Արցախի նախագահը պահանջում է Ալեն Սիմոնյանից հրապարակային ներողություն խնդրել արցախցիներից
Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը խիստ դատապարտում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից երեկ խորհրդարանի բարձր ամբիոնից և լրագրողների հետ ճեպազրույցում հնչեցված գնահատականները՝ կապված արցախցիների պայքարի, հայրենիքի պաշտպանության և Արցախի իշխանությունների գործողությունների հետ, որով փոթորկել է Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի՝ առանց այն էլ չխաղաղվող հոգիները, փոխանցում  է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Այս հայտարարությամբ Ալեն Սիմոնյանը փորձել է նվաստացնել Արցախի ժողովրդի հերոսական պայքարն ավելի քան 9-ամսյա պաշարման և դրանից հետո վրա հասած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Սամվել Շահրամանյանը հարկ է համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ արցախցին արել է իրենից կախված ամեն բան, որ շարունակի ապրել պատմական հայրենիքում, սակայն, կռիվը չի տարվում միայն մարտի դաշտում, այլև քաղաքական ու դիվանագիտական ճակատներում, որի առաջնագծում է նաև Ալեն Սիմոնյանը, ով տարբեր ժամանակահատվածներում, ելնելով քաղաքական և այլ նպատակահարմարությունից, Արցախի և Հայաստանի համար կարևորագույն հարցերում փոխել է իր կարծիքն ու դիրքորոշումը:
Արցախի իշխանությունները ոչինչ չեն խնայել, որ հայրենիքը պաշտպանած զինծառայողներն իրենց միայնակ չզգան և ռազմական գործողությունների դադարից հետո կարողանան անվնաս դուրս գալ զբաղեցրած դիրքից կամ շրջափակումից:
Արցախի Հանրապետության նախագահը պահանջում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանից՝ հրապարակային ներողություն խնդրել Արցախի տեղահանված ժողովրդից և զերծ մնալ արցախցիների պայքարն ու հայրենիքի պաշտպանությունը սակարկման ենթարկող որևէ գնահատականից՝ միաժամանակ մեկնաբանել սեփական հայտարարությունը, թե ով և ում էր զանգում Արցախից ու խնդրում բացել այսպես կոչված սահմանը:
Հաշվի առնելով արցախցիների շրջանում Ալեն Սիմոնյանի հայտարարության լայն բացասական արձագանքը՝ Սամվել Շահրամանյանը հորդորում է պառակտիչ և վտանգավոր հայտարարությունների փոխարեն ՀՀ Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնն օգտգագործել արցախահայության գոյաբանական խնդիրների լուծման համար, ամբողջ էներգիան ու ջանքերն ուղղել արցախցի քույրերին և եղբայրներին առաջարկվող բնակարանային ապահովման տապալված ծրագրի վերանայմանը և բավարար պայմաններ ստեղծել, որ արցախցիները մնան Մայր Հայաստանում»:

Президент Арцаха требует от Алена Симоняна публично извиниться перед aрцахцами
Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян решительно осуждает оценки, сделанные вчера с высокой трибуны парламента и на брифинге с журналистами председателем Национального Собрания Республики Армения Аленом Симоняном, связанные с борьбой арцахцев, защитой Родины и действиями властей Арцаха, которыми он потряс и без того беспокойные души вынужденных переселенцев Арцаха, сообщает Информационный штаб Арцаха.
«Этим заявлением Ален Симонян попытался унизить героическую борьбу народа Арцаха во время более чем 9-месячной блокады и последовавших за ней широкомасштабных военных действий.
Самвел Шахраманян считает необходимым еще раз подчеркнуть, что арцахец сделал все от него зависящее, чтобы продолжать жить на исторической родине, однако борьба ведется не только на поле боя, но и на политико-дипломатическом фронте, в авангарде которого находится Ален Симонян, который в разное время, исходя из политической и иной целесообразности, менял свое мнение и позицию по важнейшим для Арцаха и Армении вопросам.
Власти Арцаха не пожалели ничего, чтобы военнослужащие, защищавшие Родину, не чувствовали себя одинокими и после прекращения боевых действий могли уйти с занятых ими позиций или окружения целыми и невредимыми.
Президент Республики Арцах требует от спикера Национального собрания РА Алена Симоняна публично извиниться перед вынужденно переселенным народом Арцаха и воздержаться от любых оценок, компрометирующих борьбу народа Арцаха и защиту Родины, требуя при этом прокомментировать собственное заявление о том, кто и кому звонил из Арцаха и просил открыть так называемую границу.
Учитывая широкую негативную реакцию народа Арцаха на заявление Алена Симоняна, Самвел Шахраманян призывает использовать высокую трибуну Национального Собрания РА вместо раскольнических и опасных заявлений для решения экзистенциальных проблем арцахских армян, всю энергию и усилия направить на пересмотр неудавшейся программы жилищного обеспечения арцахских братьев и сестер и создание достаточных условий для того, чтобы арцахцы остались в Матери-Армении».