Սարգիս Գալստյանի համար դատախազությունը ցմահ ազատազրկում է պահանջում
Արցախի հայաթափումից հետո Ստեփանակերտում որպես «պարետ» մնացած Սարգիս Գալստյանի դատավճռի հետ համաձայն չէ թե՛ դատախազությունը, թե՛ պաշտպանության կողմը։ Դատախազությունը պահանջում է բեկանել առաջին ատյանի դատական ակտը՝ դատապարտելով Գալստյանին ցմահ ազատազրկման, պաշտպանության կողմը՝ բեկանել դատական ակտը և արդարացնել Գալստյանին, գրում է «Փաստինֆո»-ն։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գարիկ Աբելյանի նախագահությամբ, 2024թ նոյեմբերի 22-ին հրապարակել է Սարգիս Գալստյանի գործով դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան և դատապարտելով ազատազրկման՝ 18 տարի ժամկետով։
Այս դատավճռի դեմ բողոքներ են ներկայացվել։ Բողոքները կքննվեն Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Գրիգոր Հովհաննիսյանի և Լուսինե Հովհաննիսյանի։
Հիշեցնենք, որ Սարգիս Գալստյանն Արցախի հայաթափումից հետո կնոջ հետ մնացել էր Ստեփանակերտում՝ իբրև որպես «պարետ», թեև Արցախում ընդամենը մի քանի տասնյակ հայ էր մնացել, որոնք ևս ԿԽՄԿ-ի միջոցով տեղափոխվում էին Երևան։ Գալստյանի կինն ինստագրամյան իր էջում պարբերաբար տեսանյութեր էր հրապարակվում՝ Արցախի դատարկ փողոցներից։
Մարտի 29-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել Սարգիս Գալստյանը և նրա կինը՝ սեփական ցանկությամբ։
ՀՀ սահմանը հատելուց հետո վերջիններս ձերբակալվել են, սակայն ավելի ուշ Գալստյանի կինն ազատ է արձակվել, իսկ Սարգիս Գալստյանին, մարտի 30-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, ներկայացվել է մեղադրանք՝ լրտեսության համար։ Սարգիս Գալստյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Սարգիս Գալստյանից բացի, այս գործով այլ մեղադրյալներ չկան։ Պաշտպան Ալեքսանդր Կոչուբաևը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ Գալստյանը նախաքննության ընթացքում տրված ինքնախոստովանական ցուցմունքից հրաժարվել է, քանի որ այն տրվել էր հարկադրանքների ներքո։

Прокуратура требует пожизненного заключения для Саргиса Галстяна
С приговором в отношении Саркиса Галстяна, оставшегося в Степанакерте в качестве «коменданта» после учиненной Азербайджаном этнической чистки в Арцахе и деарменизации республики, не согласны ни прокуратура, ни сторона защиты. Об этом сообщает «ФактИнфо».
Прокуратура требует отменить судебный акт, вынесенный судом первой инстанции, и приговорить Галстяна к пожизненному заключению. В свою очередь защита требует отмены вердикта и оправдания Галстяна.
Как уже ранее сообщало агентство, суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Гарика Абеляна 22 ноября 2024 года огласил приговор по делу Саркиса Галстяна. Суд признал Галстяна виновным и приговорил к 18 годам лишения свободы.
Приговор был обжалован. Поданные жалобы рассмотрят Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Марине Мелконян. В состав судей вошли Григор Ованнисян и Лусине Ованнисян.
Напомним, Саркис Галстян после деарменизации Арцаха остался вместе с женой в Степанакерте в качестве «коменданта», хотя в Арцахе оставались всего несколько десятков армян, которые также при посредничестве МККК переселялись в Армению. Жена Галстяна на своей странице в Инстаграм периодически публиковала видеокадры безлюдных улиц Арцаха. 29 марта в сопровождении Красного Креста Саркис Галстян и его жена по собственному желанию переехали в Армению.
После пересечения границы Армении последние были задержаны. Однако позже жена Галстяна была освобождена. А Саркису Галстяну в рамках инициированного 30 марта уголовного производства было предъявлено обвинение в шпионаже. В отношении Саркиса Галстяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Других обвиняемых, помимо Саркиса Галстяна, в этом деле нет. Как сообщил в беседе с «ФактИнфо» адвокат Александр Кочубаев, Саркис Галстян отказался от дачи признательных показаний, поскольку они были даны под принуждением.