Բաքուն էներգետիկ համագործակցությունն օգտագործում է քաղաքական ազդեցությունն ամրապնդելու համար՝ խորացնելով կապերը գազ ստացող երկրների հետ, այս մասին վերլուծական հոդված է հրապարակել «Գեղարդ» հիմնադրամը՝ մեկտեղ ներկայացնելով, թե ինչ ընթացակարգերով են իրականացվում այս գործարքները և ինչ հետևանքներ կարող են ունենալ Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար:
«Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությունը հրապարակել է 2024 թվականին գազի արտահանման ցուցանիշները։ Անցած տարում ցուցանիշն աճել է 5,8 %-ով և կազմել 25,2 միլիարդ խմ։ Դրա շուրջ կեսը՝ 12,9 միլիարդ խմ, արտահանվել է Եվրոպա, իսկ 2023 թվականին աճը կազմել է շուրջ 9%:
Ադրբեջանական գազը Եվրոպայի հարավ ու արևելք է հասնում Հարավային գազային միջանցքով՝ Վրաստանի և Թուրքիայի տարածքով։ Եվրոպայում ադրբեջանական գազի խոշորագույն սպառողն Իտալիան է։ 2024 թվականին Բաքվից գազ է գնել եվրոպական 8 պետություն՝ Իտալիա, Հունաստան, Բուլղարիա, Ռումինիա, Հունգարիա, Սերբիա, Խորվաթիա, Սլովենիա։
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության մեջ Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը կարևոր տեղ է հատկացվում, ու չնայած հարաբերությունների սերտացման ուղղությամբ Բաքվի ջանքերն ավելի վաղ էին սկսվել, քան՝ գազի մատակարարումները, սակայն էներգետիկ կապերն Ադրբեջանի ու այդ երկրների տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունների առանցքն են։
Նավթագազային գործիքն ու դրանից ստացված եկամուտներն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն բաղադրիչներից են։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր Ադրբեջանի էներգակիրների նշանակությունը Եվրոպայի համար ավելի մեծացավ՝ որպես այլընտրանք ռուսական էներգակիրներին։ 2022 թվականին ԵՄ-ն ու Ադրբեջանը Բաքվում ռազմավարական համագործակցության փաստաթուղթ ստորագրեցին գազի մատակարարման վերաբերյալ։
Բացի Թուրքիայի հետ հարաբերություններից՝ վերջին երկու տարիներին Ռուսաստան-Ադրբեջան քաղաքական հարաբերություններն ավելի են սերտացել։ Բազմաթիվ հրապարակումներ եղան նաև այն մասին, որ Ադրբեջանը ռուսական գազը տարանցում է Եվրոպա։ Վերջին տարիներին Բաքուն սերտացնում է քաղաքական հարաբերություններն այն երկրների հետ, որոնց գազ է մատակարարում։ Իրենց հերթին՝ եվրոպական այդ երկրները փորձում են դիվերսիֆիկացնել էներգետիկ ներմուծման աղբյուրները, որոնցից մեկն էլ ադրբեջանական գազն է։
Դատելով վերջին 4-5 տարիներին Իլհամ Ալիևի և Ադրբեջանի այլ պաշտոնյաների այցերից՝ կարելի է նաև պատկերացում կազմել Բաքվի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մասին։ Չհաշված հարևան երկրները՝ Թուրքիա, Ռուսաստան, Վրաստան, Ադրբեջանի հետաքրքրությունների ոլորտում են թյուրքական և Արևելյան Եվրոպայի երկրները, որոնց հետ էներգետիկ առևտրի հանգամանքն Ադրբեջանը փորձում է օգտագործել նաև քաղաքական կապերի ամրապնդման նպատակով։ Դրա ճանապարհներից մեկը ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթերի ստորագրումն է։
