Չնայած խոշտանգումներին և սպառնալիքներին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցը շատ կարևոր է նրա համար. Ռուբեն Վարդանյանի որդի
Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, պատասխանել է Ֆրանսիայում գործող AYPFM հայկական ռադիոյի հարցերին: Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հարցազրույցը որոշ կրճատումներով:
- Մինչև այսպես կոչված դատավարության սկիզբը Ձեր հայրը՝ Ռուբեն Վարդանյանը, համարձակ քայլի գնաց և հայտարարեց այն, ինչ բոլորս էինք մտածում, որ այս մեկնարկած դատավարությունն ամբողջությամբ կեղծված է՝ կեղծ փաստաթղթերով, իրականության հետ որևէ աղերս չունեցած արձանագրություններ ստորագրելու պարտադրանքով: Իրապես ի՞նչ կարող ենք ակնկալել այս դատավարությունից:
Շատ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, Freedom House-ը, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը, Ադրբեջանը հռչակել են որպես աշխարհի ամենաանազատ երկրներից մեկը, այնպես որ մենք մեծ հույսեր չունենք այս «դատավարությունից»: Օրինակ, նախորդ ամիս հայրս փաստաթղթերը ստացել է ադրբեջաներենով, ունեցել է ընդամենը երեք շաբաթ՝ ավելի քան քսան հազար էջ կազմող գործին ծանոթանալու՝ Ադրբեջանի կառավարության կողմից տրամադրված թարգմանչի միջոցով: Տեղյակ չեմ, թե ինչ է տեղի ունենում մյուսների դեպքում, մեզ հայտնի է, որ հորս գործը մյուսներից առանձին է քննվում, բայց ես կարծում եմ, որ մյուսների դեպքում էլ նույն իրավիճակն է: Ադրբեջանն անգամ իր քաղաքացիների համար ազատ երկիր չէ, առավել ևս հայերի համար այդպիսին լինել չի կարող:
- Այնուամենայնիվ, զգացել ենք, որ Ձեր հայրը մարտական է տրամադրված, ցանկանում է պաշտպանել իր դիրքորոշումը, բարձրաձայնել այն ամենի մասին, ինչ տեղի է ունեցել Արցախում, պաշտպանել Արցախի ժողովրդին: Արդյոք ունե՞ք այն զգացողությունը, որ նա այս դատավարությունն օգտագործելու է որպես հարթակ:
- Չնայած խոշտանգումներին և Բաքվում իր դեմ ուղղված անձնական բոլոր սպառնալիքներին՝ նա մեզ ասել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցը շատ կարևոր է իր համար, նա մարտական է տրամադրված, անդրդվելի է: Նա ասում է, որ չնայած բոլոր վտանգներին՝ ցանկանում է ասել ճշմարտությունը: Հունվարի 17-ին՝ դատավարության առաջին օրը, նա առաջարկել է Ադրբեջանի դատարանին մեկ րոպե լռությամբ հարգել հակամարտության բոլոր զոհերի հիշատակը՝ անկախ ազգությունից: Չնայած իրավիճակին, ինչպես նաև իր և մյուս հայերի հանդեպ բոլոր անարդարություններին՝ հայրս ցանկանում է ասել, որ միակ ընտրությունը, որ մենք ունենք, ապրելն է առանց պատերազմի աշխարհում, միմյանց հետ բանակցելն ու փոխադարձաբար միմյանց հասկանալը:
- Հասկանալի է, որ այս դատավարությունը կողմնակալ է լինելու, և որ դատավճիռն ի սկզբանե կասկած չի հարուցում, քանի որ Ադրբեջանը ցանկանում է վրեժ լուծել Արցախից: Բայց ի՞նչ կարելի է ակնկալել մասնավորապես Ֆրանսիայից կամ Եվրոպայից՝ այս ռազմագերիների ազատ արձակմանը հասնելու համար:
- Ճիշտ նկատեցիք, որ այս դատավարությունը սովորական, բաց դատավարություն չէ, Ադրբեջանում արդարադատության համակարգ գոյություն չունի: Ահա թե ինչու հայ ռազմագերիների միակ պաշտպանությունը կարող է լինել միջազգային հանրության և դեմոկրատական երկրների կառավարությունների գործողությունները:
