Անիմաստ է քննարկել ԼՂ կարգավիճակի հարց, այսօր փոքր հավանականություն կա քննարկելու միայն արցախցիների վերադարձի հարց, ռեալիզմը սա է. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
17/02/2025 13:33
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ամենակոշտ բանակցողը եղել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2018-ից 2020 թվականներին, այս մասին հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Կոշտությունն այնպիսին էր, որ բանակցություններն անիմաստ էին, որովհետև ինքը ոչ թե մտնում էր բանակցությունների մեջ, այլ ասում էր՝ «էս ի՞նչ եք բերել, ես ի՞նչ եք քննարկում. ավելի կոշտ չի եղել»,- ասաց նա։
ՀՀ 2-րդ նախագահը պնդեց՝ ինքը երբեք որևէ բանակցային գործընթացից չի հրաժարվել, չի վախեցել, որ կարող է մի փաստաթուղթ բերեն, որը չէր կարող բարեփոխել։
«Բանակցությունները ենթադրում են դիվանագիտություն, իսկ դիվանագիտությունը պատ ջարդելը չէ»,- նշեց նա։
Քոչարյանն ասաց, թե ԼՂ հարցով այսօր չափազանց ծանր վիճակ է, անիմաստ է քննարկել կարգավիճակի հարց, այսօր փոքր հավանականություն կա քննարկելու միայն արցախցիների վերադարձի հարցը։
«Ռեալիզմը սա է, պետք է գնահատես՝ ինչն է իրատեսական, ինչը՝ ոչ»,- ընդգծեց նախագահը։
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, թե կեղծ է այն թեզը, որ Արցախը դուրս է մնացել բանակցային գործընթացից։
«Երբեք, դուք մեկ օրինակ բերեք իմ ժամանակաշրջանից, երբ համանախագահողները եկել են տարածաշրջան ու չեն գնացել Ղարաբաղ, չեն հանդիպել ԼՂ ղեկավարության հետ»,- հավելեց ՀՀ 2-րդ նախագահը։

Роберт Кочарян: Бессмысленно обсуждать вопрос статуса Нагорного Карабаха, сегодня есть небольшая вероятность обсудить только вопрос возвращения арцахцев, реализм в этом (Видео)
17/02/2025 16:10
Никол Пашинян был самым жестким переговорщиком по вопросу Нагорного Карабаха с 2018 по 2020 год, заявил второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Жесткость заключалась в том, что переговоры не имели смысла для него, потому что он не вступал в переговоры, а говорил: «Что вы принесли, что вы обсуждаете? более жестких переговоров не было», - отметил он.
2-й президент Републики Армения заверил, что никогда не отказывался ни от одного переговорного процесса, не боялся, что могут принести документ, который он не сможет реформировать.
"Переговоры подразумевают дипломатию, а дипломатия не заключается в разрушении стен", - сказал он.
Кочарян заявил, что сегодня ситуация вокруг вопроса Нагорного Карабаха достаточно сложная, сегодня есть небольшая вероятность обсудить только вопрос возвращения арцахцев.
"Это реализм, надо оценивать, что реалистично, а что нет", - подчеркнул президент.
Роберт Кочарян заявил, что тезис о том, что Арцах остался вне переговорного процесса, является ложным.
"Такого никогда не было, приведите один пример из периода моего президентства, когда сопредседатели [Минской группы] приехали в регион и не посетили Карабах, не встретились с руководством Нагорного Карабаха", - добавил 2-й президент Республики Армения.