Ռուբեն Վարդանյանն այն մարդն է, որից ամենաշատն են վախենում. Ալիևին անհրաժեշտ է այս պատմական դատավարությունը՝ անկախ Լեռնային Ղարաբաղի էջը շրջելու համար. Le Parisien
01/02/2025 12:35
Ֆրանսիական Le Parisien պարբերականը անդրադարձել է Ռուբեն Վարդանյանի կեղծ դատավարությանը:
«Մարդ, որին հարկավոր է տապալել. Ռուբեն Վարդանյանը՝ կեղծ դատավարության զոհ Ադրբեջանում» վերնագրով հոդվածում նշվում է, որ Վարդանյանին առջադրված է 42 մեղադրանք, ինչպիսիք են, օրինակ,  «ահաբեկչությունը», «սպանությունը»։ Անվերջ ցուցակ, որը նորից ու նորից կրկնում են տեղական լրատվամիջոցները: Այս ենթադրյալ հանցագործությունների համար հայ միլիարդատիրոջը սպառնում է մինչև 200 տարվա ազատազրկում։
Հոդվածագիրը նշում է, որ հաջողակ գործարարին, որը նաև միջազգային մարդասիրական խոշոր նախագծի՝ “Ավրորայի” համահիմնադիրն էր, սպասվում էր պայծառ ապագա, սակայն 2020 թվականին ամեն ինչ փոխվում է. Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղը գրավելու համար կատաղի հարձակումներ ձեռնարկելով, կրկին բորբոքում է հավերժական հակամարտության կրակը։
«Այս պատերազմը նրա համար կարմիր գիծն էր։ Ամբողջ աշխարհի կողմից հայերին լքված տեսնելը նրա համար անտանելի էր»,-  պատմում  է որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը։ Այդ ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանին  թվում է, թե ինքն առաքելություն ունի իրականացնելու: Ոչ ավել, ոչ պակաս՝ խաղաղություն վերադարձնել տարածաշրջանին: 2022 թվականի սեպտեմբերին նա բնակություն է  հաստատում այնտեղ։ Դավիթը հիշատակում է նրանց վերջին խոսակցությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղ հոր տեղափոխվելուց մի քանի շաբաթ առաջ. «Ես դեմ էի նրա որոշմանը։ Վախենում էի, որ նա այնտեղից կենդանի չվերադառնա...»: Հաստատակամ գործարարի ծրագիրը որոշ ժամանակ աշխատեց։ Որոշ կարճ ժամանակ,  մինչև 2023 թվականի փետրվար, նա զբաղեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի պետական ​​նախարարի պաշտոնը, հիմնեց հանրային ճաշարաններ՝ տեղացիներին սնունդով ապահովելու համար...
Սակայն սեպտեմբերին տարածաշրջանը կրկին պայթում է։ Ադրբեջանն այնտեղ անցնում է կայծակնային հարձակման, որը ներկայացնում է որպես «հակաահաբեկչական գործողություն»։ Արդյունքում՝ 400 զոհ, իսկ այնտեղ բնակվող հայերը՝ 120.000 մարդ, փախչում է Արցախից: Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 27-ին՝ սահմանը հատելու փորձի ժամանակ։ Ձեռքերին կապանքներ, շրջապատված երկու զինվորներով. նրա ձերբակալության լուսանկարները տարածվեցին ամբողջ աշխարհում:
Դրան հաջորդում է գրոտեսկային իրավական պայքարը: Բանտում նա ենթարկվում է խոշտանգումների։ 2024 թվականի ապրիլին՝ երկշաբաթյա հացադուլից հետո, նրա հարազատները զրկվում են նրա հետ կապ հաստատելու որևէ հնարավորությունից։ Նրան պատժելու համար իշխանությունները նրան 23 օր շարունակ պահում են կարգապահական խցում։ «Նա հազիվ կարողանում էր նստել, զրկված էր ջրից ու սնունդից, լույսերը 24 ժամ միացված էին պահում»,- արձանագրում է նրա միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը։Մարդու իրավունքների մասնագետը մեկնարկած դատական լսումների առաջին օրվանից դատապարտում է «ցուցադրական դատավարությունը»: 25000 էջանոց քրեական գործն ամբողջությամբ գրված է ադրբեջաներեն լեզվով, որին մեղադրյալ Վարդանյանը չի տիրապետում։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները նրան «ռազմական հանցագործ» են անվանում: Եվս մեկ անմտություն. հիսունն անց տղամարդը կանգնում է ռազմական դատարանի առջև, թեև երբեք զինվորական համազգեստ չի կրել: «Դա Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպտագույն խախտում է»,- արձանագրում է փաստաբանը, որը զուրկ է եղել անմիջական շփումից իր պաշտպանյալի հետ։ «Կարծում եմ, որ նա երկարաժամկետ պատիժ կստանա, գուցե նույնիսկ դատապարտվի ցմահ ազատազրկման»,- նշում է Գենսերը։ Հենց այդպիսի ճակատագիր են Ռուբեն Վարդանյանին խոստանում տեղական լրատվամիջոցները, որոնք ուրախությամբ նրան «ռազմական հանցագործ» են անվանում:
Բեմադրելով այս կեղծ դատավարությունը՝ իշխանությունները կարծես թե վճռական են իրենց համար ռազմավար ապահովելու հարցում: «Ռուբեն Վարդանյանն այն մարդն է, որից ռեժիմն ամենաշատն է վախենում, հենց նրան է հարկավոր տապալել: Իլհամ Ալիևին անհրաժեշտ է այս պատմական դատավարությունը՝ անկախ Լեռնային Ղարաբաղի էջը շրջելու համար»,-բացատրում է Շիլլերի անվան միջազգային համալսարանի պրոֆեսոր, «Հայաստանի աշխարհաքաղաքականություն» աշխատության հեղինակ Տիգրան Եգավյանը:
Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ին նամակ է հղել, որտեղ դատապարտել է իր դատավարության պայմանները։ Նա մանրամասնում է, որ ինքը «ոչ զայրույթ, ոչ էլ ատելություն» է զգում՝ միևնույն ժամանակ հայտարարելով. «Համոզված եմ, որ ճշմարտությունը կհաղթի»։

Le Parisien: Алиеву необходим этот исторический судебный процесс, чтобы перевернуть страницу Нагорного Карабаха
Французское издание Le Parisien затронуло тему фальшивого судебного процесса над Рубеном Варданяном.
