Հնարավոր է՝ Եվրոպայի առաջնությանն ամբողջական թիմով չմասնակցենք. Փաշիկ Ալավերդյան
Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականը, հնարավոր է, ապրիլին կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցի ոչ ամբողջական կազմով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում  այս մասին ասել է Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց թիմի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը:
«Նախորդ տարիներին Հայաստանի ծանրամարտի ներքին առաջնություն չանցկացնելը պարտադրված էր, քանի որ մրցավայրում վերանորոգման աշխատանքներ էին»,- ասել է նա:
Վերջինիս խոսքով` մի խումբ մարզիկներ Հայաստանի առաջնությանը չեն մասնակցում վնասվածքների պատճառով:
«Ֆեդերացիայում ամեն ինչ նոր է, միայն մարզիչն ու մարզիկներն են հին, կարելի էր նրանց էլ փոխել: Այդ դեպքում նորովի կսկսեինք մտածել»,-ասել է նա:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչն առանձնացրեց, որ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իրեն փոխարինել է Սամվել Գասպարյանը, որը երիտասարդ է և որին խորհուրդ է տալիս լսել մեծերին:
«Շատ մեծ է հավանականությունը, որ Եվրոպայի առաջնությանը ամբողջական կազմով չենք մասնակցի: Եթե մարզիկը մեդալի համար չի գնալու Եվրոպայի առաջնությանը, ապա չպետք է պետության փողերը քամուն տալ»,-ասել է նա:
Հայաստանի ծանրամարտի ընտրանին փետրվարի 14-ից 15-օրյա ուսումնամարզական հավաք կանցկանցի Ծաղկաձորում` նախապատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը, որը կկայանա ապրիլին Մոլդովայում:

Мужская сборная Армении по тяжелой атлетике может принять участие в чемпионате Европы не в полном составе - Пашик Алавердян
07/02/2025 17:13
Мужская сборная Армении по тяжелой атлетике может выступить на чемпионате Европы в апреле неполным составом.
Как сообщает "Арменпресс", об этом в беседе с журналистами заявил главный тренер мужской сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян.
«В предыдущие годы внутренний чемпионат Армении по тяжелой атлетике не проводился по объективным причинам - на объекте проводились ремонтные работы», - сказал он.
По его словам, группа спортсменов не примет участие в чемпионате Армении из-за травм.
«В федерации все новое, только тренер и спортсмены старые, можно и их сменить. В таком случае мы бы начали думать по-новому», - сказал он.
Главный тренер сборной подчеркнул, что на посту генерального секретаря Федерации тяжелой атлетики Армении его сменил Самвел Гаспарян, который молод и которому он советует прислушиваться к старшим.
«Очень велика вероятность того, что мы будем участвовать в чемпионате Европы не в полном составе. Если спортсмен не поедет на чемпионат Европы за медалью, то деньги государства не должны быть потрачены впустую», - сказал он.
Сборная Армении по тяжелой атлетике 14-15 февраля проведет тренировочные сборы в Цахкадзоре, готовясь к чемпионату Европы, который пройдет в Молдове в апреле.