Ռուբինյանն անամոթաբար կեղծել է իմ ասածները. Զուրաբյան
«Քաղաքացիական պայմանագրի» ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հակասություն է գտել իմ երկու պնդումների միջեւ, որոնք Ռուբինայնի շարադրմամբ, հետեւյալ տեսքն ունեն.
1. «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում է տեղի ունեցել, քանի որ Հայաստանը չի կատարել նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 9-րդ կետը»։
2. «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում է տեղի ունեցել, քանի որ Հայաստանը Ալմա-Աթայի հռչակագրի (կնքված 1991 թվականին) հիման վրա ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»։
Նախ, պետք է ասեմ, որ Ռուբինյանը, ամբողջությամբ հավատարիմ լինելով «ՔՊ»-ի «Սուտասանության կոդեքսի» դրույթներին, անամոթաբար կեղծել է իմ ասածները։ Որպես էթնիկ զտման պատճառ ես խոսել եմ ոչ թե Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին (որն, ի դեպ, Հայաստանի վերապահումների շնորհիվ, չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում), այլ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից 2022 թվականին Պրահայում Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին։
Երկրորդ, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի չկատարելը եւ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելն ընդամենը նույն քաղաքականության երկու փոխկապակցված տարրերն են, որոնց մերժումով վիժեցվեց Ռուսաստանի «երկու ճանապարհների» կարգավորման պլանը։
Ու այս պրիմիտիվ մանիպուլյացիաների հեղինակն այսօր կարգավորում է հայ-թուրքական հարաբերությունները։ Պատկերացնում եմ, թե ինչ մեծ հարգանք է վայելում նա իր թուրք գործընկերների մոտ»։

Рубинян бесстыдно исказил мои слова — Зурабян
Представитель «Гражданского договора» Рубен Рубинян нашел противоречие между двумя моими утверждениями, которые, по мнению Рубиняна, заключаются в следующем:
1. «В Нагорном Карабахе этническая чистка произошла, поскольку Армения не выполнила пункт 9 документа от 9 ноября».
2. «В Нагорном Карабахе произошла этническая чистка, поскольку Армения признала территориальную целостность Азербайджана на основании Алма-Атинской декларации (подписанной в 1991 году)»․
Прежде всего, я должен сказать, что Рубинян, будучи полностью верным положениям «Кодекса лжи» «Гражданского договора», бесстыдно исказил то, что я сказал. В качестве причины этнической чистки я говорил не об Алма-Атинской декларации (которая, кстати, благодаря оговоркам Армении не признает Нагорный Карабах частью Азербайджана), а о признании Николом Пашиняном Нагорного Карабаха частью Азербайджана в 2022 году в Праге.
Во-вторых, невыполнение пункта 9 заявления от 9 ноября и признание Нагорного Карабаха частью Азербайджана – это всего лишь два взаимосвязанных элемента одной и той же политики, отказ от которых сорвал российский план урегулирования «двух дорог».
Сегодня автор этих примитивных манипуляций регулирует армяно-турецкие отношения. Представляю, каким уважением он пользуется среди своих турецких коллег».