В статье, опубликованной под заголовком «Человек, которого нужно свергнуть: Рубен Варданян — жертва фальшивого судебного процесса в Азербайджане», отмечается, что против Варданяна выдвинуто 42 обвинения, в числе которых «терроризм», «убийство». Это бесконечный список, который снова и снова повторяют местные СМИ. За эти предполагаемые преступления армянскому миллиардеру грозит до 200 лет лишения свободы.
Автор статьи отмечает, что успешного предпринимателя, который также был соучредителем крупного международного гуманитарного проекта «Аврора», ожидало светлое будущее, однако в 2020 году все переменилось: Азербайджан, предприняв яростные бои с целью оккупации Нагорного Карабаха, вновь зажег огонь вечного противостояния.
«Эта война стала для него красной линией. Для него было невыносимо видеть, как весь мир бросает армян», — рассказал его сын Давид Варданян.
Тогда Рубен Варданян чувствовал, что у него есть миссия, которую нужно выполнить. Ни больше, ни меньше: вернуть мир в регион. В сентябре 2022 года он поселился там.
Давид вспоминает их последний разговор, состоявшийся за несколько недель до переезда его отца в Нагорный Карабах.
«Я был против его решения. Я боялся, что он не вернется оттуда живым...», - сказал он.
План решительного бизнесмена на какое-то время сработал. Некоторое время, до февраля 2023 года, он занимал должность государственного министра Нагорного Карабаха, создавал общественные столовые для обеспечения местного населения продуктами питания...
Однако в сентябре регион вновь взрывается. Азербайджан начинает там молниеносную атаку, которую позиционирует как «антитеррористическую операцию». В результате погибли 400 человек, а 120 000 проживавших там армян покинули Арцах. Рубен Варданян был задержан 27 сентября при попытке перехода границы. На его руках наручники, его окружают двое солдат. Фотографии его задержания распространились по всему миру.
За этим последовала гротескная судебная тяжба. Его подвергают пыткам в тюрьме. В апреле 2024 года после двухнедельной голодовки его родственники были лишены возможности связаться с ним. В качестве наказания власти поместили его в карцер на 23 дня. «Он едва мог сидеть, его лишали воды и еды, свет был включен 24 часа в сутки», — написал его международный адвокат Джаред Дженсер. Эксперт по правам человека осуждает «показательный процесс» с первого дня слушания. Уголовное дело объемом 25 000 страниц полностью написано на азербайджанском языке, которым обвиняемый Варданян не владеет.
Азербайджанские СМИ называют его «военным преступником». Очередной бред. Мужчина старше пятидесяти лет стоит перед военным судом, хотя он никогда не носил военную форму. «Это грубое нарушение Европейской конвенции о правах человека», — пишет адвокат, который не имел прямого контакта со своим клиентом. «Я думаю, что он получит длительный срок, возможно, даже пожизненное заключение», — отмечает Генсер.
Именно такую судьбу обещают Рубену Варданяну местные СМИ, с радостью называя его «военным преступником».
Организовав этот фиктивный суд, власти, похоже, решили заполучить себе стратега.
«Рубен Варданян — человек, которого режим боится больше всего, именно его нужно свергнуть. Ильхаму Алиеву нужен этот исторический суд, чтобы перевернуть страницу истории независимого Нагорного Карабаха», — объясняет профессор Международного университета Шиллера и автор работы «Геополитика Армении» Тигран Егавян.
Рубен Варданян 16 января направил письмо, в котором осудил условия своего судебного разбирательства.
Он поясняет, что не чувствует «ни гнева, ни ненависти», а также заявляет: «Я убежден, что правда восторжествует».