«Ժողովուրդ». Փաշինյանը փորձում է տրանսպորտի թանկացումը բոյկոտող քաղաքացիներին դարձնել տուգանքի մատերիալ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Տրանսպորտի թանկացումը բոյկոտող և չվճարող քաղաքացիներին Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է դարձնել տուգանքի մատերիալ: Մտմտացած նախագիծը արդեն կյանքի են կոչում, որի մասին «Ժողովուրդ» օրաթերթը ներկայացրել էր դեռևս հունվարի 21-ին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ քաղաքային իշխանությունները նոր նախագիծ են մշակել: Ինչպես մեզ փոխանցեցին՝ «ՏԻՄ մասին» օրենքում փոփոխությունների մասին է խոսքը, որպեսզի պատժեն տրանսպորտի թանկացած սակագների համար չվճարող քաղաքացիներին: Նախագիծը մշակել են քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչությունը՝ փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի ղեկավարմամբ: Հիմա նախագիծը ուղարկել են գերատեսչություններ, այնուհետև այն պետք է գնա նաև խորհրդարան, իսկ արդեն մարտ-ապրիլ ամիսներին կիրարկվի:
Նախագծով վարչական տույժ է նախատեսվում. տրանսպորտի թանկացած սակագները չվճարող քաղաքացիները կենթարկվեն վարչական պատասխանատվության՝ կտուգանվեն՝ մոտ 5000 դրամի չափով: Երկուշաբթի օրը տեղի ունեցած գործակարգավարական նիստին քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն արդեն ակնարկել էր՝ տրանսպորտի համար չվճարողների նկատմամբ միջոցներ պետք է կիրառվեն: Կարճ ասած՝ քաղաքացին դառնում է տուգանքի մատերիալ»։

«Жоховурд»: Пашинян пытается превратить граждан, бойкотирующих повышение платы за проезд в общественном транспорте, в «материал для штрафов»
19/02/2025 09:43
Газета «Жоховурд» пишет: «Никол Пашинян пытается превратить в материал для штрафа граждан, которые бойкотируют и не платят за проезд в общественном транспорте. Они уже реализуют запланированный проект, который был представлен еще 21 января ежедневной газетой «Жоховурд».
По данным газеты «Жоховурд», власти города разработали новый проект. Как нам рассказали, речь идет о внесении изменений в закон «О местном самоуправлении» с целью наказать граждан за неуплату повышенного тарифа за проезд в транспорте. Проект разработан юридическим управлением мэрии Еревана под руководством Сурена Григоряна. Сейчас проект отправлен в ведомства, затем он должен поступить в парламент, и в марте-апреле он будет реализован.
Проектом предусмотрено административное наказание: граждане, не уплатившие повышенные тарифы за проезд в транспорте, будут привлечены к административной ответственности и оштрафованы на сумму около 5000 драмов.
На состоявшемся в понедельник административном совещании мэр Тигран Авинян уже намекнул, что меры следует применять к тем, кто не платит за проезд в транспорте. Короче говоря, гражданин становится материалом для штрафа».