Հանրապետության հրապարակում նկարահանված տեսանյութը տարածողին ձերբակալել են՝ մեղադրելով «ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն և թշնամանք հրահրելու» մեջ
Քննչական կոմիտեն հետևյալ բովանդակությամբ հաղորդագրություն է տարածել․
«Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն և թշնամանք հրահրելուն և քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքի, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր տարածելու դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ներկայացված հանցագործության մասին պատշաճ հաղորդման հիման վրա 2025 թվականի հունվարի 31-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Քրեական վարույթով կատարված քննչական գործողությունների և ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ղ․Բ․-ն 2025 թվականի հունվարի 30-ին իր կողմից օգտագործվող «Ռազմավարական հետազոտությունների անկախ կենտրոն» անվամբ, բաց հասանելիություն ունեցող ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Հանրապետության հրապարակում օտարերկրյա մի խումբ քաղաքացիների մասնակցությամբ կատարված տեսագրություն և դրա էությունը խեղաթյուրող մեկնաբանություններ՝ այդ կերպ տարածելով քաղաքական և այլ հայացքներով, անձնական և սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝ ՀՀ իշխանությունների և ՀՀ ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ ատելություն, անհանդուրժողականություն և թշնամանք հրահրելուն ու քարոզելուն ուղղված նյութ և հրապարակային խոսք։
Նշված արարքը կատարելու համար Ղ․Բ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը)։
Վերջինս ձերբակալվել է և նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան»։

СК Армении: Лицо, распространившее видео с участием группы иностранцев на Площади Республики, задержано
01/02/2025 21:00
Лицо, распространившее видео с участием группы иностранцев на Площади Республики, задержано. Об этом сообщили в Следственном комитете Армении.
«По факту публичного высказывания, направленного на провоцирование и пропаганду ненависти, нетерпимости и вражды, а также распространения материалов с этой целью, на основании соответствующего сообщения о преступлении, представленного Службой национальной безопасности РА, 31 января 2025 года в главном управлении по расследованию преступлений, направленных против  государства, основ конституционного строя и общественной безопасности СК Армении было возбуждено уголовное производство.
В результате следственных действий и оперативных розыскных мероприятий в рамках уголовного производства выяснилось, что Г. Б. 30 января 2025 года на странице под названием «Независимый центр стратегических исследований» в соцсети Facebook опубликовал в свободном доступе видео с участием группы иностранных граждан на Площади Республики и высказал комментарии, искажающие его суть, таким образом распространив материал и публичное высказывание, обусловленное обстоятельствами политического и социального характера, нацеленным на разжигание ненависти и нетерпимости к властям Армении и служащим  полиции Армении.
За совершение упомянутого деяния в отношении Г. Б. возбуждено публичное уголовное преследование по 3-му пункту 2-й части 329-й статьи Уголового кодекса (публичное слово, а также распространение материалов или предметов с целью разжигания или проповедования ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды).
Последний задержан, в суд представлено ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в его отношении», - сообщили в СК.
Напомним, что вечером 30 января на странице ОО «Независимый центр стратегических исследований» было опубликовано видео, на котором группа мужчин во весь голос распевает на площади «Карабах, Карабах». В подписях к видео указывается, что это азербайджанцы.
Автор публикации отметил, что это позор, а позже СНБ выступила с сообщением, отметив, что упомянутые лица являются гражданами Ирана.