Քոչարյանը, ըստ էության, չի էլ հերքում, որ բանակցել է տարածքների փոխանակումը՝ Մեղրին ամբողջությամբ ԼՂ-ի դիմաց. ՔՊ-ական
ՔՊ-ական պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը հետևել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսին ու հետևություն արել։
«Քոչարյանը շրջադարձային է համարում ԼՂ հակամարտությունը տարածքային վեճի վերածելը: Ասում է՝ «դիվանագիտական մաստեր կլասս»:
Իսկ ի՞նչ էին մտածում միջազգային հանրությունը և դիվանագետները այս մասին:
Փոխպետքարտուղար Թալբոթն արձագանքել է՝ այդ տարբերակը կարող է շեղել հակամարտող կողմերին Մինսկի խմբի առաջարկներից, և ոչ թե լուծել, այլ՝ է՛լ ավելի խճճել խնդիրը։
«Աշխարհի տարբեր անկյուններում փորձը ցույց է տալիս, որ սահմանների փոփոխությունը նման է Պանդորայի արկղ բացելուն. Ղարաբաղի դեպքում այն լավագույն դեպքում փակուղի կմտցնի հարցը, վատագույն դեպքում՝ կհանգեցնի բռնությունների», - ասել է նա։
Հ.Գ. Քոչարյանը, ըստ էության, չի էլ հերքում, որ բանակցել է տարածքների փոխանակումը՝ Մեղրին ամբողջությամբ ԼՂ-ի դիմաց (առանց վեց շրջանների, բնականաբար)»,- Facebook-ում գրել է Ղազարյանը։

Член «ГД»: Кочарян, по сути, и не отрицает, что вел переговоры об обмене территориями : Мегри в обмен на Нагорный Карабах
Депутат от партии "Гражданский договор" Сона Казарян следила за пресс-конференцией 2-го президента Республики Армения Роберта Кочаряна и сделала выводы.
«Кочарян считает поворотным моментом превращение Нагорно-карабахского конфликта в территориальный спор. Он называет это «дипломатическим мастер-классом».
Что по этому поводу подумало международное сообщество и дипломаты?
Заместитель госсекретаря Тэлбот ответил, что этот вариант может отвлечь конфликтующие стороны от предложений Минской группы и не решить, а еще больше усложнить проблему.
«В разных уголках мира опыт показывает, что изменение границ похоже на открытие ящика Пандоры. В случае с Карабахом это в лучшем случае заведет вопрос в тупик, в худшем - приведет к насилию», - сказал он.
P.S. Кочарян, по сути, даже не отрицает, что вел переговоры об обмене территориями, Мегри полностью в обмен на Нагорный Карабах (без шести районов, естественно)», - написала Казарян в Facebook.