Շուրջ 200 միլիարդ դրամի չափով հարկերի թերհավաքագրման հետևանքով պետբյուջեի պակասուրդն ավելացել է 187 միլիարդ դրամով․ Պետական պարտքն աճել է 8,5 տոկոսով․ Թադևոս Ավետիսյան
05/02/2025 19:26
2024 թվականի տնտեսական ակտիվության ընդհանուր ցուցանիշը կազմել է 8 տոկոս՝ առաջին կիսամյակի համեմատ նվազելով 2,5 տոկոսային կետով։
Շարունակվում է գյուղատնտեսության ազատ անկումը։ Նախորդ տարվա համեմատ՝ 2024 թվականին ոլորտն ունեցել է զրոյականին մոտ աճի ցուցանիշ (1,6 տոկոս), որը տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ նվազել է 2,5 անգամ։
Գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաների շրջանառությունը 2024 թվականին նվազել է շուրջ 4 տոկոսով։
Արդյունաբերության ոլորտի աճը 2024 թվականին կազմել է ընդամենը 4,7 տոկոս՝ առաջին կիսամյակի ցուցանիշի համեմատ նվազելով շուրջ 4 անգամ։
Կացության կազմակերպման ծառայությունների ոլորտի (հյուրանոցներ, հանրային սնունդ և այլն) 2024 թվականի աճի ընդհանուր ցուցանիշը նվազել է շուրջ 30 տոկոսով՝ առաջին կիսամյակի համեմատ։
2024 թվականին շուրջ 200 միլիարդ դրամի չափով հարկերի թերհավաքագրման հետևանքով ՀՀ պետական բյուջեի պակասուրդն ավելացել է 187 միլիարդ դրամով։
2024 թվականին պետական պարտքն աճել է 8,5 տոկոսով (1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարով)՝ գրեթե 1,5 անգամ ավելի բարձր չափով, քան տնտեսությունը՝ ՀՆԱ-ի աճը։
Արձանագրվում է օտարերկրյա կապիտալի «փախուստ»․ 2024 թվականի ամբողջական ցուցանիշները դեռևս հրապարակված չեն, սակայն առաջին կիսամյակում արդեն իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը նվազել է 334 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, Հայաստանից շուրջ 55 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ավելի շատ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ են դուրս եկել, քան ներհոսքն է կազմել։
2024 թվականի 4-րդ եռամսյակում նույնիսկ մեկ անձի հաշվով նվազագույն սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքը գերազանցում է նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը՝ կազմելով 75 811 դրամ։
Թադևոս Ավետիսյան
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամ

Тадевос Аветисян: В 2024 году дефицит государственного бюджета РА увеличился на 187 млрд. драмов из-за неполноценного сбора налогов в размере около 200 млрд. драмов: государственный долг вырос на 8,5%
В 2024 году государственный долг вырос на 8,5%, что почти в 1,5 раза превышает рост ВВП. Об этом написал на своей странице в Facebook член ВО АРФ Дашнакцутюн, депутат от блока «Армения» Тадевос Аветисян.
«- Общий показатель экономической активности в 2024 году составил 8%, что на 2,5 процентных пункта меньше в сравнении с первым полугодием.
- Продолжается свободное падение сельского хозяйства. По сравнению с прошлым годом в 2024 году в секторе зафиксирован темп роста, близкий к нулю (1,6%), что в 2,5 раза меньше, чем в первом полугодии.
- Рост промышленного сектора в 2024 году составил всего 4,7%, снизившись примерно в 4 раза по сравнению с показателем первого полугодия.
- В 2024 году дефицит государственного бюджета РА увеличился на 187 млрд. драмов из-за неполноценного сбора налогов в размере около 200 млрд. драмов.
- В 2024 году государственный долг увеличился на 8,5% (на 1 млрд. долларов).
- Фиксируется «побег» иностранного капитала. Полноценные данные за 2024 год еще не опубликованы, но в первом полугодии приток прямых иностранных инвестиций уже сократился на 334 млн. долларов.
- В 4 квартале 2024 года ежемесячная стоимость минимальной потребительской корзины с расчетом на одного лица превышает размер ежемесячной минимальной заработной платы и составляет 75 811 драмов».