Նիկոլը Թուրքիային Արցախ և Հայաստան է բերել միտումնավոր, և մինչև պատերազմ. Արմեն Աշոտյան
Փաշինյանի ներկայիս թրքամետ էքստազն իրականում Արցախյան վերջին պատերազմում կրած պարտության, ռուս-ուկրաինական պատերազմի, Արցախի հայաթափման, գլոբալ գեոպոլիտիկ տեղաշարժերի կամ գլոբալ տաքացման հետևանք չէ։
Սա փաշինյանական տրոյական ձիու արգանդում ի սկզբանե բեղմնավորված մուտանտ է, որն իր վարչապետության առաջին իսկ օրվանից սկսեց քայլ առ քայլ ծնվել։
Հիմա ապացուցեմ փաստերով, որոնց բազմիցս ժամանակին անդրադարձել եմ։
2018 թվականի իշխանազավթումից հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ գործնականորեն վերացավ հակաթուրքական դիսկուրսը։
Ամենասկզբից անհայրենիք հրոսակախումբը դիվանագիտական խողովակները սկսեց լցնել սեփական «թավշյա» գարշահոտ աղբով, միտումնավոր զրոյացնելով ազգային օրակարգը, մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրի միջոցով Թուրքիայի վրա շարունակական ճնշումների գործադրումը։
Ահա ընդամենը մի քանի փաստ.
1. Արցախյան երրորդ պատերազմից, որում թուրքական ուղղակի և անուղղակի ներգրավման փաստերն այլևս միջազգային հանրության սեփականությունն են, ընդամենը մեկ տարի առաջ՝ 2019 թվականի սեպտեմբերին 25-ին, Հայաստանի կառավարության ղեկավարը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում միտումնավոր չի անդրադարձել Հայոց ցեղասպանության խնդրին։
2. 2019 թվականի ապրիլի 11-ին ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ լիագումար նիստին՝ Փաշինյանը ՀՀ առաջին ղեկավարն էր, որ ԵԽԽՎ բարձր ամբիոնից չխոսեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման մասին։ Փաշինյանը ոչ հիմնական ելույթում, ոչ հարևանների մասին հարցին պատասխանելիս ընդհանրապես չխոսեց Ցեղասպանության մասին։
3. 2018-2020 թվականներին Հայոց ցեղասպանության թեման հիմնականում բացակայում էր նաև ԱԺ նախագահի, ԱԽ քարտուղարի միջազգային այցերի օրակարգից։
4. 2018-2020 թվականներին ԱԳ նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ներքին հանձնարարականով մեր դեսպանատներին տրված առաջնահերթություններում առաջին տեղում եղել է «թավշյայի» գովազդը, երկրորդ տեղում՝ ներքաղաքական զարցագումները (ՍԴ, ՀՀԿ, Քոչարյան, Սահմանադրություն և այլն), նոր հետո՝ Արցախը, իսկ վերջին տեղում՝ Ցեղասպանությունը, անգամ օտարերկրյա ներդրումների և բիզնես հարցերից հետո
5. Սրանց օրոք անգամ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների և միջազգային կառույցների հայաստանյան դեսպանները սկսել էին չօգտագործել այդ եզրույթը, առանց մեր ԱԳՆ-ի կողմից որևէ լուրջ նախազգուշացման կամ հետևանքի (հիշեք ԵՄ դեսպան Վիկտորինին, ում 2020 թվականին հայ ժողովրդին ուղղված ցավակցական խոսքում այդ իրադարձությունները կոչվում էին ոչ թե «Հայոց ցեղասպանություն», այլ՝ «Մեծ եղեռն»):
6. Հայաստանի վարչապետի 2019 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված պաշտոնական ուղերձում չէր հիշատակվել նաև ցեղասպանության կազմակերպիչը՝ Օսմանյան կայսրությունը։ Էլ չասեմ, որ ճիշտ կլիներ նաև դատապարտել Թուրքիայի՝ առ այսօր շարունակվող ժխտողականությունը և այդ կերպ՝ մեղսակից լինելու հանգամանքը։
7. Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին ՀՀ ԱԺ-ն այդպես էլ որևէ լուրջ աշխատանք արտերկրում չտարավ։ ԱԺ խմբակցություններով անգամ մի հատ հայտարարություն չընդունեցին, չթարգմանեցին և չուղարկեցին դուրս:
8. Արդեն 2020 թվականի ամռանը ՀՀ ԱԳՆ-ի՝ Սուրբ Սոֆիայի տաճար-թանգարանը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի իշխանությունների որոշման մասին արձագանքը հերթական անատամն էր։ Այն չէր պարունակում Հայոց ցեղասպանության և հայերի հանդեպ մշակութային ցեղասպանության քաղաքականության մասին որևէ հիշատակում։
Սրանք ընդամենը մի շարք տեսանելի և հանրային սեփականություն դարձած փաստեր են։ Իսկ ի՞նչ է կատարվել կուլուարներում, դեռ կպարզվի։
Արդեն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելու և Թուրքիայի արյունոտ երեսը լվանալու նիկոլական ջանքերը նոր փուլ թևակոխեցին, ինչի մասին փաստերը հերթով շարելու գործը կանեմ հաջորդիվ։

Никол намеренно привел Турцию в Арцах и Армению еще до войны — Армен Ашотян
Нынешний протурецкий экстаз Пашиняна на самом деле не является следствием поражения в последней Арцахской войне, российско-украинской войны, деарменизации Арцаха, глобальных геополитических сдвигов или глобального потепления.
