ԶՊՄԿ-ն հրաժարվել է «Ինգո Արմենիայից». անորակ ծառայությո՞ւն, թե՞ «Սիլ ինշուրանսի» օգտին գործողություն
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հրաժարվում է 2024թ. ընթացքում բժշկական ապահովագրություն իրականացրած ապահովագրական ընկերությունից։ Այս մասին իր հարցազրույցում հայտնել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին։
Նրա խոսքով՝ վերջին 1 տարվա ընթացքում ընկերությունը մի շարք խնդիրներ է ունեցել ապահովագրական ծառայություններ մատուցող ընկերության հետ, դժգոհություններ կան, որոնք, մասնավորապես, կապված են հատուցումների տրամադրման, կազմակերպման գործընթացի հետ։
Նշենք, որ Հայաստանի թիվ մեկ հարկատուն օգտվում էր «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության ծառայություններից:
Aysor.am-ի տեղեկություններով՝ Կոմբինատի աշխատանքի պարալիզացման պատճառն այն էր, որ 4000-ից ավելի աշխատակից ունեցող ընկերության՝ միլիարդների հասնող ապահովագրությունն իրականացնի ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող «Սիլ ինշուրանս»-ը:
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, առաջիկայում կոմբինատը նոր մրցույթ է հայտարարելու, որում հաղթող է ճանաչվելու բիզնեսմեն պատգամավորի ընկերությունը:
Այս հանգամանքով է պայմանավորված, որ Հայաստանի իշխանությունը միտումնավոր չէր նկատում արդյունաբերական հսկայում կատարվողը:
Ավելին, Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել էր, թե իրենք ոչինչ չեն ձեռնարկելու, քանի որ գործադուլի պատճառները կառավարության գործունեության տիրույթում չեն:
Aysor.am-ը փորձեց կապ հաստատել «Ինգո Արմենիայի» հետ, որտեղից հրաժարվեցին պատասխանել մեր հացերին՝ խնդրելով հարցումն ուղարկել գրավոր:

ЗММК отказался от услуг страховой компании «Инго Армения», некачественное оказание услуг или действия в пользу «Сил Иншуранс»?
Зангезурский медно-молибденовый комбинат отказывается от услуг медицинского страхования компании «Инго Армения», предоставившей медицинское страхование в течение 2024 года. Об этом в ходе интервью заявил генеральный директор компании Роман Худоли.
По его словам, за последний год у компании возник ряд проблем со страховой компанией, имеются жалобы, которые, в частности, связаны с процессом предоставления и организации компенсаций.
Отметим, что налогоплательщик номер один Армении ранее пользовался услугами страховой компании «Инго Армения».
По данным Aysor.am, причиной, по которой работа Комбината была парализована, стало то, чтобы компания "Сил Иншуранс", принадлежащая семье депутата "ГД" Хачатура Сукиасяна, осуществлятла многомиллиардное страховое обслуживание компании с более чем 4000 сотрудниками.
По данным нашего источника, в ближайшее время комбинат объявит новый тендер, победителем которого будет признана компания депутата бизнесмена.
Именно из-за этого обстоятельства власти Армении сознательно не замечали происходящего в промышленном гиганте.
Более того, министр экономики Геворг Папоян заявил, что они не будут предпринимать никаких действий, поскольку причины забастовки не входят в компетенцию правительства.
Aysor.am попытался связаться с «Инго Армения», но там отказались отвечать на наши вопросы, попросив отправить запрос в письменном виде.