Ներկայում Ադրբեջանը նման փաստաթղթեր ունի ստորագրած ԵՄ անդամ 9 երկրների հետ, այդ թվում՝ Իտալիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի։ 2024 թվականին Ադրբեջանը, Վրաստանը, Հունգարիան և Ռումինիան փաստաթուղթ էին ստորագրել Սև ծովի հատակով դեպի Արևելյան Եվրոպա էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ենթակառուցվածքներ ստեղծելու վերաբերյալ։ 2024 թվականին տարածաշրջանի մեկ այլ պետություն՝ Սերբիան, սկսել է ադրբեջանական գազ ստանալ՝ տարեկան 400 մլն խմ ծավալով։ Սակայն 2025 թվականի հունվարի սկզբին, ըստ պաշտոնական վարկածի, ադրբեջանական Շահ Դենիզ հանքավայրում առաջացած խնդրի պատճառով Սերբիային մատակարարումներն անորոշ ժամանակով դադարեցվել են»,- ասված է հոդվածում:
Վերլուծության մեջ նշվում է, որ Եվրոպայում ապշերոնյան գազի խոշորագույն գնորդն Իտալիան է, և Բաքուն նրա համար հանդիսանում է գազի երկրորդ խոշոր մատակարարն Ալժիրից հետո։ 2024 թվականին Իտալիայի փոխարտգործնախարարը քննադատել էր Ֆրանսիային, քանի որ վերջինիս ԱԳ նախարարն ասել էր, որ Ադրբեջանը կասկածի տակ է դնում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Իտալիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը դա որակել էր որպես խաղաղությանը խոչընդոտող քայլ։
«Հունգարիան նույն 2024 թվականին արգելափակել էր Եվրամիության խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրո աջակցության տրամադրումը՝ պահանջելով միջոցներ հատկացնել նաև Ադրբեջանին, չնայած Բաքուն աջակցության համար չէր էլ դիմել հիմնադրամին։ Իտալիան և Հունգարիան եվրոպական այն երկրներից են, որոնց դեսպանատները Բաքվում նոյեմբերի 8-ին շնորհավորում են Ադրբեջանին հաղթանակի օրվա առթիվ։
Ադրբեջանն սպառազինություն է գնում Իտալիայից և Սերբիայից։ 2023 թվականին Ադրբեջանն ու Իտալիան պայմանագիր էին ստորագրել ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներ գնելու վերաբերյալ, իսկ Սերբիայի հետ Բաքուն 2024 թվականի փետրվարին շուրջ 300 միլիոն դոլարի պայմանագիր էր ստորագրել ինքնագնաց հաուբիցներ ու արկեր գնելու վերաբերյալ։
Բաքուն փորձում է նաև նշված երկրներին ներգրավել ԼՂ-ում «վերականգնողական» աշխատանքներին։ 2022 թվականին Ալիևն իտալական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում ասել էր, որ աշխատանքների ծավալով թուրքական ընկերություններից հետո իտալականները երկրորդն են։ Հունգարիան ևս ներգրավված է այս քաղաքականության մեջ։
Հարկ է նշել նաև, որ Եվրոպայում Ադրբեջանից գազ ստացող երկրների ղեկավարները 2024 թվականի նոյեմբերին այցելել են Բաքու՝ մասնակցելու COP29 ՄԱԿ-ի Կլիմայական համաժողովին։ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը 2024 թվականին այցելել է նաև Շուշի և մասնակցել Թյուրքական պետությունների կազմակերպության վեհաժողովին։
Այսպիսով՝ օգտվելով եվրոպական որոշ երկրների էներգետիկ խոցելիությունից՝ Բաքուն փորձում է էներգետիկ խաղաքարտերի միջոցով սեփական քաղաքական օրակարգն ու նարատիվներն առաջ մղել Եվրոպայում»,- եզրափակվում է հոդվածը:

Баку использует энергетическое сотрудничество для усиления политического влияния - Фонд «Гегард» представляет факты
Министерство энергетики Азербайджана опубликовало данные 2024 года по экспорту газа. В прошлом году показатели выросли на 5,8 %- и составили 25,2м3. Половина этого объема (12,9 м3) была экспортирована в Европу, а рост в 2023 году составил около 9%. Об этом пишет фонд «Гегард».
