Ադրբեջանի նախագահը Սերժ Սարգսյանի հետ  բանակցություններում ո´չ այսօրվա ագրեսիվ կեցվածքն է ընդունել, ո´չ էլ իր գործողությունների հիմքում նման դատարկ մեղադրանքներ դրել․ Աբրահամյան
10/02/2025 11:05
Ադրբեջանի նախագահը Սերժ Սարգսյանի հետ բանակցություններում ո´չ այսօրվա ագրեսիվ կեցվածքն է ընդունել, ո´չ էլ իր գործողությունների հիմքում նման դատարկ մեղադրանքներ դրել․ Աբրահամյան
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրել է.
«Բաքվի դատարանում տեղի ունեցող հակահայ պրոցեսի ևս մեկ դրսևորում ցույց տվեց, որ Ադրբեջանում քաղաքական պատանդի կարգավիճակ ունեցող 23 հայերի ճակատագիրը փորձ է արվում օգտագործել Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Գործի մեղադրականի մի էական ուղղություն վերաբերում է անկախության և ազգային ազատագրական պայքարի առաջին շարքերում գտնվող անձանց նկատմամբ Բաքվում խորը նստվածք թողած ու մինչև այժմ արտահայտվող մեղադրանքներին, որոնք նախորդ շրջանում հիմնականում քարոզչական թեզերով էին արտահայտվում, իսկ հիմա փորձ է արվում դրանց նոր որակում և «իրավական» փաթեթավորում տալ:
Բացի այն հանգամանքից, որ մեղադրանքի ողջ տեքստը շինծու է և բացառապես քաղաքական, միջազգային ընկալման առումով էլ խիստ խոցելի է:
Սերժ Սարգսյանը` որպես այս թեմայով մշտապես թիրախավորվող գործիչ, իր դիրքորոշումներն արցախյան շարժումից մինչև պրոցեսի բանակցային էտապ ոչ միայն չի փոփոխել, այլև իր դիրքորոշումներում եղել է հրապարակային:
Ադրբեջանի նախագահը, ում երկրում մշտապես կեղծ գործեր են կարվում, այդ թվում` սեփական քաղաքացիների դեմ, 10 տարի Սերժ Սարգսյանի հետ տարբեր ֆորմատներով բանակցություններում ո´չ այսօրվա ագրեսիվ կեցվածքն է ընդունել, ո´չ էլ իր գործողությունների հիմքում նման դատարկ մեղադրանքներ դրել:
Իսկ հիմա Հայաստանի իշխանությունն իր տապալված քաղաքականությամբ Բաքվի` նույնիսկ ամենաանհավանական թվացող հավակնություններն ակտուալ է դարձրել, և Ադրբեջանն այսօր և´ ստանում է, և´ կորզում է, և´ ակնհայտ անարգանք է արտահայտում փաշինյանական ռեժիմի նկատմամբ»:

В ходе переговоров с Сержем Саргсяном президент Азербайджана не занимал ту агрессивную позицию, которую занимает сегодня, и не ставил столь пустые обвинения в основу своих действий — Авраам
10/02/2025 12:28
Депутат НС Тигран Абрамян написал:
"Очередное проявление антиармянского процесса, происходящее в Бакинском суде, показало, что предпринимается попытка использовать судьбу 23 армян, имеющих статус политических заложников в Азербайджане, против Республики Армения.
Существенный момент обвинения по делу касается того, что оно оставило глубокий осадок в Баку и до сих пор выражается по отношению к людям, находящимся на передовой линии борьбы за независимость и национально-освободительной борьбы, которые в предыдущий период выражались преимущественно в пропагандистских тезисах, а теперь предпринимается попытка придать им новое качество и «правовую» упаковку.
Серж Саргсян, как фигура, которая всегда становилась мишенью в связи с этой темой, не только не изменил своей позиции от Арцахского движения до переговорной стадии процесса, но и был публичен в своих позициях.
Президент Азербайджана, в стране которого постоянно возбуждаются ложные дела, в том числе и против его собственных граждан, в ходе переговоров с Сержем Саргсяном в различных форматах на протяжении 10 лет не принимал сегодняшнюю агрессивную позицию и ​​не ставил подобные пустые обвинения в основу своих действий.
А теперь власть Армении своей провальной политикой сделало реальными даже самые невероятные амбиции Баку, сегодня Азербайджан и получает, и забирает, и выражает явное презрение к пашиняновскому режиму».