Օվերչուկը «Կասպիական հնգյակի» երկրներին առաջարկել է մտածել ԵԱՏՄ-ին «ավելի մոտ լինելու» հարցի շուրջ
Ռուսաստանն ու Իրանը փոխադարձ առևտրում գրեթե ամբողջությամբ անցել են ազգային արժույթներով հաշվարկներին, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ ելույթ ունենալով Թեհրանում ընթացող Կասպյան տնտեսական համաժողովում։
«Հատուկ կարևորություն ենք տալիս փոխադարձ հաշվարկներում ազգային արժույթների օգտագործմանը։ Եվրասիական տնտեսական միությունում դրա մասնաբաժինը գերազանցում է 92 տոկոսը։ Ռուսաստանը և Իրանը գրեթե ամբողջությամբ անցել են ազգային արժույթներով հաշվարկների ՝ օգտագործելով ֆինանսական և բանկային սեփական համակարգերը»,- ասել է նա։
ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի մասին, որը ստորագրվել է 2023 թվականի դեկտեմբերին, սակայն դեռ ուժի մեջ չի մտել, Օվերչուկն ասել է․ «Սպասում ենք, որ Իրանում ավարտվեն ներպետական ընթացակարգերը, որպեսզի համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնի»։
Նա հիշեցրել է, որ Իրանը վերջերս միացել է ԵԱՏՄ-ին՝ որպես դիտորդ երկիր և «Կասպիական հնգյակի» մյուս երկրներին առաջարկել է մտածել ԵԱՏՄ-ին «ավելի մոտ լինելու» հարցի շուրջ։

Оверчук предложил Каспийской пятерке подумать над сближением с ЕАЭС
Вице-премьер РФ Алексей Оверчук предложил странам Каспийской пятерки подумать о выгодах сближения с ЕАЭС.
"Упрочению экономических связей в регионе способствует присоединение Ирана в качестве государства-наблюдателя к ЕАЭС. Приглашаю и других участников Каспийской пятерки подумать о выгодах сближения с ЕАЭС", - заявил Оверчук, выступая на Третьем Каспийском экономическом форуме в Тегеране.
В ходе выступления он также сказал, что Россия и Иран почти полностью перешли к расчетам в национальных валютах. Самые перспективные направления развития торгово-экономического сотрудничества с Ираном — энергетика, автомобиле- и авиастроение, судостроение, фармацевтика, транспортная инфраструктура.
В ЕАЭС доля национальных валют во взаимных расчетах составляет свыше 92%.
Сейчас в ЕАЭС входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия. Государствами-наблюдателями являются Молдавия, Узбекистан, Куба, Иран.