Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի վրա հենվելով միայն կարող ենք փորձել Արցախի վերադարձի հարցը լուծել. Օհանյան (Տեսանյութ)
Բավական մեծ ցավ է, որ այսօր Արցախը հայաթափված է. Արցախյան շարժման 37-ամյակի առիթով «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար, ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը։
«2020թ.-ի 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ իշխանությունների բացթողումների, կրավորական կեցվածքի, իրավիճակին չտիրապետելու և նաև բանակցային գործընթացը ձախողելու և պատերազմում ոչինչ չանելու հետևանքով մենք ունենք այն, ինչ ունենք»,-ասաց Օհանյանը։
Ըստ նրա՝ հետևությունը մեկն է՝ նախ պետք է շարունակել պայքարը՝ Արցախի հետ վերադարձի։
«Դրա համար պետք է հաշվի առնենք, որ հակամարտությունը ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև չի ավարտվել, հակառակը՝ խորացել է, Ադրբեջանը՝, իրականացնելով ցեղասպանություն, հակաահաբեկչական գործողություններով ամբողջությամբ հայաթափեց Արցախը։ Այսօր հանցագործ պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Բաքվում դատում է օրինական ընտրված ղեկավարներին, սա թատերականացված բեմականացում է և, ցավում եմ, որ ՀՀ իշխանություններն այդ ուղղությամբ էլ ոչինչ չեն անում»,-ասաց նա։
Օհանյանը որպես երկրորդ հանգամանք ավելացրեց, որ ԱՀ իշխանության բոլոր ինստիտուտները պետք է գործեն բոլոր առումներով՝ հետագայում հավաքական առումով Արցախ վերդարաձի համար։
Երրորդ հանգամանքն էլ, նրա համոզմամբ, բանակցային գործընթացը Մինսկի համանախագահությամբ շարունակելն է։
Ըստ Սեյրան Օհանյանի՝ միջնորդավորված միակ փաստաթուղթը նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն է և պետք է վերադառնալ դրան։
«Միայն այդ փաստաթուղթն է այսօր, որ հնարավորություն կտա նաև դրա վրա հենվելով փորձել Արցախի վերադարձի հարցը լուծել»,-ասաց նա։

Оганян: Только на основании документа от 9 ноября мы сможем попытаться решить вопрос возвращения в Арцах (Видео)
20/02/2025 12:35
Довольно большая боль, что сегодня Арцах деарменизован. По случаю 37-летия Арцахского движения об этом журналистам в военном пантеоне «Ераблур» заявил бывший министр обороны Республики Армения, депутат парламента Сейран Оганян.
«После 44-дневной войны 2020 года мы имеем то, что имеем в результате бездействия властей Республики Армения, их пассивного отношения, отсутствия контроля над ситуацией, а также провала переговорного процесса и бездействия в войне», - сказал Оганян.
По его словам, вывод один: в первую очередь мы должны продолжить борьбу за возвращение Арцаха.
«Для этого мы должны учитывать, что конфликт между Арменией и Азербайджаном не закончился, а, наоборот, углубился. Азербайджан, осуществив геноцид, полностью деарменизовал Арцах антитеррористическими операциями. Сегодня военно-политическое руководство преступного государства судит законно избранных лидеров в Баку, это театральная постановка, и, к сожалению, власти Республики Армения ничего не делают в этом направлении »,- сказал он.
В качестве второго обстоятельства Оганян добавил, что все институты власти Республики Арцах должны действовать во всех отношениях ради коллективного возвращения в Арцах в будущем.
Третье обстоятельство, по его мнению, - это продолжение переговорного процесса под сопредседательством Минской группы ОБСЕ.
По мнению Сейрана Оганяна, документ от 9 ноября является единственным опосредованным документом, и нам следует вернуться к нему.
сегодня только этот документ позволит нам попытаться решить проблему возвращения Арцакха », - сказал он
"Сегодня только этот документ даст возможность попытаться на его основе решить вопрос возвращения в Арцах", - сказал он.