Օրինակ՝ հայրս ինձ ասել է, որ իր փաստաբանը չի կարողանում պատշաճ կերպով պատրաստել իր պաշտպանությունը: Ահա թե ինչու Ադրբեջանից պետք է պահանջել, որ եթե դատավարությունը բաց է, ապա ֆրանսիացի, անգլիացի, ամերիկացի լրագրողներ պետք է կարողանան գնալ Ադրբեջան, ներկա գտնվել այդ նիստերին և լսել, թե ինչ է իրականում տեղի ունենում այնտեղ, որովհետև չնայած հայտարարված "բաց դատավարությանը", միայն ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցներն են դրան մասնակցում: Երկրորդը կարող է լինել կոչը Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ ավելի շատ խոսելու Ադրբեջանի այս անարդարությունների մասին և ճնշում գործադրելու Եվրոպական միության վրա, որպեսզի դադարեցնեն բոլոր գործարքները Ադրբեջանի հետ: Դա միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցը չէ, դա նաև Ադրբեջանի վերաբերմունքի հարց է սեփական քաղաքացիների հանդեպ: Ադրբեջանում կա 300-ից ավելի քաղբանտարկյալ, և եթե թույլ է տրվում, որ Ադրբեջանը նման կերպ վարվի հայ ռազմագերիների հետ, վստահ եմ, որ այդ երկիրն ավելին կանի ընդդեմ Հայաստանի, ընդդեմ իր սեփական քաղաքացիների, ֆրանսիացի և եվրոպացի զբոսաշրջիկների:
- Ադրբեջանն ասում է, որ Ֆրանսիան արդեն Հայաստանի կողքին է: Իսկ բացի Ֆրանսիայից, էլ ո՞վ կարող է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի և Իլհամ Ալիևի վրա: Օրինակ՝ Դուք ինչ-որ բան ակնկալո՞ւմ եք Միացյալ Նահանգների նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփից: Արդյոք կարծում եք, որ նրա միջամտությունը կարող է ինչ-որ փոփոխության հանգեցնել:
- Մենք շատ սպասելիքներ ունեինք ԱՄՆ նախկին նախագահից՝ Ցեղասպանության հետ կապված: Նա շատ բան էր խոստացել հայերին, բայց շատ բան չարեց: Դրանք միայն խոսքեր էին, որոնց գործողություններ չհաջորդեցին: Այժմ մենք հույսեր ունենք ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ կապված: Դոնալդ Թրամփը գրել էր, որ պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնյաների իրավունքները, և մենք տեսանք, որ նոր վարչակազմի մաս կազմեցին Հայաստանի և հայ ժողովրդի բարեկամներից ոմանք: Ես գիտեմ, որ մարդու իրավունքների, հատկապես՝ քրիստոնյաների իրավունքների հարցը շատ կարևոր է նրանց համար, ահա թե ինչու մենք լիահույս ենք, որ այս վարչակազմը և նախագահ Թրամփը կարող են օգնել հայ ռազմագերիներին այս հարցերում:
- Եթե դատավճիռը բարենպաստ չլինի, իսկ իրականում քիչ հնարավորություն կա, որ այն բարենպաստ կլինի, արդյոք նախատեսո՞ւմ եք դիմել միջազգային դատական ատյաններին՝ նրանց ազատ արձակման հարցը միջազգային դատարանների մակարդակում բարձրացնելու համար:
- Միակ բանը, որ հիմա կարող եմ ասել, այն է, որ շարունակելու ենք աշխատել՝ հասնելու նրան, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հարգի հայերի իրավունքները: Դա շատ կարևոր է, սակայն առանց միջազգային քաղաքական աջակցության այդ քայլերը արդյունավետ լինել չեն կարող:

Несмотря на пытки и угрозы, вопрос прав народа Арцаха очень важен для него: интервью сына Рубена Варданяна AYPFM
Сын Рубена Варданяна, Давид Варданян, ответил на вопросы действующей во Франции армянской радиостанции AYPFM. Ниже представляем перевод интервью с некоторыми сокращениями.
До начала суда ваш отец Рубен Варданян пошёл на смелый шаг и заявил то, что мы все думали, что этот начавшийся судебный процесс полностью фальшивый: с фальшивыми документами, с принуждением подписать протоколы, которые не имеют ничего общего с реальностью. На самом деле, чего мы можем ожидать от этого судебного разбирательства?
