Եղել է Արցախում, աջակցել է Կոնգրեսում հայկական շահերին. Թուլսի Գաբբարդը՝ ԱՄՆ ազգային հետախուզության ղեկավար
13/02/2025 10:50
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է Թուլսի Գաբբարդի թեկնածությունը՝ Ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնում։ Նրա թեկնածությունը պաշտպանել է 52 սենատոր, դեմ են եղել 48-ը, գրում է The New York Times-ը։
Գաբբարդը կղեկավարի ԱՄՆ ներքին և արտաքին հետախուզական ծառայությունները, ներառյալ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը (CIA) և Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (FBI)։
Գաբբարդն իր քաղաքական կարիերան սկսել է 2002 թվականին։ Նա Իրաքի պատերազմի վետերան է, ով 2004-ից 2005 թվականներին ծառայել է բժշկական բաժանմունքում: Այնուհետև նա դարձել է Հավայան կղզիների ազգային գվարդիայի մայոր, իսկ ավելի ուշ ստացել է ԱՄՆ բանակի պահեստազորի փոխգնդապետի կոչում: Գաբբարդը 2013-2021 թվականներին ծառայել է որպես Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի անդամ: 2019 թվականին նա հայտարարել էր ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու իր մտադրության մասին, սակայն հետագայում աջակցել էր Ջո Բայդենին։
2022 թվականի հոկտեմբերին Գաբբարդը լքել էր Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը, աջակցել Դոնալդ Թրամփին և 2024 թվականի հոկտեմբերին միացել Հանրապետական ​​կուսակցությանը։ 2024 թվականի նոյեմբերին Դոնալդ Թրամփը նրա թեկնածությունն առաջադրել էր Ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնում։
Նշենք, որ Գաբբարդը բավական սերտ հարաբերություններ է պահպանում ԱՄՆ հայկական կառույցների հետ։ 2017 թվականին նա որպես Կոնգրեսի անդամ այցելել է Հայաստան և Արցախ՝ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից կազմակերպված համաժողովի շրջանակներում, աջակցել է Կոնգրեսում հայկական շահերին, քվեարկել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևերի օգտին և դատապարտել է Ադրբեջանի հարձակումն Արցախի դեմ։
Նա ծագումով Հավայան կղզիներից է, այս նահանգը 2016 թվականին ճանաչել էր Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։

Она была в Арцахе, поддерживала армянские интересы в Конгрессе: Тулси Габбард назначена директором Национальной разведки США
13/02/2025 11:10
Сенат США утвердил Тулси Габбард в должности директора Национальной разведки США. Ее кандидатуру поддержали 52 сенатора, против проголосовали 48, сообщает газета The New York Times.
Процесс утверждения Габбард сопровождался ожесточенными спорами, отмечает издание. На слушаниях ей задавали вопросы о поддержке Эдварда Сноудена, а также о симпатиях к Башару Асаду и Владимиру Путину. Почти все республиканцы в итоге поддержали ее кандидатуру, за исключением сенатора Митча Макконнелла.
Демократы единогласно выступили против. Лидер меньшинства Чак Шумер заявил, что Габбард не обладает необходимой квалификацией, и выразил обеспокоенность ее «мягкостью» в отношении России. По его словам, республиканцы поддержали ее под давлением сторонников Трампа.
Свою политическую карьеру Габбард начала в 2002 году, став самой молодой женщиной, избранной в законодательное собрание штата Гавайи в возрасте 21 года. Габбард — ветеран войны в Ираке, она служила в медицинском подразделении с 2004 по 2005 год.
Впоследствии она стала майором Национальной гвардии Гавайских островов, а затем получила звание подполковника в резерве армии США. Габбард была членом палаты представителей конгресса США от 2-го избирательного округа Гавайев с 2013 по 2021 год. В 2019 году она заявила о намерении баллотироваться на пост президента США в 2020 году, но позже поддержала Джо Байдена.
В октябре 2022 года Габбард покинула Демократическую партию, на президентских выборах в США в 2024 году она поддержала Дональда Трампа, а в октябре 2024 года вступила в Республиканскую партию. В ноябре 2024 года Дональд Трамп выдвинул Тулси Габбард на пост директора Национальной разведки США.
Отметим, что Габбард поддерживает весьма близкие отношения с армянскими структурами США. В 2017 году она посетила Армению и Арцах в рамках Форума, организованного Армянским национальным комитетом Америки, поддержала армянские интересы в Конгрессе, проголосовала за резолюции о признании Геноцида армян и осудила нападение Азербайджана на Арцах.
Она родом с Гавайев, этот штат признал езависимость Нагорного Карабаха в 2016 году.