Դժբախտ պատահա՞ր, թե՞ ահաբեկչություն. Արցախի պահեստում պայթյունի դեպքում հստակություն չկա. Աբրահամյան
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, Արցախի ՊԲ վառելիքաքսուքային պահեստի պայթյունի հետևանքով 200-ից ավելի զոհ, 2 տասնյակից ավելի անհետ կորած ու շուրջ 300 տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ունեցող ողբերգություն ունեցանք, գրում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Զոհերից շուրջ 3 տասնյակը ՊԲ զինծառայողներ էին, իսկ զոհերի մեջ, առհասարակ, ուժային բլոկի ներկայացուցիչների թիվը 8 տասնյակի էր հասնում:
Շատերը պահեստ էին իջել անմիջապես մարտական գործողությունների ավարտից հետո` խրամատներից: Փրկվելով պատերազմից` այդ մարդիկ դաժան պայթյունի զոհ դարձան:
Առ այս պահը հանրության մեծ շերտերի համար հստակություն չկա, թե ի՞նչ եղավ այդ օրը` դժբախտ պատահա՞ր, թե՞ արտաքին ներգործությամբ տեղի ունեցած ահաբեկչություն: 2 վարկածի մասին այս ընթացքում բազմաթիվ կարծիքներ հնչեցին, սակայն կրկնում եմ` հստակություն չկա:
Երկրում մի մեքենա են բռնագանձում ողջ աշխարհով հայտարարում են, մարդիկ իմանում են թեմայի նախապատմությունը, աճուրդի գինը, պատասխանատուներին և այլն:
200-ից ավելի մարդ ենք կորցրել ո´չ պատասխանատուների մասին ստույգ տեղեկատվություն կա, ո´չ էլ, առավել ևս, պատժվածների:
Ինչպե՞ս էր ստացվում, որ այդ պահեստի անվտանգությունը մինչև ողբերգությունը իրականացվում էր հատուկ նշանակության ուժերի կողմից ու ինչպես և ում հրամանով, պայթյունից ժամեր առաջ, այդ ուժերն այնտեղից դուրս բերվեցին և ռազմական կարևոր նշանակության օբյեկտը, ըստ էության, թողնվեց բախտի քմահաճույքին:
Այդյո՞ք այդ ամենից տեղյակ չէր ՀՀ կառավարությունը (վստահ եմ, որ տեղյակ էին) և ինչպե՞ս, ու՞մ հրամանով ու ի՞նչ շարժառիթներից ելնելով է ՊԲ հրամանատարը գործել` օբյեկտի պահպանության և անվտանգության ապահովման տեսանկյունից»:

Несчастный случай или терроризм? В связи со взрывом на складе бензина в Арцахе ясности нет — Абрамян
25 сентября 2023 года в результате взрыва на топливном складе Армии обороны Арцаха произошла трагедия, более 200 человек погибли, более 2 десятков пропали без вести и около 300 получили ранения различной степени тяжести, пишет депутат НС Армении Тигран Абрамян.
«Около 3 десятков погибших были военнослужащими Армии обороны, а среди погибших в целом число представителей силового блока достигало 8 десятков.
Многие из них спустились на склад сразу после окончания боевых действий, из окопов. Выжив в войне, эти люди стали жертвами жестокого взрыва.
До сих пор для значительной части общества нет ясности относительно того, что произошло в тот день: несчастный случай или террористический акт, вызванный внешним влиянием. За это время было высказано много мнений по поводу второй версии, но, повторяю, ясности нет.
В стране конфискуют автомобиль, объявляют об этом на весь мир, люди узнают предысторию дела, аукционную цену, ответственных за это лиц и т. д.
Погибло более 200 человек, а достоверной информации ни о виновных во всем этом, ни тем более о тех, кто понес наказание, нет.
Как же до трагедии охрану этого склада осуществлял спецназ, и как и по чьему приказу за несколько часов до взрыва эти силы были выведены оттуда и объект военного значения был, по сути, брошен на произвол судьбы?
Неужели обо всем этом не было известно правительству Республики Армения (я уверен, что им было известно) и как, по чьему приказу и по каким мотивам действовал командующий Армией обороны в плане охраны и безопасности объекта?»