ՀՀ-ն բանակցությունների առաջին իսկ փուլից սկսած մեր եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է մեր  տնտեսական հետաքրքրվածությունն այն ժամանակ Մաքսային միության միասնական շուկայով. Մամիջանյան
12/02/2025 11:00
ՀՀ-ն բանակցությունների առաջին իսկ փուլից սկսած մեր եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է մեր տնտեսական հետաքրքրվածությունն այն ժամանակ Մաքսային միության միասնական շուկայով. Մամիջանյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը գրել է.
«ժամանակս չծախսեմ Ազգային Ժողովում ևս մեկ ելույթով քպականների մանիպուլյացիաներին արձագանքելու վրա:
Ստորև ներկայացնում եմ Մեդիամաքսին տված իմ մեկնաբանությունից մի հատված՝ այնտեղ բոլոր հնչած ստերի պատասխանները կան:
«Շատ է խոսվել 2013 թվականի Հայաստանի այն ժամանակ Մաքսային միություն, իսկ այժմ ԵԱՏՄ անդամ դառնալու գործընթացի մասին։ Որոշ շրջանակներ այդ իրադարձությունը բնորոշում են այսպես կոչված «u turn» կամ կտրուկ շրջադարձ։ Սրա խորքային պատճառն այն է, որ այդ պնդումն անող մարդիկ, բնականաբար, խոսքս չի վերաբերում պատվիրված քարոզչանյութերին, ամբողջապես չեն պատկերացնում Արևելյան գործընկերության փիլիսոփայությունը՝ առնվազն, երբ այն ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությանը մեկնարկային փուլում։ Արևելյան գործընկերությունը չի հիմնադրվել «կամ-կամ»-ի տրամաբանությամբ։
Հայաստանի Հանրապետությունը բանակցությունների առաջին իսկ փուլից սկսած մեր եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական հետաքրքրվածությունն այն ժամանակ Մաքսային միության միասնական շուկայով։ Թե՛ ԵՄ և թե՛ Մաքսային միության գործընկերները տեղյակ էին զուգահեռ ընթացող բանակցություններից։ Սակայն ինչ-որ պահի ԵՄ մեր գործընկերները մեզ տեղեկացրին իրենց դիրքորոշման փոփոխության մասին։
Առաջին անգամ ասվեց երկու բանակցային գործընթացների անհամադրելիության մասին, և բանակցությունները «և-և»-ից միակողմանի վերածվեցին «կամ-կամ»-ի։ Հայաստանն անմիջապես արձագանքեց, որ կամ-կամի տրամաբանության մասին խոսք երբևէ չի գնացել և գնալ չի կարող։ Նախաձեռնողականություն դրսևորելով՝ հայկական կողմն առաջարկեց ստորագրել Ասոցացման համաձայնագրի միայն առաջին մասը՝ քաղաքական բլոկը, որը բացառում էր երկու միասնական տնտեսական շուկաների անհամադրելիության հետ կապված մեր ԵՄ գործընկերների նոր առաջ քաշած մտավախությունները։
Եվրոպական կողմը մերժեց առաջարկը՝ նշելով դրա անհնարինության մասին։ Սակայն նշեմ, որ այդ բանակցություններից մեկ ամիս էլ չանցած հենց այդ տրամաբանությամբ Ուկրաինայի հետ ստորագրվեց Ասոցացման համաձայնագիր՝ առանց տնտեսական բլոկի։
Մյուս կողմից, 2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ ՀՀ-ն որոշում է կայացրել անդամակցել Մաքսային միությանը: Հետագայում Հայաստանը դարձավ Մաքսային միության լիիրավ անդամ։ Սա Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնությամբ մեկնարկած բանակցությունների արդյունքն էր։
Այն, որ դա ճիշտ որոշում էր, վկայում են վերջին տարիների ՀՀ տնտեսական ցուցանիշները, որոնք այսօրվա կառավարիչները վերագրում են իրենց։ Հատկանշական է նաև, որ այդ որոշման ճիշտ լինելը փաստում են ոչ միայն այսօրվա վիճակագրական տվյալները, այլ նաև այն ժամանակ ԵՄ-ի կողմից իրականացված հետազոտություններն ու կանխատեսումները՝ համաձայն որոնց ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը կարճաժամկետ հեռանկարում բերելու էր 1% տնտեսական աճի, իսկ միջնաժամկետում՝ 1.5% տնտեսական աճի։ Նույնն էին վկայում նաև ՀՀ կառավարության իրականացրած ուսումնասիրությունները։ Համեմատության համար նշեմ, որ մեր երկրի տնտեսական ցուցանիշների վրա գազի սակագնի անգամ 10 ԱՄՆ դոլարի տատանումն ավելի մեծ հետևանքներ էր թողնելու։
