Բաքվի նպատակը ոչ այնքան գերեվարության մեջ հայտնված 23 հայերն էին, որքան նրանց մասնակցությամբ «դատավարությամբ» ՀՀ-ի դեմ նոր օպերացիայի իրագործումը. Տիգրան Աբրահամյան
Հայաստանի հետ «խաղաղ» բանակցություններ վարող Ադրբեջանում ընթացող «դատավարության» ժամանակ, գործով դատախազի շուրթերով, հիմնական սլաքն ուղղվել է Հայաստանին, իսկ բուն գործով անձինք, մեծ առումով, ներկայացվում են որպես իրագործողներ, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ ի սկզբանե պարզ էր, որ Բաքվի նպատակը ոչ այնքան գերեվարության մեջ հայտնված 23 հայերն էին, որքան նրանց մասնակցությամբ «դատավարությամբ» Հայաստանի դեմ նոր օպերացիայի իրագործումը:
«Պատահական չէր, որ առաջին նիստերից Ադրբեջանն առաջին պլան բերեց Գյանջայի օդանավակայանի ուղղությամբ իրականացված հրթիռակոծման հանգամանքը՝ այն «ցուցմունքներով» վերագրելով Հայաստանի իշխանությանը:
Հետայսու էլ, ողջ պրոցեսն ու «դատավճիռն» այս տրամաբանության շուրջ է լինելու` Հայաստանի շուրջ օղակը սեղմելու, «ագրեսորի» և «օկուպանտի» պիտակն ամուր կպցնելու համար:
Ի դեպ, Ադրբեջանը եղածով չի սահմանափակվելու: Հետագայում այդ «դատավճռի» հիման վրա Ադրբեջանը 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ քայլն է անելու ու այդպես շարունակ, քանի դրա հնարավորությունը ունի և չեղած իրողությունները որպես փաստ կարողանում է ծառայեցնել տարբեր նպատակների:
Մինչ փաշինյանական թիմը տարբեր հակահայ ձևակերպումներով շողոքորթում և ծառայություններ է մատուցում Թուրքիային ու Ադրբեջանին, Հայաստանի դեմ նորանոր «պապկաներ» են ավելանում»,- նշել է Աբրահամյանը։

Целью Баку были не столько 23 армянина в плену, сколько проведение новой операции против Армении через «суд» с их участием — Тигран Абрамян
07/02/2025 11:04
В ходе "суда" в Азербайджане, который ведет "мирные" переговоры с Арменией, главная стрела была направлена ​​на Армению устами прокурора, а фигуранты дела в большом смысле представлены как исполнители, об этом написал секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
По его словам, с самого начала было ясно, что целью Баку являются не столько 23 армянина в плену, сколько проведение новой операции против Армении через «суд» с их участием.
"Не случайно с первых же заседаний Азербайджан выдвинул на первый план обстоятельства ракетного обстрела в направлении аэропорта Гянджи, приписав его властям Армении "свидетельскими показаниями".
Отныне весь процесс и «приговор суда» будут основываться на этой логике, чтобы сжать кольцо вокруг Армении, прочно прикрепить к ней ярлык «агрессора» и «оккупанта».
Кстати, Азербайджан не ограничится тем, что произошло. На основании этого «решения» Азербайджан сделает 2-й, 3-й, 4-й шаг и так далее, так как имеет возможность и способен использовать несуществующие реальности как факты для достижения различных целей.
Пока команда Пашиняна льстит и оказывает услуги Турции и Азербайджану с различными антиармянскими формулировками, добавляются новые "папки" против Армении», - отметил Абрамян.