Եթե չունենանք դիվանագիտական գոնե մինիմալ կարողություններով օժտված իշխանություն, Սյունիքից մի հատված տրվելու է Ադրբեջանին. Օսկանյան
09/02/2025 18:07
Մինչև 2008 թվականը՝ իմ նախարարության 10 տարիները եղել են Հայաստանի վերելքի տարիները։ Սա ոչ-ոք հերքել չի կարող։ Ղարաբաղն իր հարակից տարածքներով եղել է փաստացի անկախ, Հայաստանի սահմանները եղել են անխոցելի, Մեղրին եղել է իր տեղում, ունեցել ենք հուսալի դաշնակիցներ և՛ Արևելքում, և՛ Արևմուտքում, այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Հայաստանն իր հստակ տեղն ու դերն է ունեցել տարածաշրջանային և միջազգային քաղաքականության մեջ։ Ռուսաստանի հետ եղել ենք հուսալի դաշնակցային հարաբերություններ, Իրանի հետ կառուցել ենք գազամուղ, Վրաստանի հետ խորացրել ենք հարաբերությունները, ԱՄՆ-ի հետ իրականացրել ենք «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը, Թուրքիայի հետ ունեցել ենք երկխոսություն, Ադրբեջանի հետ իրականացրել ենք դինամիկ բանակցային գործընթաց, դարձել ենք Եվրոպայի խորհրդի անդամ, խորացրել ենք հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ»,-ասել է Վարդան Օսկանյանը։
Մինչդեռ, այսօր, ըստ Օսկանյանի, Հայաստանի առաջ կանգնած են վտանգներ, որոնք Հայաստանի իշխանությունների անկարողության հետևանքով ավելի են խորացնելու Հայաստանի խոցելիությունը։

Если у нас не будет власти с хотя бы минимальными дипломатическими возможностями, часть Сюника будет передана Азербайджану — Осканян
До 2008 года 10 лет моего пребывания на посту министра были годами подъема Армении. Никто не может этого отрицать. Карабах с прилегающими территориями был практически независимым, границы Армении были неуязвимы, Мегри был на своем месте, у нас были надежные союзники как на Востоке, так и на Западе. Об этом заявил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Армения занимала свое четкое место и роль в региональной и международной политике. У нас сложились надежные союзнические отношения с Россией, мы построили газопровод с Ираном, углубили отношения с Грузией, мы реализовали программу «Вызовы тысячелетия» с США, у нас был диалог с Турцией, мы реализовали динамичный переговорный процесс с Азербайджаном, мы стали членом Совета Европы, мы углубили наши отношения с ЕС», - сказал Вардан Осканян.
Между тем, по словам Осканяна, Армения сталкивается с угрозами, которые еще больше усугубят уязвимость Армении в результате некомпетентности властей Армении.