Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն կիսում են բարգավաճող և դինամիկ զարգացող տնտեսական գործընկերություն. Գևորգ Պապոյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Ռաս Ալ-Խայմա քաղաքում մասնակցել է Made by Armenians 2025 ցուցահանդեսին։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ռաս Ալ-Խայմայի թագաժառանգ Շեյխ Մուհամեդ բեն Սաուդ բին Սաքր Ալ Քասիմին, Ռաս Ալ-Խայմայի Առևտրի պալատի նախագահ Մոհամեդ Ալ-Նուայիմին, ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը, ինչպես նաև գործարարներ, ներդրողներ և պետական պաշտոնյաներ Հայաստանից, ԱՄԷ-ից ու այլ երկրներից։
Բացման արարողության ընթացքում նախարարը նշել է․ «Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն կիսում են բարգավաճող և դինամիկ զարգացող տնտեսական գործընկերություն։ 2024 թվականին մեր առևտրաշրջանառությունն գերազանցել է 5.7 միլիարդ դոլարը՝ նախորդ տարվա համեմատ կրկնապատկվելով։ Հայկական ապրանքների արտահանումը դեպի ԱՄԷ զգալիորեն ընդլայնվել է, ինչը վկայում է աճող պահանջարկի և մեր գործարար կապերի ամրապնդման մասին։ Համանման միջոցառումները տնտեսական համագործակցության խորացման, ներդրումների խթանման և առևտրային հնարավորությունների ընդլայնման մեր ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն են»։
Ցուցահանդեսի շրջանակում նախատեսված են գործարար հանդիպումներ և մշակութային միջոցառումներ։ Այն բաց կլինի մինչև փետրվարի 22-ը։

В ОАЭ открылась выставка Made by Armenians 2025
Министр экономики Армении Геворк Папоян принял участие в выставке Made by Armenians 2025, проходящей в городе Рас-эль-Хайма Объединенных Арабских Эмиратов.
В мероприятии приняли участие принц Рас-эль-Хаймы шейх Мохаммед бин Сауд бин Сакр Аль Касими, председатель Торговой палаты Рас-эль-Хаймы Мохаммед эль-Нуайми, посол Армении в ОАЭ Карен Григорян, а также предприниматели, инвесторы и чиновники из Армении, ОАЭ и других стран.
На церемонии открытия министр Папоян отметил: «Армения и ОАЭ развивают динамическое экономическое сотрудничество. В 2024 году товарооборот между двумя странами превысил $5,7 млрд, удвоившись за год. Ощутимо расширился экспорт армянских товаров в ОАЭ, что свидетельствует о растущем спросе и укреплении наших бизнес связей».
В рамках выставки запланированы бизнес встречи и культурные мероприятия. Она продлится до 22 февраля.