«Азербайджанский газ достигает юга и востока Европы по Южному газовому коридору, по территории Турции и Грузии. Крупнейшим потребителем азербайджанского газа в Европе является Италия. В 2024 году Баку продал газ 8 европейским странам – Италии, Греции, Болгарии, Румынии, Венгрии, Сербии, Хорватии, Словении.
Во внешней политике Азербайджана важное место занимают отношения с восточноевропейскими странами. Баку начал укреплять связи с ними ещё до начала поставок газа, однако в настоящее время энергетическое сотрудничество стало ключевым элементом экономических и политических отношений Азербайджана с этими государствами.
Нефтегазовые ресурсы и доходы от их эксплуатации являются одними из ключевых элементов внешней политики Азербайджана. После начала русско-украинской войны азербайджанские энергоносители приобрели ещё большее значение в Европе как замена российским поставкам. В 2022 году ЕС и Азербайджан подписали в Баку документ по стратегическому сотрудничеству касательно поставок газа.
За последние два года, наряду с укреплением отношений с Турцией, заметно усилилось сотрудничество между Россией и Азербайджаном. Были опубликованы многочисленные сообщения о том, что Баку обеспечивает транзит российского газа в Европу. В последние годы Баку укрепляет отношения с теми странами, которым продает газ. В свою очередь эти европейские страны стремятся диверсифицировать источники энергетического импорта, одним из которых является азербайджанский газ.
Визиты Ильхама Алиева и других азербайджанских чиновников за последние 4–5 лет отражают приоритеты внешней политики Баку. Помимо соседних стран — Турции, России и Грузии, в сферу интересов Азербайджана входят тюркские государства и страны Восточной Европы. Энергетическая торговля с этими странами используется Азербайджаном для укрепления политических связей. Одним из способов укрепления политических связей является подписание документов о стратегическом сотрудничестве. В настоящее время Азербайджан подписал такие документы с 9 странами ЕС, в том числе с Италией, Венгрией, Румынией, Болгарией. В 2024 году Азербайджан, Грузия, Венгрия и Румыния подписали документ о создании инфраструктур для поставок электроэнергии в Восточную Европу по дну Черного моря. В 2024 году Сербия, очередное региональное государство, начала получать азербайджанский газ в объеме 400 миллионов м3 в год. Однако в начале января 2025 года согласно официальной версии на месторождении Шах-Дениз возникла проблема, вследствие которой поставки газа в Сербию были прекращены на неопределенное время.
Крупнейшим потребителем апшеронского газа в Европе является Италия: Баку для нее второй крупнейший поставщик газа после Алжира. В 2024 году заместитель итальянского министра по внешним делам выступил с критикой Франции, так как французский министр иностранных дел сказал, что Азербайджан ставит под сомнение территориальную целостность Армении. Представитель МИД Италии назвал заявление французского министра шагом, препятствующим достижению мира. В том же 2024 году Венгрия заблокировала предоставление Армении субсидии на сумму 10 млн евро от Фонда мира Евросоюза, требуя предоставить ресурсы также Азербайджану, хотя Азербайджан не обращался к фонду за субсидиями. Италия и Венгрия в составе тех европейских стран, посольства которых 8 ноября поздравляют Азербайджан с днем победы.
Азербайджан покупает оружие у Италии и Сербии. В 2023 году Азербайджан и Италия подписали договор о покупке военно-транспортных самолетов, а с Сербией Азербайджан в феврале 2024 года подписал договор для приобретения самоходных гаубиц и снарядов на сумму 300 млн долларов.
Баку пытается привлечь вышеупомянутые страны к «восстановительным» работам в Арцахе. В 2022 году Алиев в интервью итальянскому СМИ сказал, что по объему работ итальянские компании находятся на втором месте после турецких. Венгрия также вовлечена в эту политику.
Надо отметить, что руководители стран Восточной Европы, которые импортируют газ из Азербайджана, в ноябре 2024 года посетили Баку для участия в Климатическом саммите ООН COP29. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан в 2024 году посетил Шуши и принял участие в Конгрессе организации тюркских стран.
Таким образом, Баку, используя энергетические проблемы некоторых стран, стремится с помощью энергетических козырей продвигать свою политическую повестку и нарративы в Европе», - говорится в сообщении.