«Դժվար է իրավական առումով մեկնաբանել մի բան, որն իրավունքի հետ որևէ աղերս և կապ չունի»․ Ղարիբ Բաբայանի գործով դատական նիստն ավարտվեց (Տեսանյութ)
02/02/2025 01:32
Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներենով հայերին վիրավորող երգ երգող օտարերկրացիների մասնակցությամբ տեսանյութը հրապարակեելու համար կալանքի տարված Ղարիբ Բաբայանի գործով դատական նիստն ավարտվեց, փաստաբան Աբգար Պողոսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ դատարանը  վճիռը կհրապարակի 1 ժամ հետո կամ մի փոքր ավելի ուշ։
Ղարիբ Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքը նույնիսկ չնչին հիմնավորվածություն չունի, շեշտեց փաստաբանը։
«Այս միջնորդությունը (կալանքի վերաբերյալ-խմբ․) «միջնորդություն» իրավական տերմինի հետ որևէ ընդհանուր կապ չունի։ Դժվար է իրավական առումով մեկնաբանել մի բան, որն իրավունքի հետ որևէ աղերս և կապ չունի, ուստի միակ արդարացի որոշումն այն կլինի, որ Ղարիբ Բաբայանը այս դռներից դուրս գա»,- հավելեց նա։

«Трудно юридически интерпретировать то, что не имеет ничего общего с законом»։ Завершилось судебное заседание по делу Гариба Бабаяна (Видео)
02/02/2025 01:47
Судебное заседание по делу Гариба Бабаяна, задержанного за то, что он несколько дней назад разместил в Facebook видео, на котором видно, как несколько иностранцев поют на площади Республики песню на азербайджанском языке, оскорбляющую достоинство армян. Адвокат Абгар Погосян сообщил журналистам, что суд огласит приговор через час или чуть позже.
Обвинение против Гариба Бабаяна не имеет ни малейшего основания, подчеркнул адвокат.
«Это ходатайство (по поводу задержания – ред.) не имеет ничего общего с юридическим термином «ходатайство». Трудно юридически интерпретировать то, что не имеет ничего общего с законом, поэтому единственным справедливым решением будет то, чтобы Гариб Бабаян покинул это здание», - добавил он.