Это мутант, зачатый в утробе пашиняновского троянского коня, который начал шаг за шагом рождаться с самого первого дня его премьерства.
Теперь позвольте мне доказать это фактами, на которые я неоднократно ссылался.
После захвата власти в 2018 году антитурецкий дискурс во внешней политике Армении практически исчез.
Непатриотичная банда с самого начала начала заполнять дипломатические каналы собственным «бархатным» вонючим мусором, сознательно сводя на нет национальную повестку дня, в частности, постоянное давление на Турцию через вопрос международного признания Геноцида армян.
Вот лишь несколько фактов։
1. Всего за год до третьей Арцахской войны, в которой факты прямого и косвенного участия Турции уже являются достоянием международного сообщества, 25 сентября 2019 года глава правительства Армении намеренно не поднимал вопрос Геноцида армян на Генеральной Ассамблее ООН.
2. Выступая на пленарном заседании ПАСЕ 11 апреля 2019 года, Пашинян был первым лидером Республики Армения, который не говорил о международном признании и осуждении Геноцида армян с высокой трибуны Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
3. В 2018-2020 годах тема Геноцида армян практически отсутствовала в повестке международных визитов спикера НС и секретаря Совета безопасности.
4. В 2018-2020 годах, согласно внутреннему указанию бывшего министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна, среди приоритетов, отданных нашим посольствам, на первом месте стояла реклама «бархатной», на втором месте – внутриполитическая события (КС, РПА, Кочарян, Конституция и т.д.), затем Арцах, и на последнем месте Геноцид, даже после иностранных инвестиций и вопросов бизнеса.
5. При них даже армянские послы стран и международных организаций, признавших Геноцид армян, стали не использовать этот термин без каких-либо серьезных предупреждений и последствий со стороны нашего МИД (вспомним посла ЕС Андреа Викторин, в чьей речи соболезнования, адресованной армянскому народу в 2020 году, эти события были названы не «Геноцидом армян», а «Великим геноцидом»).
6. В официальном обращении премьер-министра Армении, посвященном Геноциду армян в 2019 году, не упоминается организатор геноцида – Османская империя. Не говоря уже о том, что было бы также правильно осудить продолжающееся отрицание Турции и, следовательно, ее соучастие.
7. В 105-ю годовщину Геноцида армян Национальное Собрание Республики Армения не проводило никакой серьезной работы за рубежом. Фракции НС не приняли даже ни одного заявления, не перевели его и не разослали.
8. Уже летом 2020 года реакция МИД РА на решение турецких властей превратить собор-музей Святой Софии в мечеть была очередной беззубой. В нем не было никаких упоминаний о Геноциде армян и политике культурного геноцида против армян.
Это лишь ряд видимых фактов, ставших достоянием общественности. А то, что произошло за кулисами, все равно будет раскрыто.
Уже после 9 ноября 2020 года усилия Никола по отказу от международного признания Геноцида армян и умыванию окровавленного лица Турции вступили в новую фазу, факты о которой я буду перечислять по порядку в следующий раз.