Engineering Ltd по расширению и локализации производства кабин сельскохозяйственной техники на территории Республики Казахстан.
Главной целью механизма является создание совместных кооперационных цепочек добавленной стоимости, направленных на создание новых либо модернизацию существующих производственных мощностей с использованием потенциала стран Союза. Он предполагает субсидирование из бюджета Союза процентной ставки по кредиту или займу, выданному финансовой организацией предприятию на реализацию промышленного проекта, в размере 100% ключевой ставки центрального банка государства-члена", - уточнила Гоар Барсегян.
Новый пилотный проект наднационального финансирования совместных кооперационных проектов рассчитан на 5 лет и реализуется во всех отраслях перерабатывающей промышленности кроме пищевой переработки. Максимальный объем субсидирования на один проект не должен превышать 350 млн. руб. в год, при этом максимальная кредитная ставка банков не должна превышать + 6,5% к ключевой ставке.
Гоар Барсегян добавила, что также утвержден перечень 64 банков и 9 институтов развития, имеющих право участвовать в данном механизме (в случае Армении - это 17 банков).
"Призываю армянский бизнес рассмотреть возможность более активного участия в процессе разработки проектов, а со стороны комиссии я подтверждаю готовность поддержать любые инициативы бизнеса в реальном секторе, оказать поддержку Армянским предприятиям по проведению дополнительных консультации и информационных компаний по разъяснению деталей механизма, по налаживанию связей и поиску партнеров по ЕАЭС. Надеюсь, бизнес Армении в скором времени станет частью евразийских кооперационных цепочек", - заключила член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии по промышленности и агропромышленному комплексу Гоар Барсегян.