Եթե ցանկանում ենք զարգացնել առևտուրը, ապա պետք է համապատասխան ենթակառուցվածքներ ապահովենք. ՀՀ-ում Իրանի դեսպան
Հայ-իրանական բարիդրացիական կապերն առանձնանում են մեր ժողովուրդներին բնորոշ յուրահատուկ ջերմությամբ, փոխադարձ վստահությամբ եւ հարգանքով, այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը՝ Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ հանդիպման ընթացքում:
Վահե Ղալումյանը նշել է, որ երկու երկրները տարբեր քաղաքակրթական, կրոնական եւ մշակութային երկխոսության լավագույն օրինակ են:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Իրանի հարաբերություններն ունեն պատմականորեն վաղեմի անցյալ եւ առկա է մեծ ներուժ համագործակցությունը զարգացնելու համար: Նա ընդգծել է քաղաքական կամքի առկայության հանգամանքը, ինչը հնարավորություններ է ստեղծում տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման համար:
Մեհդի Սոբհանին տեղեկացրել է, որ երկու երկրների միջեւ համագործակցության նկատելի զարգացում է արձանագրվել տնտեսական ոլորտում: Մասնավորապես, նշվել է, որ 2024 թվականին երկու երկրների միջեւ առեւտրի ծավալը կազմել է 755 մլն դոլար: Ներկայում իրանական ընկերությունները Հայաստանում 460 մլն դոլար արժողությամբ նախագծեր են իրականացնում: Դեսպանն անդրադարձել է Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարական աշխատանքներին, որոնք նույնպես իրականացվում են իրանական ընկերության կողմից:
«Եթե ցանկանում ենք զարգացնել առեւտուրը, ապա պետք է համապատասխան ենթակառուցվածքներ ապահովենք»,- նշել է դեսպանը` խոսելով հեռանկարային ծրագրերի եւ փոխհամագործակցության մասին:
Վահե Ղալումյանը, կարեւորելով Իրանի հետ համագործակցության խորացումը, նշել է, որ Հայաստանի համար Իրանը եղել եւ մինչ օրս մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որն իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը: «Մենք բարձր ենք գնահատում Իրանի ղեկավարության քանիցս արտահայտած դիրքորոշումը` Հայաստանի տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անքակտելիության վերաբերյալ»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նա խոսել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին` կարեւորելով Իրանի օժանդակությունն այդ հարցում:
Վահե Ղալումյանն ընդգծել է խորհրդարանական համագործակցության դերակատարությունը` ի նպաստ երկու երկրների փոխհամագործակցության:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել ցանկացած նախաձեռնության իրականացման համար` ի նպաստ երկու բարեկամ պետությունների բարգավաճման ու տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության ապահովման:

Посол Ирана в Армении։ если мы хотим развивать торговлю, то должны обеспечить соответствующие инфраструктуры
25/02/2025 14:23
"Армяно-иранские добрососедские отношения отличаются особой теплотой, взаимным доверием и уважением, свойственными нашим народам", - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды Ваге Галумян на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран (ИРИ) в Армении Мехди Собхани. В состоявшейся 25 февраля встрече также принял участие член комиссии Д.Даниелян.
Ваге Галумян отметил, что две страны являются лучшим примером диалога между разными цивилизациями, религиями и культурами.
Посол отметил, что отношения между Арменией и Ираном имеют давнее историческое прошлое, налицо большой потенциал для развития сотрудничества. Он подчеркнул наличие политической воли, создающей возможности для развития отношений в различных сферах.
Мехди Собхани проинформировал, что существенное развитие сотрудничества между РА и ИРИ зафиксировано в экономической сфере. В частности, отмечено, что в 2024 г. объем товарооборота между странами составил 755 млн долларов. В настоящее время иранские компании реализуют в Армении проекты на сумму 460 млн долларов. Посол коснулся строительных работ на 32-километровом участке дороги Агарак-Каджаран, которые также реализует иранская компания.
"Если мы хотим развивать торговлю, то должны обеспечить соответствующие инфраструктуры", - заметил посол, коснувшись перспективных программ и взаимосотрудничества.
В.Галумян, подчеркивая важность углубления сотрудничества с ИРИ, отметил, что Иран был и остается для Армении особым партнером, который своей сбалансированной политикой содействует установлению мира и укреплению стабильности в регионе. «Мы высоко ценим неоднократно выраженную иранским руководством позицию о территориальной целостности и неприкосновенности границ Армении», - отметил председатель комиссии. Он затронул проект "Перекресток мира", особо выделив содействие Ирана в этом вопросе.
Председатель комиссии подчеркнул роль парламентского сотрудничества в развитии взаимодействия между двумя странами.
Стороны выразили готовность содействовать реализации любых инициатив, способствующих процветанию двух дружественных государств, обеспечению безопасности и стабильности в регионе.