Ռուբեն Վարդանյանի բարձրաձայնած խնդիրները արձանագրում են, որ Ադրբեջանը ՀՀ-ի դեմ ագրեսիվ գործողությունների նախապատրաստման շրջանակներում «դատավարությունն» օգտագործում է որպես մահաբեր զենք
«Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում ընթացող «դատավարության» գործընթացի ապօրինությունների բազմաթիվ դրսևորումներով պայմանավորված հացադուլ է հայտարարել:
Ավելի վաղ Վարդանյանը հայտարարել էր՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ինքը հրաժարվել է ցուցմունքներ տալուց, իր անունից կեղծ ցուցմունքներ են գրվել, շինծու գործ կառուցվել:
Հասկանալի է, որ որոշակի փոփոխություններով, վերոնշյալ ադրբեջանական ձեռագիրը տարածվում է նաև Բաքվի բանտերում գտնվող մեր մյուս հայրենակիցների վրա:
Ռուբեն Վարդանյանի բարձրաձայնած խնդիրները ոչ միայն արձանագրում են մեր հայրենակիցների խիստ խոցելի և անպաշտպան լինելու հանգամանքի մասին, այլև ամրապնդում այն մոտեցումը, որ Ադրբեջանը` ՀՀ-ի դեմ ագրեսիվ գործողությունների նախապատրաստման շրջանակներում «դատավարությունն» օգտագործում է որպես մահաբեր զենք` Հայաստանին շանտաժի ենթարկելու և նոր զիջումներ կորզելու համար»։

Проблемы, поднятые Рубеном Варданяном, подтверждают, что Азербайджан использует «суд» как смертельное оружие при подготовке агрессивных действий против Армении
Секретарь фракции НС «Честь имею" Тигран Абрамян написал:
«Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян объявил голодовку из-за многочисленных проявлений неправомерности «судебного процесса» в Баку.
Ранее Варданян заявил, что, несмотря на то, что он отказался давать показания, от его имени были написаны ложные показания и построено сфабрикованное дело.
Понятно, что при определенных изменениях вышеупомянутый азербайджанский почерк распространяется и на других наших соотечественников, находящихся в бакинских тюрьмах.
Вопросы, поднятые Рубеном Варданяном, не только фиксируют тот факт, что наши соотечественники крайне уязвимы и беззащитны, но и укрепляют подход, согласно которому Азербайджан использует «суд» как смертельное оружие для шантажа Армении и получения новых уступок при подготовке агрессивных действий против Армении.