Очень многие организации, такие как Freedom House, Врачи без границ, назвали Азербайджан одной из самых несвободных стран мира, так что у нас нет больших надежд от этих «судебных процессов». Например, на прошлой неделе мой отец получил документы на азербайджанском, и у него было всего три недели, чтобы ознакомиться с делом, состоящим из более чем 20 000 страниц, с помощью переводчика, предоставленного азербайджанским правительством. Я не знаю, что происходит с другими, но известно, что дело моего отца рассматривается отдельно. Однако, я считаю, что в отношении других ситуация такая же. Азербайджан не является свободной страной даже для своих собственных граждан, а уж тем более для армян он не может быть таковой.
Тем не менее, мы почувствовали, что ваш отец настроен по-боевому, хочет отстаивать свою позицию, озвучить во всеуслышание всё то, что происходило в Арцахе, защищать народ Арцаха. Есть ли у вас ощущение, что он намерен использовать этот суд как платформу для высказываний?
Несмотря на пытки и на все персональные угрозы в его адрес в Баку, он сказал нам, что вопрос прав народа Арцаха для него чрезвычайно важен. Он настроен по-боевому, непоколебим. Он говорит, что, несмотря на все опасности, хочет сказать правду. В первый день судебного процесса, 17 января, он также попросил суд Азербайджана почтить минутой молчания память всех жертв конфликта — независимо от их национальности. Несмотря на ситуацию, несмотря на все несправедливости, с которыми сталкиваются как он, так и другие армяне, мой отец хочет сказать, что единственный выбор, который у нас есть, — это жить в мире без войны, вести переговоры и понимать друг друга.
Понятно, что этот суд будет предвзятым и изначально нет сомнений, каким будет приговор, поскольку Азербайджан хочет отомстить Арцаху. Но чего можно ожидать, в частности, от Франции или Европы, чтобы добиться освобождения этих военнопленных?
Вы правильно заметили, что этот “судебный процесс” не является обычным, открытым судом, поскольку в Азербайджане просто не существует системы правосудия. Именно поэтому единственной защитой армянских военнопленных может быть реакция международного сообщества и действия правительств демократических стран.
Например, мой отец сказал мне, что его адвокат не имеет возможности должным образом подготовить защиту. Вот почему от Азербайджана нужно потребовать, чтобы, если этот суд объявлен открытым, то французские, английские и американские журналисты должны иметь возможность поехать в Азербайджан, присутствовать на этих заседаниях и услышать, что там происходит на самом деле. Потому что, несмотря на объявленный «открытый процесс», на нём присутствуют только государственные азербайджанские СМИ.
Вторым важным шагом может стать призыв к правительству Франции говорить больше об этой несправедливости Азербайджана и оказывать давление на Европейский Союз, чтобы они прекратили все сделки с Азербайджаном. Это не вопрос только между Арменией и Азербайджаном, это также вопрос отношения Азербайджана к собственным гражданам. В Азербайджане сейчас более 300 политических заключенных, и если допускается, чтобы Азербайджан подобным образом обращался с армянскими военнопленными, я уверен, что эта страна сделает ещё большее против Армении, против своих собственных граждан, против французских и европейских туристов.
Азербайджан заявляет, что Франция уже на стороне Армении. Но вот кроме Франции, кто еще может оказать давление на Азербайджан и Ильхама Алиева? Например, ожидаете ли вы чего-то от нового президента США Дональда Трампа? Думаете ли вы, что его вмешательство может привести к каким-либо изменениям?
У нас было много ожиданий от бывшего президента США в связи Геноцидом армян. Он многое обещал армянам, но не много сделал. Это были только слова, за которыми не последовало действий. Сейчас у нас есть надежды, связанные с администрацией нового президента США. Дональд Трамп писал, что будет защищать права христиан в Нагорном Карабахе, и мы видели, что в некоторые из друзей Армении и армянского народа стали частью новой администрации. Я знаю, что вопросы прав человека, вопрос прав христиан, очень важен для них, вот почему мы преисполнены надежды, что эта администрация и президент Трамп смогут помочь в этих вопросах армянским военнопленным.
Если приговор окажется неблагоприятным, а на самом деле невелика вероятность, что он будет благоприятным, планируете ли вы обращаться в международные судебные инстанции, чтобы поднять вопрос об их освобождении на уровне международных судов?
Единственное, что я могу сказать сейчас, — это то, что мы будем продолжать работать над тем, чтобы правительство Азербайджана уважало права армян. Это очень важно, но без международной политической поддержки такие шаги не могут быть эффективными.