Փարիզում տեղի է ունեցել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր ընդունելություն
30/01/2025 16:29
Հունվարի 29-ին Փարիզում տեղի է ունեցել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր ընդունելություն, որին մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմի, արտաքին գործերի և զինված ուժերի նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, Սենատի անդամներ, քաղաքապետեր, Ֆրանսիայում հավատարմագրված դեսպաններ, ռազմական կցորդներ, ֆրանսահայ հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև՝ հասարակական գործիչներ և ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ընդունելության մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը, շնորհավորելով ՀՀ զինված ուժերի 33-րդ տարեդարձը, նշել է, որ Հայոց բանակը մարմնավորում է Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու մեր ժողովրդի վճռականությունը և վերջինիս` որպես անկախ և ժողովրդավար երկիր գոյություն ունենալու իրավունքը։ Ընդգծել է, որ կազմավորման առաջին իսկ պահից ՀՀ Զինված ուժերը վճռորոշ նշանակություն են ունեցել Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանման գործում։
Նշել է, որ Հայաստանը վճռական է տրամադրված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման հարցում` ընթացիկ բանակցություններում կառուցողական ջանքեր գործադրելով։ Միևնույն ժամանակ արդար և երկարատև խաղաղության հաստատման համար դեսպան Խաչատրյանը կարևորել է Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների հզորացումը և այդ համատեքստում իր երախտագիտությունն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիայի իշխանություններին՝ Հայաստանին աջակցելու վճռական հանձնառության և շարունակաբար ընդլայնվող պաշտպանական համագործակցության համար։
Վկայակոչելով հայ-ֆրանսիական բարեկամական կապերը և ներկայումս երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության վերափոխված հարաբերությունները՝ դեսպանը հիշեցրել է առաջին և երկրորդ աշխարհամարտերի ժամանակ երկու ժողովուրդների սերտ զինակցության հերոսական դրվագները, այդ թվում՝ հայազգի մարտիկների մասնակցությունը Ֆրանսիայի դիմադրության շարժմանը։
Երեկոյի ընթացքում ելույթով է հանդես եկել նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի ռազմական կցորդ, գնդապետ Գևորգ Ղոնյանը։ Հիշատակելով Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային սպառնալիքները՝ գնդապետ Ղոնյանն ընդգծել է Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների հզորացման ուղղությամբ Ֆրանսիայի ցուցաբերած աջակցության կարևորությունը։ Շեշտել է, որ Հայոց բանակն եղել և շարունակում է լինել իր ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության լեգիտիմ իրավունքի իրացման երաշխավորը։
Ընդունելությանը տնօրեն Հայկ Սարգսյանի ղեկավարությամբ «Դպրոցասեր» հայկական վարժարանի սաները կատարել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի ազգային, ինչպես նաև՝ ՀՀ Զինված ուժերի օրհներգերը։

В Париже состоялся торжественный прием, посвященный 33-й годовщине образования Вооруженных сил Республики Армения
29 января в Париже состоялся торжественный прием, посвященный 33-й годовщине образования Вооруженных сил РА, на котором присутствовали высокопоставленные сотрудники аппарата президента Франции, министерств иностранных дел и вооруженных сил, депутаты Национального собрания, члены Сената Франции, мэры, послы, аккредитованные во Франции, военные атташе,
29 января в Париже состоялся торжественный прием, посвященный 33-й годовщине образования Вооруженных сил РА, на котором присутствовали высокопоставленные сотрудники аппарата президента Франции, министерств иностранных дел и вооруженных сил, депутаты Национального собрания, члены Сената Франции, мэры, послы, аккредитованные во Франции, военные атташе, представители франко-армянского духовенства, а также общественные деятели и представители франко-армянской общины.
В своем обращении к участникам приема посол Армении во Франции Арман Хачатрян, поздравив с 33-летием Вооруженных Сил РА, отметил, что Армянская армия воплощает решимость нашего народа защищать Республику Армения и право последней на существование как независимой и демократической страны. Он подчеркнул, что с самого первого момента формирования Вооруженные Силы Республики Армения сыграли решающую роль в сохранении суверенитета и территориальной целостности Армении.
Он отметил, что Армения полна решимости установить мир и стабильность в регионе, прилагая конструктивные усилия на нынешних переговорах. В то же время в целях установления справедливого и прочного мира посол Хачатрян подчеркнул необходимость укрепления обороноспособности Армении и в этом контексте выразил благодарность властям дружественной Франции за их твердую приверженность поддержке Армении и постоянно расширяющееся оборонное сотрудничество.
Касаясь армяно-французских дружественных связей и изменившихся отношений стратегического партнерства между двумя странами, посол напомнил героические эпизоды тесной военной службы между двумя странами в годы Первой и Второй мировых войн, в том числе участие армянских бойцов во французском движении Сопротивления.
На вечере выступил также военный атташе Армении во Франции полковник Геворг Гонян. Говоря об угрозах безопасности, стоящих перед Арменией, полковник Гонян подчеркнул важность поддержки Франции в укреплении обороноспособности Армении. Он подчеркнул, что Армянская Армия была и продолжает оставаться гарантом законного права Республики Армения на защиту своей суверенной территории.
На торжественном приеме под руководством директора Айка Саргсяна учащиеся армянской гимназии «Дпроцасер» исполнили государственные гимны Армении и Франции, а также гимн Вооруженных Сил Республики Армения».