Չծանրաբեռնելու համար ընթերցողին տնտեսական ու վիճակագրական ապացույցներով՝ կնշեմ միայն մեկ թիվ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում շուրջ 300 000 գյուղացիական տնտեսությունների մթերքներն արտահանվում էին Ռուսաստանի Դաշնություն։ Ուստի որևէ շրջադարձի մասին խոսք գնալ անգամ չի կարող։ Երկու զուգահեռ ընթացող բանակցություններից մեկում մեր գործընկերները կեսից փոխել են ողջ բանակցության տրամաբանությունը, իսկ Հայաստանը պարզապես երկու բանակցային հարթակներում էլ իր խոսքի տերն է եղել։
Թե՛ սկզբնական փուլում «և-և»-ի տրամաբանությունը, թե՛ բանակցությունների կեսից մեր եվրոպացի գործընկերների կողմից փոփոխված կամ կեսից առաջ քաշած կամ-կամի տրամաբանությունը Հայաստանի Հանրապետությանը ներկայացվել են ԵՄ անունից պատվիրակված բանակցողների կողմից»։

Республика Армения с самого первого этапа переговоров представила нашим европейским партнерам экономические интересы Армении на едином в то время рынке Таможенного союза — Мамиджанян
Позвольте не тратить время, отвечая на манипуляции представителей «Гражданского договора», озвученные в Национальном Собрании. Об этом написал на своей странице в «Facebook» член Республиканской партии Армении, оппозиционный депутат Айк Мамиджанян.
«Ниже представлю часть моего комментария агентству «Медиамакс», в котором содержатся ответы на всю сказанную ложь.
«В 2013 году было много разговоров о процессе членства Армении в Таможенном союзе, а сейчас – ЕАЭС. В некоторых кругах это событие характеризуют как «u turn» или резкий поворот. Основная причина этого заключается в том, что люди, которые делают подобные заявления, не до конца понимают философию «Восточного партнерства», по крайней мере, когда она была представлена Республике Армения на начальном этапе. «Восточное партнерство» не было основано на логике «или-или».
Республика Армения с самого первого этапа переговоров представила нашим европейским партнерам экономические интересы РА на едином в то время рынке Таможенного союза. О параллельных переговорах знали и партнеры по ЕС, и партнеры по Таможенному союзу. Однако в какой-то момент наши партнеры из ЕС сообщили об изменении своей позиции.
Впервые было упомянуто о несовместимости двух переговорных процессов, и переговоры из формата «и-и» превратились в односторонний формат «или-или». Армения тут же ответила, что речи о логике «или-или» никогда не было и быть не может.
Проявив инициативу, армянская сторона предложила подписать только первую часть Соглашения об ассоциации – политический блок, что исключало высказанные нашими партнерами по ЕС опасения относительно несопоставимости двух единых экономических рынков.
Европейская сторона отвергла это предложение, заявив о его невозможности. Однако должен отметить, что менее чем через месяц после этих переговоров было подписано Соглашение об ассоциации с Украиной, без экономического блока, исходя именно из этой логики.
С другой стороны, 3 сентября 2013 года третий президент Армении Серж Саргсян заявил о решении Армении вступить в Таможенный союз. Позднее РА стала полноправным членом Таможенного союза. Это стало результатом переговоров, инициированных Арменией.
Чтобы не обременять читателя экономическими и статистическими доказательствами, приведу лишь одну цифру: продукция около 300000 хозяйств Республики Армения экспортировалась в Российскую Федерацию. Поэтому ни о каком переломе не может быть и речи. В ходе одних из двух параллельных переговоров наши партнеры на полпути изменили логику переговоров, и Армения на обеих переговорных площадках просто высказала свое мнение.
Как логика «и-и» на начальном этапе, так и логика «или-или» были представлены Республике Армения делегированными от имени ЕС переговорщиками».