Կոնկրետ փաստ՝ Նիկոլը որպես ադրբեջանական ազդեցության գործակալ. Արմեն Աշոտյան
Նիկոլական դիվանագիտության մահափոս դարձած Ալմաթայի հռչակագրի վտանգավորության մասին՝ որպես Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման փաստաթուղթ, շատ է խոսվել, գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Ձեզ եմ հիշեցնում սկանդալային ապացույցի մասին, որ Ալմաթայի հռչակագրի առաջ մղումը եղել է՝ ադրբեջանական դիվանագիտական նարատիվի, ադրբեջանական դիվանագիտական ջանքերի, ադրբեջանական արտաքին քաղաքականության ուղղություններից մեկը դեռևս 2008 թվականից։
Այսպես՝ ձեզ ներկայացված փաստաթղթում, որը թվագրված է 2008թ. դեկտեմբերի 29, ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Աղշին Մեհդիեւը, ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի օրակարգի շրջանակներում՝ Գուամ տարածքում, սառեցված հակամարտությունների վերաբերյալ քննարկման կապակցությամբ ներկայացնում է նամակ, որով խնդրում է ադրբեջանական հիմնավորումները «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին» դիտարկել և շրջանառել որպես ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի փաստաթուղթ:
Ինչպես տեսնում եք՝ այդ փաստաթղթի 92-րդ կետն ուղիղ հղում է անում Ալմաթայի հռչակագրի վրա, որով Ադրբեջանը փորձում է, ի թիվս այլ «փաստարկների», հիմնավորել Արցախյան հակամարտության կարգավորման նպատակահարմարությունը տարածքային ամբողջականության շրջանակներում:
Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ ադրբեջանական բոլոր այդ ջանքերը բախվում էին Սերժ Սարգսյանի ժամանակ հայկական դիվանագիտության կազմակերպված և բովանդակային ջախջախմանը, և երբեք այս փաստարկը չի դիտարկվել ՄԽ համանախագահների կողմից որպես խնդրի կարգավորման սկզբունք և ոչ մի փաստաթղթում, որ հրապարակվել է նրանց կողմից:
Այնինչ, Նիկոլ Փաշինյանի օրոք, դեռևս 2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին հայկական կողմը սկսեց շրջանառել Ալմաթայի հռչակագիրը որպես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնարար փաստաթուղթ:
Ի հեճուկս բոլոր այն զգուշացումների, քննադատությունների, հիմնավորումների, որ դա անել չի կարելի, Նիկոլը համառորեն (տես՝դիտավորյալ) առաջ էր մղում այս թեզը, ընդհուպ այս հղման ներառումը անցյալ տարվա Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման եզրափակիչ հայտարարության մեջ և այս ամենը սրիկայաբար փորձում էր մատուցել որպես հայկական դիվանագիտական հաղթանակ:
Ի մի բերելով այս աղաղակող փաստը, արձանագրենք, որ ադրբեջանական վաղեմի երազանքը, այն է ՝ Ալմաթայի հռչակագիրը խցկել որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման փաստաթուղթ, իրականություն դարձավ ոչ միայն Նիկոլի օրոք, այլ՝ Նիկոլի շնորհիվ»:
Հոդվածը հրապարակվել է Աշոտյանի ֆեյսբուքյան էջում, որին կից նաև ավելացվել է․
«Հ.Գ. Այս հոդվածը հրապարակվել է 2023 թվականի փետրվարի 14-ին եւ առ այսօր չի կորցրել իր արդիականությունը
Հ.Գ. Հղումը տեղադրված է Արմեն Աշոտյանի ընկերների կողմից, ովքեր փաստաբանների միջոցով Արմենից ստացել են նման թույլտվություն եւ հասանելիություն։
Ցավոք, Արմենն անձամբ իր էջերը վարելու իրավունք չունի եւ չի կարող արձագանքել նաեւ ձեր մեկնաբանություններին ու նամակներին՝ մինչ իր ազատությունը։
Արմենը շնորհակալ է ձեզ, խնդրում է շարունակել պայքարը, իսկ քննարկումներում պահպանել մաքսիմալ կոռեկտությունը»։

Конкретный факт: Никол как агент азербайджанского влияния — Армен Ашотян
Много говорилось об опасности Алм-Атинской декларации, ставшей смертельной ямой николовской дипломатии, как документа урегулирования Арцахской проблемы, написал вице-президент РПА Армен Ашотян.
«Напоминаю скандальные свидетельства того, что продвижение Алма-Атинской декларации является одним из направлений азербайджанского дипломатического нарратива, азербайджанских дипломатических усилий и азербайджанской внешней политики с 2008 года.
Так, в представленном Вам документе, датированном 29 декабря 2008 года, постоянный представитель Азербайджана при ООН Агшин Мехтиев в рамках повестки дня Генассамблеи ООН, в связи с обсуждением замороженных конфликтов на территории Гуама, представляет письмо с просьбой рассмотреть и распространить азербайджанские обоснования «о территориальной целостности Азербайджана» в качестве документа Генеральной Ассамблеи ООН.
Как видите, в пункте 92 этого документа есть прямая ссылка на Алма-Атинскую декларацию, которой Азербайджан пытается, среди прочих «аргументов», обосновать целесообразность урегулирования Арцахского конфликта в рамках территориальной целостности.
Нелишне напоминать, что все эти усилия Азербайджана столкнулись с организованным и существенным поражением со стороны армянской дипломатии во времена Сержа Саргсяна, и этот аргумент никогда не рассматривался сопредседателями Минской группы как принцип решения проблемы ни в одном опубликованном ими документе.
В то время как, во времена правления Никола Пашиняна, уже в феврале-марте 2022 года, армянская сторона начала распространять Алм-Атинскую декларацию как основополагающий документ регулирования армяно-азербайджанских отношений.
Несмотря на все предупреждения, критику, обоснования, что этого сделать нельзя, Никол настойчиво (см.: намеренно) продвигал этот тезис, даже включив эту ссылку в итоговое заявление четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге в прошлом году, и подло пытался представить все это как победу армянской дипломатии.
Объединив этот вопиющий факт, зафиксируем, что давняя мечта Азербайджана - продвинуть Алма-Атинскую декларацию в качестве документа урегулирования Нагорно-карабахского конфликта - стала реальностью не только во время правления Никола, но и благодаря Николу».
Статья опубликована на странице Ашотяна в Facebook, там же добавлена:
«P.S. Данная статья была опубликована 14 февраля 2023 года и не потеряла своей актуальности по сей день.
P.S. Ссылку разместили друзья Армена Ашотяна, которые получили такое разрешение и доступ от Армена через адвокатов.
К сожалению, Армен не имеет права лично управлять своими страницами и не может отвечать на ваши комментарии и письма, пока не окажется на свободе.
Армен благодарит вас, просит продолжать борьбу и сохранять максимальную корректность в обсуждениях».