Ի՞նչ ունենք այսօր. պարտված ու պառակտված Հայաստան, հանձնված Արցախ և խորը հիասթափություն. Տիգրան Աբրահամյան
37 տարի առաջ այս օրը սկիզբ դրվեց Արցախյան շարժմանը:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ այս շարժումը միայն Արցախի, նրա ինքնորոշման ու պայքարի մասին չէր, այն համազգային գործընթացի ամբողջությունն էր մեկ ընդհանուր գաղափարի շուրջ, որը բերեց Հայաստանի անկախությանը, Արցախի ինքնորոշմանը, պատերազմում էլ` հայ ժողովրդի հաղթանակին:
«Ի՞նչ ունենք այսօր: Պարտված ու պառակտված Հայաստան, հանձնված Արցախ և խորը հիասթափություն:
Արդյո՞ք մենք` որպես ժողովուրդ, սպառել ենք մեր պայքարի ու դիմադրության ռեսուրսը: Միանշանակ` ոչ:
Մեզ հետ տեղի ունեցած սարսափելի իրադարձությունների պայմաններում ո՞րն է ելքը: Ճանապարհն առաջին հերթին անցնում է համարձակության, վճռականության ու դիմադրության միջով:
Այս ամենի թշնամին է վախկոտությունը, պառակտումը, փողն ու պաշտոնը կյանքի նպատակ հռչակելը, հիասթափությունը, հանձնվողականությունը, գաղափարներին ու ընկերներին դավաճանելը, դահիճների հետ գործ բռնելն ու ժողովրդի հետ պատահած դժբախտության հետ համակերպվելը:
Ուժ կգտնե՞նք վերածնվելու: Բացառապես կախված է մեզանից, որովհետև սա պայքար է հայի գոյությունը պաշտպանելու և ուժեղ պետություն կառուցելու համար:
Այս խորհրդանշական օրը առաջին հերթին պետք է հիշենք ու հարգանքի տուրք մատուցենք բոլոր այն անձանց, ովքեր պայքարեցին ու հաղթեցին:

Что мы имеем сегодня? побежденную и разделенную Армению, сданный Арцах и глубокое разочарование — Тигран Абрамян
37 лет назад в этот день было положено начало Арцахскому движению.
По словам секретаря фракции "Честь имею" НС Тиграна Абрамяна, это движение было не только об Арцахе, его самоопределении и борьбе, это был единый национальный процесс вокруг одной общей идеи, которая принесла независимость Армении, самоопределение Арцаха и победу армянского народа в войне.
«Что мы имеем сегодня? Разгромленную и разделенную Армению, сданный Арцах и глубокое разочарование.
Исчерпали ли мы, как народ, свои ресурсы нашей борьбы и сопротивления? Однозначно нет.
Перед лицом произошедших с нами страшных событий, какой выход? Путь прежде всего проходит через мужество, решительность и сопротивление.
Враг всего этого — трусость, разделение, провозглашение денег и положения целью жизни, разочарование, пораженчество, предательство идей и друзей, сделка с палачами, смирившись с несчастьем народа.
Найдём ли мы силы возродиться? Это зависит исключительно от нас, ведь это борьба за защиту существования Армении и построение сильного государства.
В этот символический день мы должны в первую очередь помнить и отдать дань уважения всем, кто боролся и победил.