Ապրիլի 15-ից մինչև հուլիսի 15-ը ներառյալ կանցկացվեն պահեստազորայինների վարժական հավաքներ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախատեսում է 2025 թվականի ապրիլի 15-ից մինչև հուլիսի 15-ը պահեստազորայինների վարժական հավաքներ անցկացնել, որոնց նպատակն է պահեստազորայինների ռազմական հմտությունների կատարելագործումը, վերապատրաստումը և մարտական պատրաստության մակարդակի բարձրացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարժական հավաքները կանցկացվեն պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի համար։
Յուրաքանչյուր քաղաքացի հավաքներին ներգրավվելու է առավելագույնը 25 օրացուցային օր ժամկետով։
Վարժական հավաքների նպատակն է ապահովել պահեստազորայինների ռազմական ունակությունների կատարելագործումը, մասնագիտական վերապատրաստումն ու պատրաստումը, ինչպես նաև բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստումը։

Учебные сборы резервистов пройдут с 15 апреля по 15 июля включительно
Правительство Республики Армения планирует провести сборы резервистов с 15 апреля по 15 июля 2025 года, направленные на совершенствование воинского мастерства резервистов, их обучение и повышение уровня их боеготовности.
Как передает Арменпресс, занятия будут проводиться для рядовых, унтер-офицеров и офицеров, зачисленных в первый и второй ряды первой группы запаса.
Каждый гражданин будет участвовать в сборах в течение максимум 25 календарных дней.
Целью учебных сборов является обеспечение совершенствования воинского мастерства военнослужащих запаса, их профессиональной подготовки и обучения, а также подготовка офицеров запаса из числа унтер-офицеров, имеющих высшее образование.