Քաղաքական ուժերին, քաղհասարակությանը կոչ ենք անում արտահայտել դիրքորոշում․ Իրավապաշտպանները՝ ադրբեջանցիների դեմ անհանդուրժողականություն հրահրելու մեղադրանքով արցախցի գիտնականին կալանքի տանելու մասին
01/02/2025 21:37
Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնության հայտարարությունը․
«Մեզ հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանցիների դեմ անհանդուրժողականություն հրահրելու հակաիրավական, հակաբարոյական ու ապազգային մեղադրանքով ձերբակալված անձը՝ Ղարիբ Բաբայանը, արցախցի է, 70 տարեկան, անվանի գիտնական ու կրթության կազմակերպիչ։ Իսկ նրան ձերբակալելու և կալանքի տանելու որոշում կայացնողը լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանին մահաբեր կալանքի տարած քննիչ Գարիկ Մարկոսյանն է։ Այս անբարո գործը կարող էր ստանձնել միայն սույն անձնավորությունը։
Քաղաքական ուժերին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցուցիչներին, հանրային գործիչներին կոչ ենք անում այս փաստի առթիվ հրատապ և հրապարակավ արտահայտել հստակ դիրքորոշում։

Мы призываем политические силы и гражданское общество высказать свою позицию։ Правозащитники о задержании арцахского учёного по обвинению в разжигании нетерпимости в отношении азербайджанцев
Нам стало известно, что лицом, задержанным по неправовому, безнравственному и антинациональному обвинению в разжигании нетерпимости в отношении азербайджанцев является 70-летний арцахец Гариб Бабаян, известный ученый и деятель сферы образования. С таким заявлением выступила Инициатива пяти правозащитников.
«А лицом, принявшим решение о его задержании и аресте, является следователь Гарик Маркосян, ставший причиной смертоносного ареста покойного Армена Григоряна. Призываем политические силы, представителей гражданского общества, общественных деятелей срочно и публично выразить четкую позицию в связи с этим фактом.
Заседание по аресту пройдет в ближайшие часы в суде Ачапняка (адрес Назарбекяна 40)», - говорится в сообщении.
Ранее в Следственном комитете Армении сообщили, что лицо, распространившее видео с «поющими иранцами» на Площади республики, задержано.