ԶՊՄԿ-ն ստացել է մեծ եկամուտներ, դա պետք է փոխկապակցված լինի աշխատակիցների աշխատավարձի հետ․ «Նոր Պրոյեկտ. Տնտեսական Ալիք» նախաձեռնություն
«Նոր Պրոյեկտ. Տնտեսական Ալիք» նախաձեռնությունն անդրադարձել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում» 6 օր շարունակվող գործադուլին․
«Շուրջ մեկ շաբաթ է՝ հանրապետության թիվ 1 հարկատու «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» կոլեկտիվը գործադուլ է անում և, ըստ էության, 2 պահանջ դնում`
• աշխատավարձերի բարձրացում,
• աշխատանքային պայմանների բարելավում:
Ինչ վերաբերում է աշխատանքային պայմանների բարելավմանը, ապա ակնհայտ է, որ շատ մեծ հանքավայրում բնականաբար կարող է առաջանալ գոյապահպանական խնդիր և անհրաժեշտություն է, որ կոլեկտիվի անդամների բժշկական ապահովագրությունը կամ բուժսպասարկումը լինի համապատասխան մակարդակի:
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձերի բարձրացմանը, արձանագրենք, որ առաջին անգամ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» պետությանը վճարեց շահաբաժին՝ 32 միլիարդ դրամի չափով, որովհետև պետությունը այստեղ ունի շուրջ 22% բաժնեմաս: Ակնհայտ է՝ կոմբինատը ստացել է բավականին մեծ եկամուտներ, խոսքը գնում է հարյուր միլիարդավոր դրամների մասին, և այստեղ պետք է հաշվի առնել նոր իրողությունները, այն է՝ եթե կոլեկտիվը ապահովում է մեծ եկամուտներ, ապա անպայման այդ եկամուտների չափը ինչ-որ ձևով պետք է փոխկապակցված լինի մարդկանց ստացած աշխատավարձերի հետ: Կոմբինատում միջին աշխատավարձը ավելի բարձր է, քան հանրապետության միջին աշխատավարձն է , բայց նաև եկամուտներն էլ առավել պատիկներով բարձր են, քան միջին աշխատանվարձ- ստացվող աշխատավարձ համադրությունը:
«Նոր Պրոյեկտ. Տնտեսական ալիք» նախաձեռնությունը գտնում է, որ ոչ միայն արհմիությունը պետք է ճյուղային աշխատի, այլ նաև պետական պատկան մարմինները բանակցեն և՛ բաժնետերերի, և՛ կոլեկտիվի, և՛ տնօրինության հետ, որպեսզի կոմբինատը արագընթաց վերագործարկվի:
Կոմբինատի ամենօրյա պարապուրդը բերում է հարյուր միլիոնավոր դրամների կորուստներ՝ ինչպես պետական բյուջեի, այնպես էլ կոլեկտիվի և պետության համար:
Ռազմավարական տեղաբաշխում ունեցող Սյունիքի մարզի կոմբինատում պետք չէ, որ գործարանի ավելի քան 4 000 աշխատող, իսկ հարակից և սպասարկող ձեռնարկությունների՝ շուրջ 10 000 աշխատող ունենան ընթացիկ խնդիրներ և խաթարվի նրանց և նրանց ընտանիքների բնականոն կյանքը»:

ЗММК получал большие доходы, они должны быть соотнесены с зарплатами сотрудников — Инициатива «Новый проект. Экономическая волна»
05/02/2025 18:33
Инициатива «Новый проект. Экономическая волна» коснулась шестидневной забастовки на «Зангезурском медно-молибденовом комбинате». «Около недели коллектив Зангезурского медно-молибденового комбината, налогоплательщика номер 1 в республике, бастует и, по сути, выдвигает2 требования:
• повышение заработной платы,
• улучшение условий труда.
Что касается улучшения условий труда, то очевидно, что на таком крупном руднике естественным образом может возникнуть проблема выживания и необходимо, чтобы медицинское страхование или медицинское обслуживание членов коллектива было на соответствующем уровне.
Что касается повышения зарплат, отметим, что «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» впервые выплатил государству дивиденды в размере 32 млрд драмов, поскольку у государства здесь доля 22%. Очевидно, что комбинат получил достаточно большие доходы, речь идет о сотнях миллиардов драмов, и здесь необходимо учитывать новые реалии, то есть если коллектив обеспечивает большие доходы, то размер этих доходов должен быть каким-то образом соотнесен с получаемой людьми зарплатой.
Средняя зарплата на Зангезурском медно-молибденовом комбинате выше средней зарплаты на уровне республики, но доходы существенно превышает среднее сочетание зарплаты и заработка.
Инициатива «Новый проект. Экономическая волна» считает, что не только профсоюз должен вести отраслевую работу, но и госорганы должны вести переговоры и с акционерами, и с коллективом, и с руководством, чтобы комбинат можно было быстро перезапустить.
Ежедневный простой приносит убытки в сотни миллионов драмов, как для госбюджета, так и для коллектива и государства.
В комбинате Сюникской области, имеющем стратегическое расположение, более 4000 работников комбината и около 10 000 работников смежных и обслуживающих предприятий не должны иметь текущие проблемы и не должна быть нарушена нормальная жизнь их и их семей».
Отметим, что более 700 сотрудников ЗММК объявили забастовку, требуя повышения заработной платы.