Արցախցիներն ամաչելու պատճառ չունեն․ Մովսես Հակոբյան
Քաղաքական գործիչների հայտարարությունները չեմ մեկնաբանում։ Արցախցիներն ամաչելու ոչինչ չունեն, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը․ Սիմոնյանն արցախցիներին հրապարակավ մեղադրել է Արցախից հեռանալու և իբրև չկռվելու մեջ։
Դիտարկմանը, որ ՀՀ-ն Սահմանադրությամբ Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, սակայն ՀՀ իշխանությունը փաստացի չի կատարել Արցախի անվտանգության երաշխավորի պարտականությունը, փոխարենը՝ այսօր մեղադրում է արցախցիներին՝ Հակոբյանը արձագանքել է՝ 2018 թվականին ՀՀ-ն իրեն ազատել է Արցախի անվտանգության պատասխանատվությունից։
Ստացվում է՝ ամեն բան կանխորոշված էր 2018 թվականի՞ց։ Հակոբյանը պատասխանել է․ «Շատ վատ է, եթե չեք հասկացել»։
Անդրադառնալով Արցախի ռազմական և քաղաքական գործիչների ՝ Բաքվում ընթացող շինծու դատավարություններին՝ Հակոբյանը նշել է․ «Ազգի խայտառակությունն է։ Հայ ժողովրդի խայտառակությունը»։

Арцахцам нечего стыдиться — Мовсес Акопян
Я не комментирую заявления политиков. Арцахцам нечего стыдиться. Об этом в беседе с "Фактинфо" заявил генерал-полковник Мовсес Акопян, ссылаясь на заявление спикера Национального собрания Алена Симоняна. Симонян публично обвинил арцахцев в том, что они покинули Арцах и якобы не воевали.
На замечание о том, что Республика Армения является гарантом безопасности Арцаха согласно Конституции, но власти Республики Армения фактически не выполнили своих обязательств как гаранта безопасности Арцаха, а вместо этого сегодня обвиняют народ Арцаха, Акопян ответил, что в 2018 году Республика Армения освободила себя от ответственности за безопасность Арцаха.
Получается, все было предопределено еще с 2018 года? Акопян ответил: «Плохо, если вы все еще не поняли».
Касаясь сфабрикованных судебных процессов над военными и политическими деятелями Арцаха в Баку, Акопян сказал: "Это позор для нации. Позор для армянского народа».